Gotham: Vojna gangov V.

24. 07 2021 04:45 | trinity
Gotham: Vojna gangov
Gotham: Vojna gangov Foto: Warner Bros.

Než svet spoznal pomstiteľa v netopierom kostýme... Jeho skrz-naskrz prehnitému rodisku kraľoval zločin!

(Gotham, Seriál, 44´, USA, 26. júl 2014 - ..., Stereo, HD)
Hrajú: Ben McKenzie, Donal Logue, Robin Lord Taylor, David Mazouz, Camren Bicondova, Sean Pertwee, Cory Michael Smith, Erin Richards, John Doman, Jada Pinkett Smith


Pondelok až štvrtok po večernom filme
V nie veľmi vzdialenej budúcnosti bude komisár James Gordon viac ako ktokoľvek iný z jeho kolegov zastávať zásady striktného dodržiavania litery zákona a stane doslova prototypom bojovníka so zločinom, ktorý nejakým zázrakom napriek všetkému, čo videl a zažil stále nestratil ilúzie. Jeho meno bude poznať každý, bez ohľadu na to, na ktorej strane zákona sa pohybuje. Ako sa však z obyčajného smrteľníka stane tento nepokoriteľný, ba priam nedosiahnuteľný mýtus? Nuž...

Odvážny, čestný a odhodlaný sebe i celému svetu dokázať, že má na to zmeniť svet – presne taký je mladý policajný detektív Jim Gordon (Ben McKenzie), ktorý sa práve stal posilou oddelenia v Gothame. Azda najmenšiu radosť má z toho muž, ktorý ho vyfasoval za partnera. Muž, ktorý sa z viacerých dôvodov už stihol stať v Gothame legendu – ostrieľaný, mimoriadne bystrý a občas až neznesiteľne neotesaný detektív Harvey Bullock (Donal Logue). Ešte si na seba ani nestihnú zvyknúť a už majú plné ruky práce s prípadom, ktorý v najvyšších kruhoch mesta poriadne rozvíri hladinu – vraždou miestneho multimilionára Thomasa Waynea a jeho manželky Marthy!

Na mieste činu sa Jim zoznámi s jediným preživším, na dieťa nezvyčajne vážnym a vyspelým tínedžerským synom zavraždeného páru, Bruceom Wayneom (David Mazouz), s ktorým okamžite pocíti nevysvetliteľnú spriaznenosť. Dojatý nepredstaviteľne bolestnou stratou chlapca urobí niečo, čo by žiaden policajt v kontakte s kýmkoľvek z pozostalých rozhodne nemal – sľúbi mu, že vraha jeho rodičov určite nájde...

Čím hlbšie sa Jimovi darí prenikať do temného podhubia skorumpovaného a organizovaným zločinom rozvráteného súdneho systému Gothamu, tým bolestnejšie na vlastnej koži spoznáva nebezpečnú protistranu, ktorú reprezentujú nielen mafiáni ako Fish Money (Jada Pinkett Smith), ale i mnohí iné zaujímavé, ktoré nimi síce ešte nie sú... No jedného dňa sa stanú najznámejšími a najnebezpečnejšími záporákmi široko-ďaleko, ako napríklad tínedžerka Selina Kyleová (Camren Bicondova), neskoršia Catwoman, alebo Oswald Cobblepot (Robin Lord Taylor), alias Penguin.

Primárnou nosnou líniou príbehu je síce Jimov turbulentný a jedinečný vzostup v radoch gothamskej polície, ale významnú, ba priam kľúčovú rolu v ňom zohráva i jeho neobyčajné priateľstvo s už spomínaným mladým milionárom Bruceom Wayneom a jeho svojráznym komorníkom Alfredom (Sean Pertwee). Priateľstvo, ktoré vydrží celý život a ktoré výrazne ovplyvní budúcnosť mladého Brucea, ktorého osudom je... Stať sa superhrdinom. Stať sa Batmanom!


Kto je kto
James „Jim“ Gordon (Ben McKenzie)

Gotham: Vojna gangov - Jim Gordon
Foto: Warner Bros.
 
