Ondrejka z ViOnu o pandémii: Ľudia sa naučili žiť bez futbalu, veľmi ťažko sa budú vracať na štadióny

16. 07 2021 08:15 | TVnoviny.sk
Hlavná tribúna ViOn Arény, v ktorá je domovským štadiónom účastníka Fortuna ligy FC ViOn Zlaté Moravce - Vráble.
Hlavná tribúna ViOn Arény, v ktorá je domovským štadiónom účastníka Fortuna ligy FC ViOn Zlaté Moravce - Vráble. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Ciele klubu sú aj napriek historickému úspechu tradične skromné a prioritou zostáva záchrana v najvyššej súťaži.

Najväčším prekvapením minulej sezóny Fortuna ligy boli jednoznačne výsledky klubu FC ViOn Zlaté Moravce - Vráble, ktorý pracuje len so zlomkom rozpočtu, aký majú k dispozícii Slovan či Dunajská Streda.

Futbalisti „rodinného klubu" ViOn Zlaté Moravce - Vráble zdolali majstrovský Slovan, deklasovali Žilinu, vyhrali aj v Dunajskej Strede a Trenčín na jeho pôde deklasovali 5:0. ViOn sa prezentoval nebojácnym herným prejavom okoreneným, pre súpera, množstvom prekvapivých prvkov. Nakoniec z toho bolo skvelé 5. miesto v tabuľke najvyššej súťaže, čo je historicky najlepší výsledok klubu zo Zlatých Moraviec. Nechýbalo veľa a ViOn sa dokonca mohol prebojovať do pohárovej Európy.

Veľký podiel na tom mal tréner Ľuboš Benkovský, ktorému sa podarilo uspieť hneď v prvej sezóne po príchode do ViOnu. Najmladší kouč v lige priznáva, že latka je nastavená vysoko a zopakovať tento výsledok po odchode dvoch najproduktívnejších hráčov bude ťažké.

Príprava na sezónu je v plnom prúde, máte za sebou päť prípravných zápasov, v ktorých sa vám ani raz nepodarilo vyhrať. Aký význam pripisujete týmto výsledkom? Ako ste zatiaľ spokojný s prípravou?

Príprava sama osebe je o tom, aby sme sa pripravili na ligu. Jedna vec je, že zápasy sme nevyhrali a druhá vec je, že vytvárame zase niečo nové. Ideme od začiatku a pripravujeme všetko krok za krokom. Vytvárame nový tím, vytvárame nové veci aj z hľadiska systému. Všetko chce svoj čas, všetko chce svoju postupnosť. Z tých zápasov, ktoré sme nezvládli, sme si zobrali nejakú spätnú väzbu a pokračujeme ďalej. Po stretnutí s CSKA Moskva máme ešte jeden prípravný zápas so Sereďou, ktorý už sa dá považovať za generálku na úvodný zápas s Trenčínom.

Ako je na tom káder po zdravotnej stránke? Ako to vyzerá s návratom Martina Kovaľa, ktorý laboruje so zranením kolena? Stihne začiatok sezóny?

Kovi začiatok sezóny určite nestihne. To zranenie je na dlhší časový horizont a ako dlho to presne bude, to momentálne nevieme povedať, ale určite na začiatok sezóny nebude pripravený. Zranený je aj Denis Duga, ten tiež určite nestihne začiatok.

Tréner FC ViOn Zlaté Moravce - Vráble Ľuboš Benkovský.
Foto: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič
 

V kádri nastalo po sezóne viacero zmien. Plánujete ešte nejaké posily alebo sa dá povedať, že už je káder kompletný?

Ideme postupnou cestou. Ešte nám neprišli všetci noví hráči, prichádzajú postupne. Rátame ešte s príchodom ďalších troch-štyroch hráčov, ktorí by mali postupne doplniť káder počas nasledujúcich týždňov. Tvorba tímu je tak ešte stále v procese.

V celom kádri sú len traja legionári, ostatní sú domáci. ViOn akoby išiel proti dnešnému trendu, no v minulej sezóne sa ukázalo, že to funguje. Je prioritou klubu aj naďalej budovať káder najmä z domácich zdrojov, ide o dlhodobú stratégiu klubu?

