Správna dvojka II.

16. 03 2019 05:30 | trinity
Správna dvojka
Správna dvojka Foto: CBS/TV Markíza

Športový komentátor Oscar je šťastne rozvedený a nič mu nechýba. Spisovateľ a fotograf Felix... Sa ešte má čo učiť!

(The Odd Couple, Sitcom, USA, 21´, 19. február 2015 – 30. január 2017, Stereo, HD)
Hrajú: Matthew Perry, Thomas Lennon


Pondelok až piatok o 11.40 (Od 1. apríla.)
Načo chodiť zbytočne okolo horúcej kaše? Vec sa má tak, že niečo v živote svojráznych štyridsiatnikov Felixa Ungera (Thomas Lennon) a Oscara Madisona (Matthew Perry) sa riadne pokašľalo. Obom sa síce pracovne vcelku obstojne darí, no čo sa týka ich súkromného života... Ten je nefalšovaná katastrofa! Deliť sa o strechu nad hlavou s ďalším zúfalcom je síce úplne v pohode na strednej a na vysokej, ale v istom veku by to už malo byť len príjemnou, veľmi hmlistou spomienkou na dávnu minulosť. Ibaže keď sa v apartmáne lenivého a milo trafeného športového komentátora Oscara jedného dňa ako kôpka nešťastia objaví extrémne neurotický a až chorobne pedantný spisovateľ a fotograf Felix, „spomienka“ sa zrazu opäť stane prítomnosťou – a skôr tragikomickou ako príjemnou! Felix a Oscar sa poznajú ešte zo študentských čias, keď boli, to by ste neuhádli... Spolubývajúcimi!

Felix je na dne, pretože mu po dvadsiatich rokoch krachlo manželstvo a nemá kde hlavu skloniť. Dobrákovi Oscarovi sa ho uľúti a ponúkne mu azyl v jednej z izieb svojho priestranného, a pre jedného obyvateľa i tak priveľkého apartmánu. No netrvá dlho a svoju veľkorysosť trpko oľutuje - Felix totiž jeho útulne neporiadny staromládenecký bytík obráti hore nohami a vyupratuje ho tak, že sa človek vidí aj v plochách, ktoré sa za bežných okolností nelesknú a neodrážajú denné svetlo! A tým sa zmeny, z ktorých sa Oscarovi a jeho kamarátom ježia chlpy nielen na krku, ale na celom tele, iba začínajú...

Spisovateľ Felix a športový reportér Oscar by skrátka nemohli byť rozdielnejší – Felix je akýmsi jin k Oscarovmu jang! A presne tak ako slávny čínsky symbol ich čosi spája... Obaja sú viac-menej úspešne rozvedení!


Kto je kto
Oscar Madison (Matthew Perry)

Správna dvojka - Oscar
Foto: CBS
 
Kto už aspoň raz v živote mal tú česť navštíviť ho doma, vie, že sa riadi heslom „V živote sú i dôležitejšie veci ako čistý byt!“ Tento životný postoj športového komentátora Oscara, ktorý je od boľavého rozvodu (ten sa, mimochodom, snaží radšej úplne vytesniť zo spomienok, rovnako ako celé svoje manželstvo a všetko, čo mu predchádzalo) hrdým majiteľom útulného apartmánu na Manhattane, dokonale charakterizuje. Tu je sám sebe pánom, tu môže nechať na zemi beztrestne rozhádzané ponožky pokojne i niekoľko dní - alebo hoc aj navždy -, naplniť celú chladničku pivom a priviesť si domov toľko žien, koľko sa mu len zachce! Teda, tak by to uňho doma vyzeralo, ak by v jeho prípade skutočne platilo staré známe „môj dom, môj hrad“ - teda nebyť jeho niekdajšieho spolužiaka Felixa, ktorý jedného dňa, krátko po vlastnom rozvode, zaklope na Oscarove dvere v nádeji, že uňho nájde útočisko. Od tohto momentu je totiž Oscarov život pravým opakom toho, ktorým dosiaľ žil a ktorý mu maximálne vyhovoval! Poriadok, pravidlá a výčitky na dennom poriadku... Nečudo, že má zrazu neodbytný pocit, akoby bol opäť, no tentoraz nedobrovoľne a bez šance na vyslobodenie, manželom na plný úväzok!

Felix Unger (Thomas Lennon)
Správna dvojka - Felix
Foto: CBS
 
Jeho životné krédo je pravým opakom toho Oscarovho, dalo by sa zhrnúť asi takto... „Čistota, pol života – a poriadok celý!“ To je skrátka Felix. Vníma to tak, že keď už sa jeho súkromný život vďaka rozvodu ocitol v troskách, tak nech má aspoň dokonale uprataný a „vyglančený“ byt! Na jeho veľkú smolu však vcelku úspešný spisovateľ a fotograf už vlastný byt nemá, a tak jediným východiskom z tejto mizérie je preňho nasťahovať sa k Oscarovi, niekdajšiemu spolubývajúcemu zo študentských čias. Napokon, vtedy sa dokonale spoznali aj so všetkými svojimi muchami a naučili sa spolu vychádzať bez väčších problémov, takže prečo by im to nemalo ladiť dnes? Nuž, možno preto, že by hádam ani nemohli byť rozdielnejší, ani keby sa každý narodili na rôznych planétach! Takže Felixovi neostáva nič iné ako pokúsiť sa pomocou pár nových pravidiel vniesť do Oscarovho staromládeneckého raja trocha poriadku a čistoty!


Čo možno neviete
Seriál je nakrútený na motívy rovnomennej kultovej filmovej komédie z roku 1968, v ktorej hlavným hrdinom nezabudnuteľným spôsobom vdýchli život legendy Jack Lemmon a Walter Matthau, a nemenej obľúbeného seriálu zo 70-tych rokov, v ktorom si Felixa a Oscara strihli Terry Randall a Jack Klugman.

Komentáre ( 0)