Kouč SR 20 Feneš po MS: Švédsky brankár skončil po našom zápase na infúziách, puky ho doslova triafali

11. 01 2022 08:20 | TVnoviny.sk
Hokejoví reprezentanti poslednýkrát na štadióne po zrušení MS do 20 rokov.
Hokejoví reprezentanti poslednýkrát na štadióne po zrušení MS do 20 rokov. Foto: Jeff McIntosh/The Canadian Press via AP

Turnaj sa v Kanade skončil predčasne po šírení koronavírusu.

Mal to byť šampionát, do ktorého vkladali nádeje mnohí priaznivci. Slovenská reprezentácia do 20 rokov mierila do kanadského Red Deeru s netradične smelými plánmi, pričom sa opatrene skloňovalo aj slovo medaila.

Majstrovstvá juniorov sa netradične a najmä nečakane skončili v tom istom roku v akom aj začali. Príčinou bol rýchlo sa šíriaci koronavírus. Z úst trénera slovenského výberu Ivana Feneša aj po pár dňoch cítiť sklamanie.

Rozhodujúce faktory

„Každý z nás to stále ťažko vstrebáva. Verím však, že rozhodnutie ľudí za to zodpovedných malo vážny dôvod a že zdravie bolo prvoradé. Určite zvážili všetky možnosti, a tak rozhodli takto,“ povedal v úvode pre tvnoviny.sk Feneš, ktorý otvorene hovoril o tom, že ochranné opatrenia nefungovali prakticky už od začiatku.

„Pohyb ubytovaných hostí na hoteli, v ktorom sme my boli ubytovaní. Od prvého dňa sme pravidelne chodili na testovanie, pričom vedľajšia miestnosť, ktorá bola otvorená, bola verejné kaderníctvo. Vedľa neho bol obchod s oblečením. S odstupom času toto človek považuje za rozhodujúce faktory, ktoré nás pripravili o šampionát,“ nazdáva sa lodivod, ktorému už počas šampionátu skrsla v hlave myšlienka, že by sa turnaj nemusel dohrať.

Tréner slovenskej reprezentácie do 18 rokov Ivan Feneš v dueli na Hlinka Gretzky Cup proti Rusku.
Foto: TASR
 

„Prvýkrát mi to napadlo, keď sa zrušil náš zápas s Ruskom. To som si pomyslel, že asi je ozaj koniec. Do hodiny to kompetentní aj potvrdili. Dovtedy sme sa v maximálnej miere snažili koncentrovať na naše výkony a zápasy,“ podotkol Feneš s dôvetkom, že počas celého pobytu v Kanade sa snažili vyhýbať ostatným mužstvám.

„Veľmi sme sa s nimi nekomunikovali. Keď sme sa stretli na chodbe, tak sme sa akurát tak pozdravili a zdvihli ruku. Taktiež sme si boli vedomí toho, že pred šampionátom museli byť v karanténe Švajčiari, a preto sme chceli predísť podobnému scenáru. Po predčasnom konci MSJ sme však zachytili, že viaceré tímy neskrývali rozčarovanie.“

Tím, o ktorom ešte budeme počuť

To platí aj v prípade slovenských mladíkov. „Pre nás, trénerov, bolo priam úžasné pracovať s týmito chlapcami. Ich očakávanie a odhodlanie boli obrovské. Všetci boli ochotní urobiť maximum pre to, aby sme boli úspešní. Mali sme skvelého brankára, lídrov, ale aj hráčov, ktorí boli výborní do šatne. K tomu treba pripočítať mladíkov, ktorí sa nielen chceli učiť, ale aj ukázať, že výkonmi môžu byť prospešní pre mužstvo. Z globálneho hľadiska sa nám podarilo vyskladať skvelý tím, o ktorom ešte v budúcnosti budeme počuť,“ hovorí odhodlane kouč úspešného tímu z minuloročného Hlinka Gretzky Cupu, ktorý nešetril chválou na adresu svojich zverencov.

„Snažili sme sa to postaviť tak, že hráči, u ktorých sa očakávali kľúčové roly, tieto predpoklady aj naplnia. Dotyční sa týchto úloh zhostili na výbornú. Obrovským bonusom bol pre nás brankár Šimon Latkóczy. Na každý zápas prišiel maximálne pripravený a skoncentrovaný. Ktovie, čo by bolo, ale je dosť pravdepodobné, že by nastúpil vo všetkých zápasoch. Jeho výkony boli skvelé a on sám bol pripravený odchytať celý turnaj. Mali sme však k dispozícii osem obrancov a 14 útočníkov, z ktorých mohol herne vystreliť každý jeden,“ domnieva sa Ivan Feneš.