Áno, je to naša dlhodobá filozofia. Snažíme sa privádzať hráčov z domáceho prostredia. Ale platí tiež, že keď nájdeme hráča z iných krajín, ktorý zapadá do koncepcie herne aj charakterovo, nebránime sa ani príchodu posily zo zahraničia. Vyberáme to však veľmi citlivo.

Náhrady za Balaja a Davida Hrnčára, ktorí odišli, už máte vyriešené?

Na pozíciu útočníka sme angažovali tureckého útočníka Kuba Yilmaza a na pozíciu, na ktorej hrával Hrnčár, sme priviedli zo Slovana na hosťovanie krídelníka Maja Chobota. Yilmaz už takisto hrával v našej lige, má na konte niekoľko gólov. Poznám ho ešte z čias, keď som pôsobil v Trnave. Ale ako som povedal, pracujeme ešte na ďalších príchodoch a posilnení aj spomínaných dvoch postov.

Ako máte v klube rozdelené kompetencie, čo sa týka príchodu nových hráčov? Kto má rozhodujúce slovo? Môžete si povedať, ktorého hráča chcete alebo skôr iba zadáte požiadavky, čo sa týka typológie?

Fungujeme na báze spolupráce s Marekom Ondrejkom (generálnym manažérom klubu, pozn. red.), s ktorým si navzájom dávame návrhy a tipy na jednotlivých hráčov. Následne sa dohodneme, či nám ten-ktorý hráč zapasuje do našej hernej koncepcie. Dá sa povedať, že konečné rozhodnutie angažovať hráča je spoločné rozhodnutie realizačného tímu.

Tréner FC ViOn Zlaté Moravce - Vráble Ľuboš Benkovský.
Foto: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič
 

Vidíte v akadémii ViOnu nejakých hráčov, ktorí by mohli čoskoro dostať šancu v A tíme, podobne ako sa to podarilo s Dávidom Hasprom?

Momentálne máme v tréningovom procese viacero hráčov z našej Požitavskej akadémie, je to však dlhodobejší proces. V súčasnosti máme jedného hráča, ktorý spĺňa určité predpoklady do budúcnosti, ale je to ešte dlhá cesta. Nebudem ho menovať.

Hneď v prvej sezóne sa vám podarilo dosiahnuť najlepší výsledok v histórii klubu, ktorým je 5. miesto v tabuľke. Nechýbalo veľa a ViOn sa mohol predstaviť aj v pohárovej Európe. Vnímate pred druhou sezónou na svoju osobu väčší tlak?

Nevnímam na seba väčší tlak. Ten najväčší si vytváram sám na seba. Vždy sa chcem ako tréner posúvať, chcem mať dobré výsledky v každej sezóne. Postupne pracujeme na zlepšovaní tímu a verím, že aj nasledujúca sezóna bude pre klub úspešná.

Vo veku 32 rokov ste najmladším trénerom vo Fortuna lige. S hráčmi ste v podstate rovesník. Je to skôr výhoda alebo nevýhoda?

Asi by som sa nebavil o nejakej výhode alebo nevýhode. Ide skôr o profesionálnu spoluprácu s jednotlivými hráčmi, či už sú starší alebo mladší. Aj keď som mladší tréner, snažím sa aj tých svojich starších hráčov v určitom zmysle slova posunúť a aj im sa snažím poskytnúť niečo, čo im môže pomôcť. Na tomto základe sa snažíme držať veľmi profesionálnu líniu. Navzájom si pomáhame - oni mne v zápasoch a ja im v príprave na tieto zápasy.

S akými ambíciami idete do novej sezóny? Zopakovať 5. miesto po odchode dvoch najproduktívnejších hráčov zrejme nebude ľahké.

Priblížiť sa k tomu, čo sme dosiahli minulú sezónu, by sme považovali za obrovský úspech. My však vždy ideme postupne a od začiatku budeme mať najskromnejšie ciele a verím, že postupom času ich budeme môcť navyšovať. Takže začíname, ako vždy v tomto klube, od záchrany.

ViOn Aréna - štadión klubu FC ViOn Zlaté Moravce - Vráble.
Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

GM Ondrejka: Ľudia sa naučili žiť bez futbalu

Úspech ViOnu z minulej sezóny je o to pozoruhodnejší, že prišiel počas sezóny výrazne ovplyvnenej pandémiou koronavírusu. Rozpočet klubu poznačil okrem výpadku príjmov z predaja vstupného aj ekonomický útlm, ktorý pocítila stavebná firma majiteľa klubu Viliama Ondrejku.

