S.W.A.T. III.

01. 12 2021 05:20 | trinity
S.W.A.T.
S.W.A.T. Foto: Columbia Pictures/TV Dajto

Tím odvážnych mužov a žien zo špeciálnych jednotiek vedený drsným veliteľom Hondom si poradí aj v najnáročnejších situáciách!

(S.W.A.T., Kriminálny seriál, USA, 2. november 2017 - ..., Stereo, HD)
Hrajú: Shemar Moore, Alex Russell, Lina Esco, Kenny Johnson, Jay Harrington, David Lim, Patrick St. Esprit, Stephanie Sigman, Peter Onorati


Sobota a nedeľa po večernom filme
Aj keď sú členovia špeciálnych jednotiek trénovaní v podstate temer na všetko a počas akcie by ich nemalo nič výraznejšie prekvapiť či zaskočiť, aj oni sú len ľudia – a aj oni robia chyby... Lenže tie ich, žiaľ, zvyčajne mávajú fatálne následky. Ako vtedy, keď guľka zo zbrane ostrieľaného bieleho veliteľa Bucka Spiveyho (Louis Ferreira) počas neprehľadnej prestrelky v nepokojných nočných uliciach prehnitého Mesta anjelov zasiahla a vážne zranila nevinného sedemnásťročného afroamerického chlapca. Vedenie vtedy stavilo všetko na jednu kartu – rasovú kartu -, smoliara Bucka sa ani nie do 24 hodín ostentatívne zbavilo, akoby mal lepru, a počas improvizovanej tlačovky ústami slizkého šéfa Roberta Hicksa (Patrick St. Esprit) na jeho miesto obratom vymenovalo čierneho dôstojníka Daniela Harrelsona (Shemar Moore), prezývaného Hondo.

Hondovou jedinou výhodou v naozaj nezávideniahodnej štartovnej pozícii bolo, že sa aj v novej funkcii mohol stopercentne spoľahnúť na skvelo zohraný Buckov tím, ktorého bol predtým sám už nejaký ten piatok neoddeliteľnou súčasťou. Naopak nevýhodou pozvoľný, no z mnohých dôvodov neodvratný koniec dlho tajeného vzťahu s atraktívnou kolegyňou, kapitánkou Jessicou Cortezovou (Stephanie Sigman), kvôli jeho povýšeniu, a tiež... Skrz-naskrz nevyspytateľná nová premenná v jeho tíme, ambiciózny nováčik Jim Street (Alex Russell)!

Obyvatelia L. A., ktorí majú často nie celkom bezdôvodne pocit, akoby ich boh už dávno opustil, ani nevedia, aké majú šťastie – Hondov tím odvážnych mužov a žien zo špeciálnych jednotiek si totiž poradí aj v najnáročnejších situáciách!


Kto je kto
Daniel „Hondo“ Harrelson (Shemar Moore)

S.W.A.T. - Dan
Foto: Columbia Pictures
 
Je stelesnením predstavy, ako má správny americký strážca zákona vyzerať - prototyp muža, s ktorým sa rozhodne neradno ťahať za prsty a pred ktorým sa tí bystrejší na opačnej strane oprávnene trasú od strachu. Pri pohľade naňho by len málokto tipoval, že pred pár rokmi sám patril k problémovým tínedžerom a s rovnako problémovými kamarátmi z mokrej štvrte zneisťoval ulice. Našťastie však dostal rozum, keď jeden z nich, jeho najlepší kamarát Leroy (Michael Beach), skončil v base, kde ho, mimochodom, Hondo dodnes pravidelne navštevuje. Dokončil si školu, odkrútil si pár turnusov ako vojak námornej pechoty v Somálsku, stal sa na šesť rokov policajným pochôdzkarom, absolvoval potrebný výcvik v akadémii S.W.A.T. a napokon zakotvil v Buckovom tíme, ktorého velenie po jeho odchode prevzal. Nikdy nezabudne na svojho parťáka Robbieho, ktorý ho naučil všetko, čo robí muža mužom a policajta policajtom. Dobrého priateľa, ktorý mu tragickej nehode počas banálneho vypisovania blokových pokút naposledy vydýchol v náručí... Je tvrdohlavý (v tom najlepšom slova zmysle), nikdy sa nevzdáva, ak je svedkom nejakej neprávosti a rovnako až dojemne ochranársky v pracovnej i súkromnej sfére. Ako väčšina policajných dôstojníkov, ktorí už majú čo-to za sebou, aj on vníma svet tak trochu-čiernobielo, čo v preklade znamená v duchu hesla: „My sme tí dobrí, oni tí zlí...!

