Susedia

01. 12 2021 05:05 | www.dajto.sk
Susedia
Susedia Foto: TV Markíza

Stará pravda hovorí, že rodinu si nevyberiete. Ehm... So susedmi je to obvykle úplne rovnaké!

(Sitcom, SR, 31´, 2006 - 2007, Stereo)
Scenár: Andy Kraus
Réžia: Peter Marcin, Tomáš Jančo
Účinkujú: Andy Kraus, Viki Ráková, Peter Marcin, Zuzana Tlučková, Marta Sládečková


Každý deň 19.40
Na základe diváckej odozvy na krátke scénky v relácii Hurikán, v ktorých sa stretli rodiny Františka Stromokocúra (Peter Marcin) a Lászla Komároma (Andy Kraus), sa ich tvorcovia a televízia Markíza rozhodli preniesť ich osudy do samostatného komediálneho seriálu. Manželské dvojice síce bývajú vedľa seba, ale temperamentom, názormi a životným štýlom sú dosť rozdielne. Zažívajú spolu humorné situácie založené na nedorozumeniach a náhodách, ktoré prináša život.


Kto je kto
František (Peter Marcin)

Susedia - František
 
Vek: 43
Typ: cholerik
Stav: ženatý, manželka Zuzana
Deti: dcéra Milka – dvadsiatnička, ktorá študuje v zahraničí, a nemanželská dcéra Jana
Znamenie: Strelec
Zamestnanie: riaditeľ sekčného oddelenia lesníckeho dobrovoľného zväzu – Bratislava – Rača
Obľúbená veta: „Nerob paniku!“

Charakterové črty
František je cholerik. Jeho nálady sa striedajú tak často, ako počasie. Častejšie a rýchlejšie sa prejavujú zmeny od dobrej nálady k tej zlej - tieto zmeny prebiehajú priam strihovo a často sú to zmeny sekundové. Na ich vyprovokovanie obvykle jedna nesprávna poznámka alebo zlá informácia. Väčšinou si jeho návaly zúrivosti odnesie Zuzana, ale nešetrí ani Ildikó či Lászlóa. Ten jediný si vie vtedy s Františkom poradiť a všetkých ostatných radšej ťahá z jeho dosahu. Upokojenie sa mu trvá trochu dlhšie, ale niekedy je to otázka piatich minút a zase je všetko v poriadku. František sa nikdy neospravedlní za to, čo v návale zlosti povedal, ale tvári sa, že sa vlastne nič také ani neudialo. Ostatní z trojice si už na jeho výkyvy zvykli, jedine Ildikó ich prežíva emotívne - a ak ju v návale zlosti František urazí, väčšinou sa rozplače. František je pôžitkár, lenivec, ale pritom inteligentný muž, ktorý - keby nemal prvé dve menované vlastnosti - by to mohol v živote ďaleko dotiahnuť, najmä čo sa týka jeho profesijného postupu. Nenávidí, keď ho niekto vyrušuje pri jeho obľúbených činnostiach (poobedňajší spánok, čítanie sci-fi a sledovanie akéhokoľvek športu v televízii). Jeho lenivosť v kombinácii so Zuzaninou neschopnosťou viesť domácnosť spôsobuje, že to u nich doma niekedy vyzerá ako po výbuchu. Raz za čas ich navštívi Zuzanina matka a dá byt do poriadku. Niekedy je však nutné zavolať upratovaciu službu, čo zase stojí veľa peňazí - vtedy sa František snaží zjednať cenu hocijakým spôsobom. Najprv po dobrom, potom aj po zlom... Má obrovskú fantáziu a rozprávačský talent – istý čas hral v ochotníckom divadle, ale keď sa tam zaplietol s protagonistkou, tak mu Zuzana tento koníček zatrhla...

Profesijný životopis
František 43 rokov, má skončené gymnázium a potom vysokú školu lesnícku. Bol vynikajúci študent, ale málo priebojný na to, aby svoje vedomosti a talent využil v živote lepšie. František o sebe tvrdí, že je poľovník a nikto sa tým už nezaoberá – pravda je však taká, že pracuje ako správca lesného revíru v lesoch nad Račou. Práca je to nudná, lebo sú to väčšinou len papierovačky, ale Františkova fantázia v kombinácii s jeho povestným rozprávačským talentom nenechá nikoho na pochybách, že v lese každý deň zabijú minimálne troch medveďov Grizly... Františka neuveriteľne hnevá, že nemôže byť skutočným poľovníkom – v minulosti sem-tam na ozajstnú poľovačku zašiel, ale odkedy zranil jedného českého turistu, tak mu odobrali zbrojný pas aj povolenie nosiť zbraň. Často si preto vymýšľa príhody z mimoslovenských poľovačiek, na ktorých samozrejme nikdy nebol... Keby sa nebol uspokojil aj s málom, tak to mohol pracovne dotiahnuť aj ďalej. Ako študent totiž skončil s výbornými výsledkami a istý čas pracoval na ministerstve. Táto práca mu ale nevyhovovala, lebo miera zodpovednosti v kombinácii s množstvom práce bola z jeho hľadiska nízko docenená. Vrátil sa teda k pôvodnej práci, čo mu Zuzana doteraz nevie odpustiť, lebo finančne to bol pre rodinu prínos. Okrem platu si František privyrobí sem-tam nejakou „černotou“. Vie zohnať cez svojich známych lacnú divinu, poprípade kožušiny či parožie – a s týmito komoditami občas kšeftuje.