O tom, aký dopad mala na ViOn pandémia koronavírusu, sme sa rozprávali s generálnym manažérom klubu Marekom Ondrejkom.

Ako sa klub vyrovnal s dôsledkami pandémie koronavírusu? V rozhovore pre denník Sme ste v apríli 2020 hovorili, že firma majiteľa ViOnu Viliama Ondrejku je pre pandémiu v ekonomickom útlme a futbal je tak, bohužiaľ, druhoradý. Už sa to zlepšilo?

Všetko sa, našťastie, v rámci firmy ViOn vyvinulo tak, že futbal v Zlatých Moravciach nebol nejako ekonomicky zasiahnutý. Ihneď sme prijali opatrenia. Pozerali sme o krok dopredu, všetko sme včas nastavili. Druhý rok pracujeme s rozpočtom nižším o 20 percent. Napriek tomu sa nám darí, sme úspešní aj po športovej stránke. Klub je stabilizovaný, čo sa povie, to platí. Záväzky si plníme mnohokrát ešte v predstihu.

Opatrenia sa uvoľňujú, väčšina štadiónov v Európe je čoraz viac zaplnená. Prebiehajúci európsky šampionát je toho dôkazom. Žiaľ, na Slovensku stále platia jedny z najprísnejších pravidiel v súvislosti s organizáciou športových podujatí. Na základe COVID automatu je aj v regiónoch s najpriaznivejšou pandemickou situáciou maximálna povolená návšteva tisíc fanúšikov. Čo si o tom myslíte?

Berieme to ako fakt, rešpektujeme to. Aj v rámci ÚLK stále bojujeme za väčší počet fanúšikov na tribúnach, žiaľ, zatiaľ bezúspešne. Samozrejme, zdravie je absolútnou prioritou, ale keď sa môžu ľudia stretávať v oveľa väčších počtoch v exteriéroch na iných podujatiach, ako je tisícka na štadiónoch, tak niekde je chyba. Žiaľ, ale ľudia sa naučili žiť bez futbalu. Len veľmi ťažko sa budú vracať na štadióny.

Generálny manažér ViOn-u Marek Ondrejka s najnovšou posilou klubu - brankárom Matúšom Kirom..jpeg
Foto: fcvion.sk
 

Zopakovať 5. miesto po odchode dvoch najproduktívnejších hráčov zrejme bude ťažké. Na druhej strane tradičný cieľ - zachrániť sa v lige - je už po takom výsledku zrejme málo. S akými ambíciami idete do novej sezóny?

Pracujeme na tom, aby sme boli zasa konkurencieschopní. Cieľ je záchrana v lige. Naďalej chceme pracovať s pokorou, pôjdeme od zápasu k zápasu.

Keď ste odchádzali z Trnavy, v ktorej ste pôsobili sedem rokov, hovorili ste, že ste už unavený z tamojších pomerov. V Zlatých Moravciach pôsobíte dve sezóny, tak zrejme už môžete porovnávať. Našli ste vo ViOne pokojnejšie prostredie?

V Trnave je špecifické prostredie. Na jednej strane robiť v tom klube vyše sedem rokov bolo niečo úžasné. Môžem povedať, že som tam zažil obdobie, kde som bol pri všetkom historickom. Zostali nádherné spomienky, nezabudnuteľné chvíle, kopec zážitkov. Samozrejme, malo to všetko aj svoju daň. Človek bol pod neustálym tlakom zo všetkých strán. Takmer vôbec som nebol s rodinou. Od rána do večera to bolo o Spartaku. Z tohto pohľadu je to na ViOn-e úplne o inom. Keď som tam prišiel, povedal som, že chcem iba úspech. Iné ma nezaujíma. Nechcem, aby to vyznelo sebecky, ale takto som nastavený. Takto sa snažím aj so svojimi spolupracovníkmi klub viesť. Takto sme nastavení. Ale máme väčší pokoj na robotu, nie sme pod nejakým tlakom, máme podporu každého v klube, ale i okolo neho. Z tohto pohľadu teda vnímam prostredie ako pokojnejšie.