Stúpenci III.

27. 07 2019 05:45 | trinity
Stúpenci
Stúpenci Foto: Warner Bros./TV Markíza

Diabol nikdy nespí, má mnoho podôb, dokáže zviesť rovnako hriešnikov i nevinných a zastaviť ho... Je temer nemožné!

(The Following, Kriminálny seriál, 43´, USA, 21. január 2013 - 18. máj 2015, Stereo, HD)
Hrajú: Kevin Bacon, Shawn Ashmore, James Purefoy, Valorie Curry, Natalie Zea, Jessica Stroup, Sam Underwood, Nico Tortorella, Kyle Catlett, Annie Parisse, Connie Nielsen


Utorok až štvrtok po večernom filme (Od 12. augusta.)
Nie nadarmo sa vraví, že zlé príklady tiahnu, príťažlivosť Zla – toho imaginárneho i boľavo reálneho – je totiž jednou z vecí, ktoré sa v histórii ľudstva so železnou pravidelnosťou opakujú v menšej i masovej podobe. Je to akoby akési rodové prekliatie ľudského pokolenia, jedna z tých osudových chýb, ktorú sme napriek snahe pár výnimočných jednotlivcov odsúdení zas a znova opakovať a nikdy, nikdy sa z nej nepoučiť... Nik to nevie lepšie, ako bývalý agent FBI Ryan Hardy (Kevin Bacon), ktorého povolaním a životnou náplňou bol boj so Zlom a všetkými tými vyšinutými šialencami, ktorý ho reprezentujú a konajú v jeho mene. A tento boj... Ho temer zabil.

Jeho osudovým prípadom, ktorý raz a navždy zmenil (nielen) jeho život, zanechal na ňom nezmazateľné stopy a v konečnom dôsledku ho natrvalo pripravil o zdravie i prácu v agentúre - pretože už pre trvalé následky brutálneho zranenia nebol podľa všemocných tabuliek schopný aktívnej služby -, bol totiž prípad mimoriadne nebezpečného sériového vraha Joea Carrolla (James Purefoy). Nuž a Joe Carroll, rovnako ako jeho rovnako geniálny i šialený vzor a inšpirácia Edgar Allan Poe, nielenže vo svojom slovníku nemá nič, čo i len vzdialene pripomínajúce slovko kapitulácia, ale navyše má desiatky, stovky, možno dokonca tisíce oddaných... Stúpencov.

Keď sa Ryanovi v roku 2004 napokon podarilo Joea Carrolla chytiť a, aj keď tomu len málokto veril, dostať ho do väzenia, kde čakal na zaslúžený trest – popravu... Zdalo sa, že svet, už i tak sužovaný prílišnou krutosťou a nekonečnou nenávisťou, si konečne bude môcť vydýchnuť. Lenže zdanie, žiaľ, často klame. A v tomto prípade sa pravdivosť tohto tvrdenia nanešťastie potvrdila obzvlášť brutálnym spôsobom. Keď sa totiž Joeovi krátko pred plánovanou popravou podaril šokujúci útek z väzenia, to pravé šialenstvo sa iba začalo...! Pretože hoci on sa síce krátko po zavraždení jedinej obete, ktorej sa pred ôsmimi rokmi podarilo vďaka Ryanovi jeho vražedné besnenie prežiť – mladej lekárky Sarah (Maggie Grace) - z nejakého chorého dôvodu rozhodol úradom vzdať... Ale jeho stúpenci, zjavne rovnako nepredvídateľní, vyšinutí a krvilační ako on, začali bod po bode konať podľa jeho šialených, nemilosrdných inštrukcií. A ulice viacerých miest sa začali... Topiť v krvi.


Kto je kto
Ryan Hardy (Kevin Bacon)

Stúpenci - Ryan
Foto: Warner Bros.
 
Vyšetrovanie prípadu sériových vrážd, ktorých páchateľom bol Joe Carroll, v mnohých ohľadoch zmenilo jeho život. V podstate ho zjednodušene možno hrubou čiarou rozdeliť na obdobie pred Joeom a po Joeovi, charizmatický sériový vrah a vodca nebezpečného kultu, ktorého rozsah nik nedokáže ani len odhadnúť, totiž nielenže navždy zmenil jeho myslenie a rázne uťal jeho dovtedy naozaj sľubne rozbehnutú kariéru, ale len vďaka nemu tiež... Vstúpila do Ryanovho života výnimočná žena. Žena, na ktorú nikdy nedokázal zabudnúť. Zakázaná žena. Joeova manželka a matka jeho jediného syna Joeyho (Kyle Catlett), Dr. Claire Matthewsová (Natalie Zea)...