Osobný životopis
František má jedného brata – dvojča Mira, ktorý žije v Tatrách, kde spoluvlastní a prevádzkuje luxusný hotel. František Mirovi závidí, lebo je úspešný podnikateľ a poľovník a často chodí na lov. Nielen v Tatrách, ale bol aj na safari a na rôznych iných zaujímavých a nie práve lacných dovolenkách po celom svete. Práve od neho čerpá dôveryhodné informácie pri rozprávaní „svojich“ zážitkov z poľovačiek. Obaja rodičia bývajú takisto v Tatrách a František má stále komplex, ktorý je založený na pocite, že je rodičmi nedocenený a že nespravodlivo vyzdvihujú práve jeho brata - a preto aj kontakty s nimi obmedzil na minimum. So Zuzanou sa zoznámil počas štúdia na vysokej škole. V poslednom ročníku, počas jedného internátneho žúru, počali dieťa a Zuzana sa chytila príležitosti – dúfajúc, že František bude (na základe jeho dobrých výsledkov v škole) „dobrá kúpa“. Dokopala teda Františka k sobášu a on sa z pohodlnosti nebránil... František si vždy vyberá z možností nie podľa dlhodobých následkov, ale podľa toho, na ktoré riešene je treba aktuálne vydať najmenej energie. Mať svadbu mu skrátka v tej chvíli pripadalo jednoduchšie, ako vybavovať interrupciu... Ich dcéra Milka má 20 rokov a brigáduje vo Francúzsku.


László (Andy Kraus)
Susedia - László
 
Vek: 43
Typ: sangvinik
Stav: ženatý, manželka Ildikó
Deti: syn Gergely – plavčík na Balatone
Znamenie: Býk
Zamestnanie: podnikateľ
Obľúbená veta: „Móže byť aj tak...“

Charakterové črty
László je sangvinik. Je stále veselý a v dobrej nálade, na všetky problémy má hneď riešenie, ktoré síce väčšinou nebýva práve ideálne, ale jeho snaha pomôcť je očividná. Je veľmi príjemným spoločníkom, lebo vie byť vtipný a má trefné pointy. Rád filozofuje, čo v kombinácii s jeho sedliackym rozumom často vyznie humorne, no na druhej strane sa nakoniec ukáže, že jeho teórie sú podložené praktickými skúsenosťami a sú v reálnom živote použiteľné. Na prvý pohľad pôsobí ako človek s nižšou inteligenciou – tá je však čitateľná až po dlhšom poznaní tohto človeka a je skrytá práve v jeho priamočiarom myslení. Jeho myslenie je rovnaké ako životný štýl – jednoduché, ale v tom najlepšom slova zmysle. Je výborným poslucháčom – bez slov si vypočuje problémy druhých a aj keď často nevie poradiť, vždy povzbudí a privedie spovedníka k iným myšlienkam a ak lepšej nálade. Svojou dobromyseľnosťou a prehnanou snahou pomáhať druhým často spôsobí problémy a zamotá situáciu ešte viac ako bola – vždy sa však snaží o nápravu. Je to typ človeka, na ktorého sa dá len veľmi ťažko nahnevať. Je tradicionalista a hrdý Maďar. Pri každej najmenšej príležitosti si oblečie maďarský kroj (nie úplne národný, ale rajtky, vestu s košeľou bez goliera, čierne sako, čižmy a kalap).

