Atomic Blonde

20. 11 2021 06:30 | trinity
Atomic Blonde
Atomic Blonde Foto: Focus Features

Sieť tajných agentov je v ohrození. Aby zabránila katastrofe, musí najlepšia agentka využiť všetky svoje zbrane!

(Atomic Blonde, Akčný film, 115', Nem./Švéd./Maď., 2017, Stereo, HD)
Réžia: David Leitch
Hrajú: Charlize Theron, James McAvoy, Eddie Marsan, John Goodman, Toby Jones, James Faulkner, Roland Møller, Sofia Boutella, Bill Skarsgård, Sam Hargrave, Jóhannes Haukur Jóhannesson, Til Schweiger, Barbara Sukowa


November 1989, len pár dní pred pádom Berlínskeho múra. Agenta britskej tajnej služby MI6 Jamesa Gascoignea (Sam Hargrave) na dôležitej misii nemilosrdne popraví protivník z KGB Jurij Bachtin (Jóhannes Haukur Jóhannesson) a ukradne mu cenný mikrofilm s menami všetkých špiónov (z oboch nezmieriteľných táborov) v čase studenej vojny aktívne pôsobiacich v Berlíne. Odštartuje tým brutálnu vojnu tajných služieb o zoznam, ktorý je nielen obrovským tromfom, ale i mimoriadne účinnou zbraňou v rukách každého, kto ho vlastní. MI6 do akcie vyšle hneď dvoch svojich špičkových agentov – zo zámoria povolá drsnú agentku Lorraine Broughtonovú (Charlize Theron) a ako partnera jej pridelí excentrického šéfa miestnej divízie agentúry Davida Percivala (James McAvoy). No netrvá dlho a ukáže sa, že predstavy oboch agentov o spolupráci sú diametrálne odlišné a že každý z nich pátraním po zozname sleduje svoje vlastné ciele. Lorraine chce pomstiť Jamesa, ktorý bol zjavne oveľa viac než len kolegom a David... Toho skutočné motívy sú zatiaľ zahalené rúškom tajomstva, rovnako ako jeho charakter!


Čo možno neviete
* Film je inšpirovaný komiksom Najchladnejšie mesto z pera britského autora videohier, románov a komiksov Antonyho Jonhstona.

* Ak sa vám krásna Alžírčanka Sophia Boutella, predstaviteľka francúzskej agentky Delphine, zdá povedomá, možno ste ju videli v niektorom z videoklipov Madonny, Rihanny, Chrisa Browna, Ushera, kapiel Jamiroquai, 30 Seconds to Mars a Take That či Michaela Jacksona, v ktorých účinkovala – nie je totiž len herečka a modelka, ale i skvelá tanečnica! Alebo ste možno videli novodobé spracovanie Múmie s Tomom Cruiseom, v ktorom stvárnila diabolskú princeznú Ahmanet či skvelý sci-fi film Star Trek: Do neznáma, kde zamaskovaná na nespoznanie vdýchla život mimozemskej bojovníčke Jaylah.

* Vo filme sa v jednej z vedľajších úloh objaví i Švéd Bill Skarsgård, ktorý na seba v posledných rokoch upozornil najmä úlohou vražedného klauna Pennywisea v novej verzii hororovej klasiky To a jej pokračovaní To Kapitola 2.

* Šarmantný Sam Hargrave, ktorý si v úvode filmu a v retrospektívach strihol menšiu roličku Jamesa Gascoignea, je nielen občasný herec, ale i často obsadzovaný filmový kaskadér a koordinátor bojových scén známych hollywoodskych trhákov ako Deadpool 2, Jednotka samovrahov, Vymedzený čas, Green Lantern, Mechanik zabijak či séria filmov o Avengers.

Sledujte v piatok, 10. decembra, o 22.20!