Sluha národa II.

28. 03 2022 08:30 | trinity
Sluha národa
Sluha národa Foto: Eccho Rights/TV Dajto

Keď sa z obyčajného učiteľa nečakane stane hlava štátu, zistí, že s veľkou mocou... Prichádzajú veľké problémy!

(Слуга народу, resp. Sluga narodu, resp. Servant of the People, Komediálny seriál, Ukr., 2015, Stereo, HD)
Hrajú: Volodymyr Zelenskyj, Stanislav Boklan, Jevgenij Koševoj Jelena Kravecová, Jurij Krapov, Michail Fatalov, Aleksandr Pikalov, Viktor Sarajkin, Jekaterina Kisteňová, Oľga Žukovcovová, Jurij Prebeľnik, Natália Sumskaja


Sobota o cca 23.00
Ruku na srdce, kto už si aspoň raz v živote nepovzdychol – alebo hoc aj poriadne od pľúc nezanadával – na svet, v ktorom žije? Na futbalového rozhodcu, ktorý si možno viac než obligátne z tribún skandovanú mrkvu zaslúži pár do zubov; na obchodníkov, ktorí už pomaly ani nevedia, čo si pýtať za veci, bez ktorých nemôžeme (alebo aj bez ktorých síce môžeme, no nechceme) žiť; na zákony, ktoré sú a) príliš prísne, b) nie dosť prísne, c) deravejšie ako rešeto a prípadne d) neplatia pre každého rovnako; na vládu, ktorá je striedavo alebo zároveň na smiech a do plaču; na prezidenta, ktorý je viac-menej len do počtu a zrejme by si nik ani nevšimol, ak by ho nahradil jeden z exemplárov známeho Múzea voskových figurín Madame Tussaud... Lenže to povzdychnutie či hromženie sa zvyčajne začína i končí niekde v bezpečí štyroch stien, v kruhu rodiny, priateľov či známych. Bez prekvapení, bez následkov.

Ibaže v prípade Vasilija Petroviča Goloboroďka (Volodymyr Zelenskyj), pomerne nenápadne pôsobiaceho ukrajinského učiteľa histórie, jeho riadne korenistý monológ o tom, ako by zatočil so všetkými nekompetentnými darmožráčmi na vysokých postoch, poriadne preriedil nefunkčný aparát a od podlahy zmenil všetko, čo v štáte nefunguje, keby mal tú moc, sa aj obrovské prekvapenie, aj netušené následky dostavia takmer okamžite! Jeden z jeho študentov ho totiž duchaprítomne nakrúti na mobil a následne postne na sociálne siete... Nuž a doslova z večera do rána sa stane senzáciou, akú nielen Ukrajina, ale celá Európa ešte nezažila!

S tým, čo má bezprostredne a až osviežujúco autenticky pôsobiaci Vasja na srdci sa totiž razom stotožnia nielen rodičia jeho žiakov, ich známi, priatelia a rodiny, ale drvivá väčšina oprávnených voličov, a tak sa na obrovské prekvapenie médií a politických analytikov, veľkú radosť obyčajných ľudí a nefalšované zdesenie tých, ktorí zvyčajne ťahajú z úzadia za všetky dôležité nitky, krátko nato stane prvým naozaj demokraticky zvoleným prezidentom svojej rodnej krajiny, hoci sám nikdy nemal v úmysle sa uchádzať o tento post.

Tá pravá zábava (a boj s veternými mlynmi) sa však iba začína, pretože nekonformný Vasja sa ako správny reformátor z presvedčenia v podstate hneď, ako nastúpi do funkcie, pustí s vyhrnutými rukávmi do práce. A začne sám od seba! Tak napríklad rozpustí svoju ochranku (a nielen preto, že mu doslova húf všadeprítomných goríl lezie na nervy, ale i preto, že daňových poplatníkov stoja značnú časť rozpočtu, ktorú tak ušetrí); luxusné zariadenie svojho úradu a kancelárie vymení za výrazne lacnejšie (a funkčné) z druhej ruky – teda, až po tom, čo sa mu odtiaľ podarí dostať svojho prezidentského predchodcu, ktorý sa po prehraných voľbách v týchto priestoroch zabarikádoval so zbraňou a stakanom vodky -; limuzínu s nepriestrelnými sklami a vlastným šoférom sprevádzanú ďalšími minimálne dvoma až troma bezpečnostnými vozidlami nahradí cestou autobusom MHD alebo do práce a z práce chodieva pešo...

Oh, a svojou plamennou rečou v parlamente rozpúta doslova sťahovanie národov, keď zákonodarnú, súdnu a výkonnú presunie pod jednu strechu, aby kolóny jednotlivých ministrov, vládnych predstaviteľov a poslancov nebrázdili zakaždým krížom-krážom celý Kyjev cestou za povinnosťami! A zruší tiež stovky zbytočných asistentov a poradcov, asistentov asistentov a poradcov poradcov, asistentov asistujúcich asistentom a poradcom a poradcov radiacich asistentom a poradcom... Eh, no skrátka všetky mŕtve duše poberajúce plat za nič.

Takže asi neprekvapí, že nový prezident skôr či neskôr začne byť riadnym tŕňom v oku nielen trojici vplyvných oligarchov, ktorí si až do jeho zvolenia robili v krajine čokoľvek, na čo si len pomysleli – samozrejme, s náležitým ziskom -, ale i všetkým, ktorí sa na vlne úspechu popri nich zviezli tiež. Vrátane dlhoročného ukrajinského premiéra Jurija Ivanoviča Čujka (Stanislav Boklan)...


Čo možno neviete
Zvyčajne to vo filmovom či seriálovom svete chodieva tak, že ak sa stane niečo neobvyklé, výnimočné, neuveriteľné, skrátka naozaj, naozaj zaujímavé... Je len otázkou času, kedy sa toho chopí šikovný scenárista (alebo skôr celý tím scenáristov) a zrodí sa námet budúceho blockbusteru. Nie nadarmo sa však vraví, že najlepší scenárista je sám život. A presne to, koniec koncov, potvrdzuje i príbeh predstaviteľa hlavného hrdinu seriálu Sluha národa, fiktívneho ukrajinského prezidenta Vasilija Petroviča Goloboroďka – talentovaného herca, scenáristu a komika Volodymyra Zelenského, z ktorého sa o pár rokov neskôr stal skutočný ukrajinský prezident!