Muž, ktorý sa o pár desaťročí neskôr stane nesmrteľnou legendou (nielen) gothamského policajného zboru, ale celého Gotham City, je dnes iba odvážnym a hrdým, no neskúseným zelenáčom tamojšieho oddelenia vrážd s množstvom ideálov, ktoré po strete s desivo odpornou realitou jeden pod druhom stráca závratnou rýchlosťou. Ako vojnovému hrdinovi a niekdajšej hviezde vysokoškolského futbalového tímu sa mu podarilo v rekordne krátkom čase vypracovať sa z pochôdzkarskej nuly na detektíva – a tým sa jeho závideniahodný výstup po kariérnom rebríku iba začal! Je odvážny, večne plný energie a je poctivec, každým cólom, aj keď sa preto kolegom i darebákom v zvlčilom meste, v ktorom žije, často stáva terčom posmechu a hlúpych narážok. Jeho najvyšším a najťažšie dosiahnuteľným cieľom je dostať jedného dňa jeho milovaný Gotham z područia zločincov, ktorí sa nikoho a ničoho neboja. Chce späť pokojné a bezpečné mestečko, v ktorom kedysi sá vyrastal a ktoré tak veľmi miloval! Je skrátka nepoučiteľný idealista. Svoj jedinečný zmysel pre spravodlivosť zdedil po svojom otcovi, hoci ho temer nepoznal...

Harvey Bullock (Donal Logue)
Gotham: Vojna gangov - Harvey Bullock
Foto: Warner Bros.
 
Je nielen Jimovým partnerom a mentorom, ale vďaka jeho nie práve obvyklým vyšetrovacím metódam (ku ktorým okrem iných patria i podplácanie, rýchle päste a slušná kôpka kontaktov v podsvetí) i výnimočný policajt. Skvelo si tiež rozumie s Fish Mooney a celou plejádou vyššie i nižšie postavených kriminálnikov, čo je síce Jimovi možno spočiatku tŕňom v oku a dôvodom jeho pochybností o parťákovom charaktere, ale bez debaty obom neoceniteľným spôsobom pomáha pri plnení ich pracovných povinností. A občas im skrátka len zachráni krk!

Oswald Cobblepot (Robin Lord Taylor)
Gotham: Vojna gangov - Oswald Cobblepot
Foto: Warner Bros.
 
V napohľad zakríknutom a neškodnom kriminálnikovi sa snúbi geniálna myseľ šachového veľmajstra s morálkou šakala – a práve táto jedinečná zmes z neho, v kombinácii s patričnou dávkou zatrpknutosti, pomstychtivosti a čírej nenávisti, o pár rokov neskôr urobí obávaného Tučniaka! Jeho sadistické sklony sa mu pred svetom zatiaľ úspešne darí skrývať vďaka dokonalým spôsobom. Spočiatku si tento latentný psychopat zarábal na chlieb ako poskok Fish Money, no už vtedy viac pracoval na realizácii vlastných odporných plánov, ako na plnení jej príkazov, pretože vždy sníval o tom, že jedného dňa všetci gangstri a ich bossovia - ktorí ho dnes prehliadajú alebo sa z neho, jeho povahy, zdanlivej nepriebojnosti, ambícií, no najmä výzoru smejú – budú pri pohľade naňho s bázňou klopiť zrak a skákať, ako on bude pískať!

Bruce Wayne (David Mazouz)
Gotham: Vojna gangov - Bruce Wayne
Foto: Warner Bros.
 
O pár desaťročí bude jeho vplyvné a hriešne bohaté staršie ja i jeho dokonale maskované pomstiteľské alter ego Batmana poznať nielen Gotham, ale i celý svet. No dnes je jediný syn milionárov Thomasa a Marthy Wayneovcov, a tým pádom aj jediný dedič ich impéria, iba chlapec. Veľmi bystrý, predčasne vyspelý, no predsa len ešte iba chlapec... Jeho budúci osud spečatil jediný večer – večer poznamenaný nepredstaviteľnou tragédiou, ktorá ho pripravila o všetko, čo mu bolo drahé a do jeho srdca vniesla nekonečný smútok, ktorého sa mu už nikdy nepodarilo úplne zbaviť. V ten večer totiž krátko po odchode z kina, Brucea a jeho rodičov neznámy útočník prepadol, olúpil a... Oboch dospelých pred očami ich šokovaného syna na mieste chladnokrvne zastrelil. Zdrvený chlapec odvtedy vytrvalo pátra po vrahovi svojich najbližších, a preto úzko spolupracuje s detektívom Jimom Gordonom, ktorého nevníma len ako policajného dôstojníka, ale ako jedného z mála blízkych priateľov. Vlastne, okrem neho a Alfreda má už len... Cat.