Slovenský brankár Šimon Latkóczy v dueli MS juniorov 2022 proti USA.
Foto: TASR/AP
 

Forma jeho tímu postupne gradovala. Napriek tomu, že v druhom zápase majstrovstiev Švédov prestrieľali, nepodarilo sa im streliť ani jeden gól.

„Žiaľ, vyskytujú sa aj takéto zápasy. Jediným našim súperom bol ich gólman Jesper Wallstedt, ktorý má bezpochyby našliapnuté do NHL. Po predčasnom konci šampionátu som sa s ním stretol na chodbe, kde sme prehodili pár viet,“ ozrejmil.

Slováci ho totálne vyčerpali

Feneš mu v prvom rade pogratuloval k triumfu a skvelému výkonu. Prišla však zaujímavá reakcia. „Veľmi skromne poznamenal, že puk ho doslova triafal a viackrát ani netušil, kde je. Po našom vzájomnom zápase skončil na infúziách, totálne vyčerpaný. Pri debate vyzdvihol našich hráčov, ich skvelé clonenie pred bránkou. Samozrejme, tento duel bol ako aj o jeho umení, tak aj o šťastí, ale to už k tomu patrí,“ dodal kouč SR 20.

Zostrih zápasu so Švédskom.


Podľa neho tohtoročný tím predviedol jeden z najlepších výkonov za posledné roky. K dokonalosti však predsa len ešte niečo chýbalo.

„Už pred šampionátom som avizoval, že príprava bude extrémny šprint. Pripúšťam, že do úplného vyladenia formy nám ešte chýbalo pár dní. Je dosť možné, že naše výkony by ešte gradovali, ale to sa už nedozvieme,“ poznamenal.

Šanca poraziť Rusov sa možno zopakuje

Správa o úplnom zrušení majstrovstiev prišla po kontumačnej výhre Slovákov nad Rusmi. Viacerí naši hráči deklarovali, že je v ich silách poraziť tohto veľkého favorita. Ivan Feneš zdieľa rovnaký názor.

„Do toho zápasu sme otvorene šli s cieľom zvládnuť ho, pretože sme naň boli stopercentne pripravení. Venovali sme mu strašne veľa času, príprava naň bola dokonalá. Keď sme sa dozvedeli, že sa neodohrá, zavládlo neuveriteľné sklamanie. Dnes už ťažko polemizovať o tom, či by sme ho naozaj vyhrali,“ hovorí.

Šanca vylúštiť túto hádanku by predsa len mohla prísť. Objavili sa totiž informácie, že MSJ 2022 by sa mohli nanovo konať v lete alebo tesne pred ním. Samotný Feneš nateraz nič oficiálne nepočul. „Zatiaľ sa ku mne dostávajú len sprostredkované informácie z médií. IIHF (Medzinárodná hokejová federácia – pozn. red.) zatiaľ nič nezverejnila,“ uviedol.

On sám vidí viacero problémov, ktoré hovoria v neprospech tejto myšlienky. „Nižšia kategória sa odohrala, a tak o rok bude organizačne náročne usporiadať turnaj s 11 účastníkmi. Taktiež aj pre hráčov môže byť extrémne ťažké pripraviť sa na takýto vrchol sezóny dvakrát. Komplikácie vidím aj v nájdení vhodného termínu, pretože podľa mňa ich nebude veľa. Ak by sa táto partia mohla zísť ešte raz, tak by to bolo skvelé, ale sám som zvedavý, či nám kompetentní dajú takúto možnosť,“ priblížil.

Spoločná fotografia hokejových reprezentantov na MS do 20 rokov.
Foto: Jeff McIntosh/The Canadian Press via AP
 

Podľa doterajších informácií by sa na opätovnom turnaji mohli objaviť aj iní hráči, než ktorí boli teraz. Na základe účinkovania v Red Deere však zo slov trénera Feneša cítiť spokojnosť.

„Každému z hráčov som maximálne veril. Už samotné škrty boli pre nás veľmi ťažké a nepríjemné, keďže dvaja z vyradených sa ani len nedostali do prípravného zápasu. Musí to pre nich byť motiváciou, aby dreli ešte viac. Naopak, tí, ktorí sa MSJ zúčastnili, musia brať do úvahy, že stále majú veľkú konkurenciu a že na výslní ich drží len tvrdá práca,“ vysvetlil Feneš, ktorý sa okamžite po prílete z Kanady pripojil k reprezentácii do 18 rokov.

„Pomaly už riešim prípravu aj zostavu na februárový turnaj na Slovensku. Ide o poslednú akciu pred „slovenským“ šampionátom B-kategórie. Pred ním bude zhruba jeden a pol mesačná pauza a následne už príprava na MS 18-ročných.