20 rokov od medaily: Historický úspech nášho hokeja, Slováci zabojujú o finále MS

12. 05 2020 15:05 | TVnoviny.sk
Sprava Ján Lašák a Miroslav Hlinka na archívnej snímke na MS 2000 v Rusku.
Sprava Ján Lašák a Miroslav Hlinka na archívnej snímke na MS 2000 v Rusku. Foto: TASR/AP

Naši sa s týmto súperom už raz na tomto šampionáte stretli.

Vrúcnu túžbu slovenského hokeja po účasti v súbojoch o medailu na vrcholnom podujatí splnili jeho reprezentanti včerajším víťazstvom 4:1 nad USA vo štvrťfinále MS 2000 v Petrohrade.

Toto víťazstvo má vskutku prívlastok historické: bez ohľadu na ďalšie výsledky dosiahne
Slovensko na svetovom šampionáte svoje najlepšie umiestenie. Po prvý raz od postupu medzi elitu od roku 1996 sa dostalo medzi najlepšie štyri tímy sveta.

Dnešné semifinálové stretnutie s Fínskom bude reprízou záverečného zápasu v základnej B-skupine o prvú priečku, v ktorom sa zrodila remíza 2:2, a tá posunula na čelo práve našich.

Hokejisti Suomi začali na tomto šampionáte trochu rozpačito. Aj keď v prvom zápase rozstrieľali Talianov 6:0, potom sa dobre namazaný stroj začal pomaly zadrhávať. Najmä remíza s Rakúskom 3:3 rozčarovala fanúšikov, ale aj samotného trénera Hannu Aravirtu.

V kvalifikačnej F-skupine Fíni najprv neodolali tlaku Kanaďanov, a to aj preto, že mali v nohách ťažký zápas so Slovákmi. Reprezentanti krajiny tisícich jazier sa však hneď spamätali a nezostali nič dlžní svojej povesti nebezpečného súpera.

Obhajcov titulu majstra sveta Česko zdolali 6:4 a po výsledku 7:4 prekročili aj nórsku prekážku. Vo štvrťfinále im vývoj v E-skupine priradil za súpera tradičného rivala - hráčov Švédska.

V semifinále už Fíni patria medzi horúcich kandidátov na medailu, ba možno i na celkový triumf, avšak do cesty sa im dnes postavia naši hokejisti.

„V prvom rade bude rozhodovať disciplína a plnenie všetkých tých defenzívnych úloh, pretože Fíni sú ozaj mužstvo, ktoré dokáže byť veľmi nebezpečné, takže sme si vedomí toho, že akékoľvek nejaké extempo alebo nejaké zbytočné vylúčenie spôsobujú nejaký tlak súpera, a tým pádom sú šance na víťazstvo menšie. V prvom rade sa teda budeme snažiť vyhnúť takýmto problémom," povedal tréner Slovenska Ján Filc.

Viacerí zahraniční novinári sa pýtali, či slovenský tím neposilnia ešte nejakí hráči z NHL. Medzi inými padlo aj meno Petra Bondru. Slovenský tréner k tomu povedal: "Mužstvo je pevné ako celok, a tak už nikoho do neho pozývať nebudeme. Pri tejto príležitosti by som sa chcel poďakovať všetkým hráčom, ktorí prejavili ochotu reprezentovať Slovensko a sem do Petrohradu pricestovali."

Slováci ťahajú vo vzájomných dueloch za kratší koniec, v 11 dueloch vyhrali len dvakrát, tri stretnutia sa skončili remízou a v šiestich prípadoch boli úspešnejší Fíni.

Pri príležitosti 20. výročia prvej hokejovej medaily z MS odvysielame tento zápas už v utorok 12. mája o 20.20 h na markizaplus.sk.

 

Komentáre ( 0)