Mike Weston (Shawn Ashmore)
Stúpenci - Mike
Foto: Warner Bros.
 
Len slepý by už pri prvom ich stretnutí nevidel, že Ryan je jeho veľký idol a že sa agentom i profilerom stal predovšetkým preto, lebo ho Ryan inšpiroval – jeho kniha o Joeovi Carrollovi mu dokonca bola zdrojom neoceniteľných informácií a veľkou oporou pri písaní diplomovej práce. Správne, jej témou bol práve Joe Carroll... V tom čase Mike iste ani len netušil, že jedného dňa sa svojmu hrdinovi a jeho úhlavnému nepriateľovi, ktorí ho fascinujú podstate celý jeho dospelý život, dostane tak blízko. Tak nebezpečne a bolestne blízko... V tíme, vyšetrujúcom nové a nové besnenie stúpencov Joea Carrolla, ktorých rady akoby nemali konca, je síce najmladší a má najmenej skúseností v teréne, no možno práve preto v ňom ešte stále nezomrela nádej, že skutočne dokáže zmeniť svet k lepšiemu, ak sa len bude dostatočne snažiť. Aj keď každý ďalší deň v pekle, rozpútanom Joeom Carrollom, z tejto trochu nedospelo naivnej viery ukrajuje viac a viac...

Joe Carroll (James Purefoy)
Stúpenci - Joe
Foto: Warner Bros.
 
Keď tohto mimoriadne nebezpečného chlapa pred desiatimi rokmi konečne chytili a posadili za mreže do jednej z najbezpečnejších väzníc krajiny, všetci verili, alebo skôr dúfali, že nemá absolútne žiadnu šancu sa odtiaľ nikdy v živote dostať. Lenže... Zlo je nevyspytateľné a dokáže zas a znova vstať z popola, ako bájny Fénix, keď už to nik nečaká – a Joe Carroll je zosobnené Zlo! Zrejme práve preto, aj keď to vyzeralo krajne nepravdepodobné, sa mu podarilo z väzenia krátko pred jeho plánovanou popravou ujsť. Vlastne nie, to nie je celkom trefné – on odtiaľ skrátka v prestrojení za strážcu odkráčal hlavnou bránou, akoby sa nechumelilo Jeho najväčším tromfom je, ak nerátame jeho fyzickú atraktivitu a mimoriadny bystrý intelekt, jeho nespochybniteľná charizma, ktorej podliehajú rovnako ženy i muži, bez rozdielu veku, vzdelania a spoločenského postavenia – netušiac, že nech už im nahovoril čokoľvek a oni čomukoľvek slepo uverili, sú len bezcennými figúrkami na jedno použitie na jeho zverskej šachovnici!

Emma Hillová (Valorie Curry)
Stúpenci - Emma
Foto: Warner Bros.
 
Pre nezainteresovaného pozorovateľa vyzerala žena, ktorá pod falošnou identitou žila roky v dome nič netušiacej Claire a bola Joeyho pestúnkou, na prvý i druhý pohľad absolútne neškodne. No kým jej dievčenská, ba až detská tvárička je stelesnená nevinnosť, jej srdce a duša sú skrz-naskrz skazené a doslova prelezené hnusom a zvrátenosťou. Než spoznala Joea Carrolla, bola zakríknutá, hanblivá a zakomplexovaná, no stretnutie s ním a dôsledné riadenie sa jeho pokynmi a radami ju radikálne zmenilo. Stratila totiž zábrany, úplne všetky. Predtým bola extrémne plachá, nedokázala si vôbec predstaviť, že by sa s kýmkoľvek zblížila... Potom jej nerobilo problém chladnokrvne vraždiť blízkych i úplne cudzích ľudí či oddávať sa sexuálnym radovánkam hneď s dvoma mužmi, ďalšími Joeovými stúpencami - falošnými gaymi Jacobom Wellsom (Nico Tortorella) a Paulom Torresom (Adan Canto) -, hoci v skutočnosti vždy milovala len jediného muža... Ako inak, Joea.

Komentáre ( 0)