James „Jim“ Street (Alex Russell)
S.W.A.T. - Jim
Foto: Columbia Pictures
 
Do tímu ho pred svojím nedobrovoľným odchodom odporučil Buck, ktorý ho poznal, odkedy bol tínedžer a pred rokmi dostal za mreže jeho mamu Karen (Sherilyn Fenn). Mimochodom, tá si odvtedy v prísne stráženej väznici odpykáva 25 rokov za vraždu manžela, notorického alkoholika a sadistu, ktorý ju týral a mlátil ako žito, rovnako ako malého Jima... To, že jeho mama je tiež riadny kvietok a preňho doslova toxická, na čo Hondovi stačilo jediné stretnutie s touto zvláštnou ženou, Jim dlho nevidel. Alebo, ak chcete, nechcel vidieť. No jedného dňa každému z nás spadnú z očí klapky, či sa nám to páči alebo nie – a Jim nie je výnimka. Jeho najväčším hendikepom, okrem dôverovania nesprávnym ľuďom, je problém s autoritami. A s ním spojená naivná predstava, že si môže dovoliť v podstate čokoľvek a vyviazne viac-menej beztrestne. To, ako fatálne sa mýli, pochopí prineskoro... Po degradovaní na pochôdzkara!

Christina „Chris“ Alonsová (Lina Esco)
S.W.A.T. - Chris
Foto: Columbia Pictures
 
Príťažlivá niekdajšia cvičiteľka policajných psov bola dlho jedinou ženou v inak čisto mužskom Buckovom a neskôr Hondovom tíme. Ako tínedžerka prišla pri tragickej autonehode o mamu a sotva o rok nato ju uniesli, spútali a celé hodiny zneužívali a väznili členovia gangu, ktorí ju mylne považovali za priateľku šéfa iného, znepriateleného gangu. Z tímu o tom nevie temer nik - rovnako ako o tom, že keď jeden z jej bratrancov ako chlapec dostal leukémiu, darovala mu kostnú dreň... Spočiatku si o Jimovi myslela len to najhoršie a nechápala, prečo im ho niekto natlačil do tímu. No potom sa dozvedela, čo ho formovalo a čiastočne ho omilostila. A potom ho párkrát zažila v situáciách, keď sa nehral na trápneho frajera a bol skrátka sám sebou... Nie nezrelým somárom túžiacim za každú cenu zažiariť, ale citlivým mužom, ktorý má toho aj napriek relatívne nízkemu veku dosť za sebou a ktorému, aj keď sa snaží tváriť nezávisle a „prudko nad vecou“, záleží aj na iných, nielen na sebe a vlastnom egu.

Dominique Luca (Kenny Johnson)
S.W.A.T. - Dominique
Foto: Columbia Pictures
 
Ako jediný z tímu má príslušnosť k špeciálnym jednotkám doslova v krvi, je totiž „swaťákom“ tretej generácie – jeho starý otec bol najprv členom a neskôr dokonca i veliteľom úplne prvého S.W.A.T.-tímu v Los Angeles. Ako chlapca, aj ako tínedžera ho nepovažovali za práve najbystrejšieho. To, že je dyslektik, zistil až jeden z jeho učiteľov na strednej, ktorému je dodnes veľmi vďačný za to, že napokon vyštudoval. Za volantom zásahového či únikového vozidla si len ťažko môžete priať lepšieho šoféra. Svojho času ho fascinovali zemetrasenia, vďaka čomu aj dnes občas prekvapí naozaj nečakanými znalosťami z tejto sféry. V súkromí je to búrlivák, ktorého každá jeho priateľka skôr či neskôr vyhodí z bytu (pretože si ju nechce vziať, ani sa inak viazať), takže vždy nakoniec skončí na gauči u niektorého z kolegov. Lenže tým už pomaly, ale isto dochádza trpezlivosť – časy flámovania na intráku už má väčšina z nich dávno za sebou, majú vlastné rodiny i starosti...