Profesijný životopis
László ma 42 rokov, má skončenú učňovku – odbor záhradníctvo. Neskôr študoval na vysokej škole lesníckej, kde sa zoznámil s Františkom. Neboli spolužiaci – László bol o dva roky nižšie. Zo školy ho vyhodili z politických dôvodov, a tak si školu dokončil po revolúcii, viac-menej len pre vlastné sebauspokojenie, lebo mal dobre rozbehnuté podnikanie s ovocím a zeleninou. V tomto odbore donedávna podnikal v Komárne, kde býval aj so svojou manželkou Ildikó. V Bratislave si založil firmu Kutyil, s.r.o., ktorá sa zaoberá rozličnými opravami v domácnosti. Práve kvôli tomuto podnikaniu sa presťahoval do blízkosti Bratislavy – František mu dohodil voľný byt v bytovom dome a stali sa tak susedmi. Istý čas robil aj šoféra nemenovanému poslancovi za SMK. Podnikanie sa mu rozbieha dobre, ale zápasí s klasickými problémami, ktoré však do vzťahov s ostatnými neťahá. V spoločnosti ostatných o robote nerád hovorí a čiastkové informácie sa dozvedáme len z telefonátov a z rozhovorov s Ildikó.

Osobný životopis
László je jedináčik. Otec už nežije a mama je ústave, lebo má pokročilé štádium sklerózy - má chvíle, keď si nepamätá vôbec nič a potom krátke záchvevy, keď si pamätá úplne všetko. S Ildikó sa pozná od detstva – vyrastali spolu na jednom sídlisku. Zobrali sa pomerne mladí – László mal 24 a Ildikó 21 rokov. Ich syn Gergely má 16 rokov a študuje v Salzburgu hru na violončelo. Ich manželstvo je vyrovnané – dominantnú úlohu v ňom zohráva Ildikó, ich úlohy sú jasne rozdelené a len málokedy „padne kosa na kameň“. Väčšina hádok nie je o vzťahoch, ale o konkrétnych problémoch, ktoré väčšinou spôsobí László (samozrejme nechtiac). Vo väčšine prípadov sú to nedorozumenia, ktoré majú živnú pôdu aj v tom, že Ildikó sa ešte nenaučila poriadne po slovensky.


Žužu (Zuzana Tlučková)
Susedia - Žužu
 
Vek: 42
Typ: flegmatik
Stav: vydatá, manžel František
Znamenie: Rak
Zamestnanie: dílerka teleshoppingových výrobkov
Obľúbená veta: „Upokoj sa, František.“

Charakterové črty
Zuzana je flegmatička. Rozčúli sa len málokedy - väčšinu situácií, aj vysoko dramatických, zvláda s absolútnym pokojom. Z takéhoto jej správania sa vznikajú komické situácie, keď všetci okolo nej lietajú a ona si preratúva svoje „hovädiny“. Vie ju nahnevať iba jedna vec: keď sa jej nedarí v práci alebo keď jej nesedia počty v „hovädinách“. Je diametrálny rozdiel v tom, ako vníma svoju robotu a domácnosť. Domácnosť vlastne nevníma vôbec a všetko sa deje tak akosi samospádom. Nákupy nemajú logiku a poriadok. Nakúpi to, čo doma majú a nekúpi to, čo treba - lebo nemá prehľad. Varí minimálne, perie, keď je už situácia kritická - robí to s absolútnym odporom, ako aj všetky ostatné domáce povinnosti... Čo sa týka jej práce, tam zase musí všetko klapať do bodky. Má podrobný prehľad o tom, aké novinky sú na trhu – vie odhadnúť, čo bude mať aký úspech a podľa toho sa rozhodne kupovať či nekupovať od hlavného dílera jednotlivé „hovädiny“. Na jej pokojné riešenie dramatických situácii si zvykol iba László. On totiž veľakrát vníma situácie podobne. Ildikó a František sú z toho vždy na nervy – veď ako môže byť pokojná, keď im padá dom na hlavu?!

Profesijný životopis
Zuzana má 42 rokov, má skončenú vysokú ekonomickú a spočiatku robila sekretárku na rôznych miestach. Nakoniec sa nechala uhovoriť na „dílerstvo teleshoppingových hovädín“ - a v tomto sa jej celkom darí. Zarába lepšie ako František, čo medzi manželmi tiež sem-tam spôsobí malú zvadu. Zvada u nich doma však vyzerá tak, že František je vytočený do nepríčetna a ona ho len podpichuje ironickými poznámkami „na pol huby“...

Osobný životopis
Zuzana má jednu sestru, ktorá je rovnakej povahy ako ona - napriek tomu si však veľmi nerozumejú. Navyše jej sestra žije neusporiadaným životom - je to slobodná matka, ktorá má každý mesiac nového potenciálneho otca pre syna (malého Milanka). Občas Zuzanu vystresuje nečakanou návštevou. Najlepšie vychádza so svojou matkou, ktorá sa občas zastaví – a aspoň na týždeň dá v jej rodine všetko do poriadku. Uprace, navarí na týždeň dopredu, povysáva, vyperie, vyžehlí...


