20 rokov od medaily: Slovákov čaká najdôležitejší zápas histórie. O zlato sa pobijú s Čechmi

14. 05 2020 09:05 | TVnoviny.sk
Ján Lašák inkasuje gól od Čecha Martina Procházku vo finále MS 2000.
Ján Lašák inkasuje gól od Čecha Martina Procházku vo finále MS 2000. Foto: TASR

Všetci hráči okolo kapitána Šatana sú odhodlaní zaspievať si slovenskú hymnu aj po poslednom a najdôležitejšom zápase.

Slovenskí hokejisti si v petrohradskej aréne Petra Veľkého pred dvomi dňami vykorčuľovali najväčší úspech v histórii samostatného slovenského hokeja.

V prvom semifinále po bravúrnom výkone zdolali Fínov a dnes budú vo finále MS 2000 bojovať o titul.

Striebro už teda máme isté, ale trénerský triumvirát Ján Filc, Ernest Bokroš a Vladimír Šťastný nepovažuje svoje poslanie v Rusku za skončené.

Všetci hráči okolo kapitána Miroslava Šatana, najlepšieho strelca turnaja, sú odhodlaní zaspievať si slovenskú hymnu aj po poslednom a najdôležitejšom zápase. Špeciálne lietadlo s rodinami našich hráčov priletí v deň zápasu do Ruska, aby povzbudilo mužstvo v súboji o svetový titul.

„Nechcem mať silácke reči. Ak sa naskytne šanca hrať o titul a vyhrať, môžete si byť istý, že ju tento kolektív len tak ľahko nepustí. Som naozaj šťastný, že trénujem takýto skvelý tím a som na striedačke v čase, keď výmenou generácií vrcholí jedna éra slovenského hokeja. Človek si asi až doma uvedomí, čo všetko sme dokázali. Teraz nám to pripomínajú fanúšikovia svojimi pozdravmi," hovorí tréner Filc.

Mohutný obranca Zdeno Chára z New York Islanders sa na šampionát pripravoval: "My sme už dlho pred skončením MS vedeli, že nepostúpime do play-off a vôbec som nerozmýšľal, že skončím sezónu. Som šťastný, lebo prežívam nádherné chvíle v skvelom kolektíve," povedal.

Miroslav Šatan, ktorý kraľuje, podobne ako na ZOH 1994 v Lillehammeri, tabuľke strelcov, však hovorí: "Každý z nás stojí pred životnou šancou a každý z nás chce uspieť. Finále je však vždy súbojom dvoch najlepších tímov, vyhrať môže iba jeden. Titul z majstrovstiev sveta, olympiády a zisk Stanleyho pohára sú modly, o ktoré sa usiluje každý hokejista. My stojíme pred jednou z nich," hovoril.

V nepríjemnej situácii sa v závere majstrovstiev ocitol najskúsenejší slovenský reprezentant Ľubomír Sekeráš. Levím podielom prispel k postupu z C a B-kategórie, neskôr bojoval aj na
šampionátoch a teraz, keď sa píše história, musí stáť na striedačke.

"Chcem hrať, ale lekár si to nechce vziať na svedomie, lebo riziko ďalšieho zranenia je veľké. Azda sa mi ho podarí uhovoriť a budem môcť aspoň na pár minút nastúpiť, hoci aj na vlastné riziko," uviedol.

Pri príležitosti 20. výročia prvej hokejovej medaily z MS odvysielame tento zápas už vo štvrtok 14. mája o 20.20 h na markizaplus.sk.

 

Komentáre ( 0)