20 rokov od medaily: Slovákov čaká štvrťfinále proti USA, do zostavy sa vracia elitný center

11. 05 2020 13:15 | TVnoviny.sk
Zľava Ján Lašák, Miroslav Hlinka a Ľubomír Hurtaj na archívnej snímke z MS 2000.
Zľava Ján Lašák, Miroslav Hlinka a Ľubomír Hurtaj na archívnej snímke z MS 2000. Foto: TASR/AP

V piatich doterajších stretnutiach naši hokejisti ešte nevyhrali.

Slovenských hokejistov čaká v pondelok na majstrovstvách sveta v Petrohrade kľúčový štvrťfinálový zápas.

V Hale Petra Veľkého si zmerajú sily s výberom Spojených štátov amerických. Zámorský celok ako jediný zo 16 účastníkov MS 2000 ešte neokúsil trpkosť prehry.

Počas úspešného rozbehu na MS vyhralo Slovensko v základnej skupine nad Rakúskom (2:0) a nad Talianskom (6:2), remizovalo s Fínskom (2:2) a v kvalifikačnej skupine sa posunulo do play off víťazstvom nad Nórskom (9:1), v rámci nadstavby ešte prehralo s Českom (2:6) a s Kanadou (3:4).

Tréner Ján Filc sa vrátil k obom neúspešným duelom: "Spôsob, akým sme sa v súboji s Českom prakticky zdolali sami, bol deprimujúci. Ale už sa stalo. Snažili sme sa poučiť. A hoci hráči v zápase s Kanadou lepšie riešili situácie na ľade, vieme o rezervách, aby sme sa lepšie pripravili na Ameriku," povedal kouč.

V prvej tretine duelu proti kolíske hokeja sa zranil obranca Ľubomír Sekeráš. Najproduktívnejší obranca šampionátu po otrase mozgu dnes nenastúpi. Podľa pravidiel MS sa každý štvrťfinalista môže posilniť o piatich nových hráčov.

Na súpisku Slovenska pribudol včera obranca Martin Štrbák, ktorý po celý čas v Petrohrade
trénoval s mužstvom a dnes bude pripravený na striedačke. "Žiadny z našich hokejistov z NHL sa už nepripravuje na ľade, bolo by pre nich zložité naskočiť do rozbehnutého vlaku," zdôvodnil Filc.

Dobrou správou je, že k dispozícii by mal byť už aj center elitnej formácie Michal Handzuš. Ten si v súboji s Českom narazil koleno a lekári mu naordinovali dvojdňový oddych.

Na zápas proti USA nastúpime s tromi obrannými dvojicami a štyrmi útokmi. Tréner Filc spolu so svojimi asistentmi Ernestom Bokrošom a Vladimírom Šťastným zvažoval, koho postaví do bránky. Napokon sa rozhodli pre zmenu, keď skúseného Pavla Rybára nahradí mladučký Ján Lašák.

„Ak je toto riziko postavené na dôvere, a my dôveru v Lašáka z hľadiska jeho talentu, výkonnosti a ľudských kvalít máme, tak to rozhodnutie bolo jednoznačné," povedal Filc.

Tréner súpera Lou Vario pri tvorbe tímu stavil na spoluprácu ostrieľaných borcov z NHL (P. Housley, E. Weinrich, S. Konowalchuk, S. Heinze) s hráčmi z nižších zámorských súťaží. Zdá sa, že urobil dobre.

„Naším prvým cieľom bolo neurobiť hanbu a nevypadnúť už v základnej skupine. Potom sme si povedali, že by sme sa mohli pokúsiť o štvrťfinále, a teraz tam sme. Dnes zvíťazíme alebo pôjdeme domov, ja však verím, že tá prvá možnosť je pravdepodobnejšia," prehlásil pred štvrťfinálovým súbojom so Slovenskom Vario.

V piatich doterajších stretnutiach naši hokejisti ešte nevyhrali (0 - 2 - 3), v jedinom súboji na MS 1996 podľahli 3:4.

Predpokladaná zostava SR: Lašák - Suchý, Jasečko, Višňovský, Chára, Podhradský, Droppa, Štrbák - Šatan, Handzuš, Bartečko - Plavucha, Kapuš, Hurtaj - Pucher, Hreus, Bartoš - Pardavý, Hlinka, Vaic.

Pri príležitosti 20. výročia prvej hokejovej medaily z MS odvysielame tri najdôležitejšie zápasy turnaja. Ten prvý už v pondelok 11. mája o 20.20 h na markizaplus.sk, kedy si môžete pozrieť štvrťfinále proti USA.

 

 

Komentáre ( 0)