David „Deacon“ Kay (Jay Harrington)
S.W.A.T. - David
Foto: Columbia Pictures
 
Aj keď na to tento chlap ako hora možno na prvý, ani druhý pohľad nevyzerá, je hlboko veriaci a rodina preňho znamená úplne všetko. Ako jediný z tímu je ženatý – s krásnou Annie (Bre Blair) má (zatiaľ) štyri deti, jedno ešte úplne maličké. O jeho veľkom srdci svedčí i to, že jednu zo svojich dcérok pomenoval po dievčatku, ktoré prišlo o život počas prestrelky na škole, pri ktorej zasahoval. Ale aj to, že hoci ho po Buckovom nedobrovoľnom odchode ako veterána v tíme sprosto preskočili pri voľbe nového veliteľa, nikdy Honda v tejto funkcii nespochybňoval, ani mu nekládol polená pod nohy, aj keď by to mnohí – vrátane Honda – pochopili. Ako jediný z tímu je zároveň i špecialista na nástražné výbušné systémy a prácu s robotom na ich zneškodnenie. Už je to dosť dávno, čo bol nádejným hokejistom, jeho sľubne našliapnutú kariéru však zhatilo zranenie. No i tak si aj dnes rád zahrá – a na ľade je stále čertovsky dobrý -, len na to už popri práci a rodine nemá veľa času.

Victor Tan (David Lim)
S.W.A.T. - Victor
Foto: Columbia Pictures
 
Zvyčajne toho veľa nenahovorí, no svetu i tak má čo povedať. Je mimoriadne inteligentný - má vyštudovanú MIT –, prácu v špeciálnych jednotkách, ktorú si vybral navzdory dôraznému nesúhlasu svojej rodiny, doslova zbožňuje a nevymenil by ju za nič na svete. Jeho otec zomrel, keď bol Victor ešte malý chlapec. Jeho mužským vzorom a vo všetkom podstatnom i akýmsi druhým otcom tak po celé tie roky bol jeho taktiež pomerne málovravný krstný otec, ktorého volal strýko.


Čo možno neviete
* Seriál je remakom rovnomenného amerického krimiseriálu zo sedemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia, v ktorého hlavných úlohách sa zaskveli Steve Forrest ako Hondo a Robert Urich ako Jim Street. Nie však prvým, tvorcovia po ňom siahli už v roku 2003 – a výsledkom je akčný film S.W.A.T. - Jednotka rýchleho nasadenia so Samuelom L. Jacksonom v úlohe drsného školiteľa špeciálnych jednotiek seržanta Dana Harrelsona, prezývaného Hondo, Colinom Farrelom ako Jimom Streetom, nováčikom s horúcou hlavou a srdcom na pravom mieste.

* Fešák Shemar Moore bol dlhé roky jedným z najobľúbenejších hlavných hrdinov dnes už ukončeného populárneho kriminálneho seriálu Myšlienky vraha. Úctyhodných 12 rokov v ňom stvárňoval Dereka Morgana, experta na zločiny, ktorých páchatelia trpia rôznymi osobnostnými poruchami.

* V tretej sérii do seriálu vstúpila nová postava - riaditeľka komunitného centra Nichelle, potenciálna Hondova osudová žena. S chuťou si ju zahrala krásna herečka Rochelle Aytes. Áno, tá istá Rochelle, ktorá si už so Shemarom v nie veľmi vzdialenej minulosti obdobné iskrenie v seriáli vyskúšala! V už spomínaných Myšlienkach vraha (presnejšie, v posledných troch rokoch jeho účinkovania v onom seriáli), stvárňovala doktorku Savannah Hayesovú – Derekovu priateľku a neskôr i manželku a matku jeho synčeka!

* Ak sa vám herec Patrick St. Esprit - predstaviteľ veliaceho dôstojníka Roberta Hicksa, zhruba z osemdesiatich percent slizkého slabocha bez chrbtovej kosti – zdá povedomý, vidieť ste o mohli nielen v dobrodružno-romantickom filme Modrá lagúna: Nový začiatok či postapokalyptickom seriáli Revolúcia. Nezabudnuteľnou, aj keď len malou je však i jeho rola v druhej časti filmovej tetralógie Hry o život – rola krutého Mierotvorcu Threada, ktorý temer ubičuje na smrť Galea v podaní Liama Hemswortha.

* Problémovú mamu horkokrvného Jima Streeta (Alex Russell) stvárnila herečka Sherilyn Fenn, ktorú preslávila úloha rozmaznanej Audrey v kultovom mysterióznom seriáli Twin Peaks, ktorú si o viac ako štvrťstoročie zopakoval i v jeho úspešnom rovnomennom pokračovaní.