Jednotka príliš rýchleho nasadenia

11. 01 2020 05:50 | trinity
Jednotka príliš rýchleho nasadenia
Jednotka príliš rýchleho nasadenia Foto: Universal Pictures

V naoko malebnom Sandforde niečo nie je s kostolným poriadkom. Množia sa totiž „nešťastné náhody“, pri ktorých zakaždým zomrie niekto z miestnych!

(Hot Fuzz, Komédia, 116', VB/Fr./USA, 2007, Stereo, HD)
Réžia: Edgar Wright
Hrajú: Simon Pegg, Nick Frost, Martin Freeman, Bill Nighy, Timothy Dalton, Jim Broadbent, Paddy Considine, Rafe Spall, Olivia Colman, Joe Cornish, Chris Waitt, Billie Whitelaw, Rory McCann, David Bradley, Cate Blanchett


Kto je taký výnimočný ako Nicholas Angel (Simon Pegg) - najlepší dôstojník v histórii londýnskej polície -, je zákonite tŕňom v oku. Šéfa (Martin Freeman), šéfovho šéfa, šéfa šéfovho šéfa (Bill Nighy), kolegov, priateľky, ehm, vlastne už bývalej priateľky (Cate Blanchett)... Skrátka úplne všetkých. Nečudo, že pri prvej príležitosti, ktorá sa kompetentným naskytne, ho príhodne povýšia na seržanta a prevelia tak ďaleko, ako sa len dá - čo v preklade znamená zapadákov menom Sandford, v ktorom, slušne povedané, zastal čas. A to je, žiaľ, asi to najzaujímavejšie, čo o Sandforde možno povedať. Teda, až na takú maličkosť, akou sú len veľmi ťažko uveriteľné a evidentne absolútne nepravdivé štatistiky nulovej zločinnosti, čo je pre Nicholasa, ktorý netoleruje ani najmenšie porušenie pravidiel a zákonov – a to za žiadnych okolností -, ako červené súkno pre býka. Asi netreba zvlášť zdôrazňovať, že jeho hypersnaživosť sa ani na novom pôsobisku nestretne s náležitým pochopením. Nový tím ho skrátka nemôže cítiť minimálne rovnako ako ten starý. No, až na jeho trochu jednoduchšieho nového partnera Dannyho (Nick Frost), ktorý miluje akčné filmy a Nicholas je stelesnením všetkého, čím by sám rád bol... Neodbytné podozrenie húževnatého seržanta, že v naoko malebnom Sandforde niečo nie je s kostolným poriadkom, umocní každá „nešťastná náhoda“, pri ktorej zomrie niektorý z miestnych obyvateľov. A hoci mŕtvych neustále pribúda, Nicholasovi nik neverí, že mesto má zrejme dočinenia s najchladnokrvnejším vrahom svojej histórie. No ešte je tu aj Danny, ktorý ako prvý – a našťastie nie aj posledný - pochopí, že pred pravdou nemožno zatvárať oči donekonečna!


Čo možno neviete
* Vo filme sa vo väčších i menších roličkách objaví celá plejáda skvelých hercov. Väčšinu nie je problém spoznať, no o niektorých to pri najlepšej vôli povedať nemožno. Napríklad Rory McCann, predstaviteľ Sandora „Psa“ Cleganea z Hier o tróny, je bez brady a vlasov temer nespoznateľný a z oscarovej Cate Blanchett v jej miniscénke vidno v podstate len jej krásne oči!

* Jednotka príliš rýchleho nasadenia je v poradí druhým filmom z britskej žánrovej trilógie z pera Simona Pegga a Edgara Wrighta, so Simonom a Nickom Frostom v hlavných úlohách, ktorej spoločným leitmotívom je, nech to znie akokoľvek strelene, kombinácia krv a zmrzlina. Prvým je hororová komédia Súmrak mŕtvych z roku 2004, posledným tretím apokalyptická sci-fi komédia V pätici po opici z roku 2013.

Sledujte v stredu, 29. januára, o 22.00!

Komentáre ( 0)