Ildikó (Viki Ráková)
Susedia - Ildikó
 
Vek: 38
Typ: melancholik
Stav: vydatá, manžel László
Znamenie: Panna
Zamestnanie: celý život hľadá
Obľúbená veta: „Nedráždi!“

Charakterové črty
Ildikó je melancholička - veľmi citlivá osoba, ktorej stačí naozaj málo, aby sa rozplakala. Je úplne normálne, že plače na konci každého filmu, plače pri telenovelách a plače aj pri niektorých reklamách. Je strašne vzťahovačná a všetko si hneď vysvetľuje tak, že ona je na vine, ona je najhoršia a ju vlastne nikto nemá rád. Neustále sa ľutuje a trápi. Vo výnimočných chvíľach sa vie odviazať – má na to vplyv aj malé množstvo alkoholu. Vtedy zabúda aj na bibliu, aj na smútok a ide do druhého extrému - tancuje po stoloch a je problém ju skrotiť! Je z nej zrazu „lady vamp“. Na druhý deň si z toho nič nepamätá a je na všetkých nahnevaná, že si vymýšľajú hlúposti. Vo vzťahu k Lászlóovi má však navrch – v mnohých prípadoch totiž ešte predtým, ako príde k plaču, vynadá Lászlóovi (často aj nespravodlivo). Je teda otázne, či sebaľútosť a plač nie sú len citovým vydieraním Lászlóa, ktorý sa ju snaží v jej zlých chvíľach zasypať všetkou láskou sveta. Vo výnimočných momentoch však už aj László usúdi, že jej reakcie sú prehnané a zbytočné a vtedy vzniká konflikt. Vzťah Lászlóa a Ildikó je teda veľmi komplikovaný. Citové vydieranie používa Ildikó iba na ňom... Ildikó je navyše veľmi pobožná, ale aj v tomto smere to preháňa do nepríčetna. Nestále núti aj ostatných, aby sa správali podľa biblie – čím je často trochu otravná. Je poriadkumilovná, dobrá gazdiná a bordel u Františka a Zuzany ju privádza do šialenstva. Často sa podujme upratať im byt, ale vždy sa to končí zle, lebo v ňom potom ani František, ani Zuzana nevedia nič nájsť.

Profesijný životopis
Ildikó má 38 rokov, po základnej škole študovala na učňovke - a bola priemerná študentka... Nikdy sa nepohla z Komárna a stále sa pohybovala iba v maďarskej komunite. To je aj dôvod, prečo sa nenaučila dobre po slovensky. Robila príležitostné práce - väčšinou ju zamestnal niekto z príbuzných, keďže je z rozvetvenej rodiny (má troch bratov a dve sestry). Vždy sa chcela osamostatniť a urobila si plno rôznych kurzov (masérsky, ikebana, brušné tance...), ale na to, aby mohla svoje znalosti naplno využiť, ju veľmi limitovala jazyková bariéra...

Osobný životopis
Ildikó sa s Lászlóom pozná od detstva, chodili totiž spolu na rovnakú základnú školu. Ich rodiny sa takisto poznajú – bývali v jednej bytovke v Komárne. Ildikó je z veľkej rodiny, má troch bratov a dve sestry. Rodina je pre ňu veľmi dôležitá, preto sa s nimi často stretáva a je s nimi v neustálom telefonickom kontakte. Pôvodne chcela mať veľa detí - a ešte stále dúfa, že k prvorodenému Gergelyovi im pribudne ešte jedno . Aj keď cíti, že jej biologické hodiny neúprosne tikajú...


Marta Sladká (Marta Sládečková)
Susedia - Marta
 
Vek: 40
Typ: nadržaná melancholička
Stav: slobodná
Deti: bezdetná
Znamenie: Ryby
Zamestnanie: prekladateľka
Neobľúbená veta: „Opustil ma! Nechápem prečo?!“

Charakterové črty
Pôsobí možno mierne vulgárne, ale v kútiku duše taká rozhodne nie je. Vzhľadom na to, že sa jej nedarí nájsť si konečne toho správneho životného partnera, je nešťastná. Je to žena, ktorá naozaj zúfalo túži po láske - len to, nanešťastie, nevie prejaviť tým správnym spôsobom.

Profesijný životopis
Marta má 40 rokov a je prekladateľkou z ruštiny. Pracuje prevažne doma - prekladá rôzne scenáre, dokumenty... Občas chodí tlmočiť na spoločenské akcie. Jej pracovná doba je veľmi nepravidelná.

Osobný životopis
Nikdy nebola vydatá, je bezdetná. Celý život hľadá partnera - a hoci sa jej to zatiaľ príliš nedarí, neprepadá depresii - skôr naopak, je veľmi spoločenská, so zmyslom pre humor. František a László ju považujú za ďalšieho kamaráta.


Čo možno neviete
Vo vedľajších a epizódnych postavách sa predstavia i ďalšie známe tváre. Nechajte sa prekvapiť!