Selina „Cat“ Kyleová (Camren Bicondova)
Gotham: Vojna gangov - Selina Kyleová
Foto: Warner Bros.
 
Než sa z nej stane síce pôvabná, ale trochu utiahnutá a nesmelá mladá žena, ktorú stretnutie so smrťou zmení na obávanú Mačaciu ženu, ešte ubehne veľa času. Dnes je len malou osirelou tuláčkou, ktorej domovom sú temné a chladné gothamské uličky a ktorej je lepšie buď sa úplne vyhnúť, alebo k nej pristupovať so zdravou dávkou nedôvery. Pretože jej myšlienkové pochody, úmysly a činy jednoducho nemožno predvídať! Akýmsi zázrakom sa jej darí pretĺkať sa životom bez kohokoľvek pomoci, je totiž nielen šikovná vreckárka, ale i nevyspytateľná a veľmi, veľmi nebezpečná, keď ju niekto zaženie do kúta. Do Bruceovho života vtrhla ako víchor a obrátila ho hore nohami, ako to len ona vie – a rozhodne nielen preto, že sa náhoduo stala jediným svedkom vraždy jeho rodičov!

Alfred Pennyworth (Sean Pertwee)
Gotham: Vojna gangov - Alfred Pennyworth
Foto: Warner Bros.
 
Bývalý mariňák a dlhoročný komorník rodiny Wayneovcov sa po brutálnej vražde svojich dobrodincov Thomasa a Marthy Wayneovcov stal poručníkom ich jediného syna Brucea. No preňho i jeho zverenca sa tým ich dovtedajší, o čosi rezervovanejší vzťah výrazne zmenil, pretože obaja si uvedomili, že majú už len jeden druhého, že sú teraz vlastne jeden druhému najbližšia rodina! A preto sa už Alfred rozhodol k Bruceovi viac nesprávať iba ako k dieťaťu, ktorý stále ešte bol, ale i ako k mladému mužovi, ktorým sa postupne stáva – a začal ho učiť všetko, čo bude potrebovať pri nebezpečnom pátraní po vrahoch svojich rodičov i v ďalších prípadných bojoch s podsvetím.

Edward Nygma (Cory Michael Smith)
Gotham: Vojna gangov - Edward Nygma
Foto: Warner Bros.
 
Muž, z ktorého sa neskôr stane vyšinutý Hádankár, je zatiaľ síce trochu svojráznym, ale nesporne geniálnym mladým forenzným vedcom, ktorý - rovnako ako detektívi Gordon a Bullock – pracuje pre oddelenie gothamskej polície. Podobne ako Oswald i on veľmi ťažko nesie, keď si z neho ľudia, a obzvlášť jeho (intelektuálne za ním výrazne zaostávajúci) kolegovia uťahujú. A je pritom úplne jedno, či je terčom ich vtipov jeho výzor alebo nezdravá posadnutosť hádankami rôzneho druhu, kvôli ktorej sa z pohľadu bežných smrteľníkov často vyjadruje dosť nezrozumiteľne.

Barbara Keanová (Erin Richards)
Gotham: Vojna gangov - Barbara Keanová
Foto: Warner Bros.
 
Atraktívna mladá galeristka je Jimovou snúbenicou, no ich vzťah je poriadne turbulentný a zjavne sa nezrodil pod práve najšťastnejšou hviezdou – nepochybne aj preto, lebo jeden pred druhým mnohé dôležité veci taja. Nezáleží na tom, z akých dôvodov, pretože pocit neistoty, nedôvery a osamelosti, ktoré tajnostkárčenie prináša nevyhnutne so sebou, v oboch neustále narastá – a je zrejme len otázkou času, kedy úplne pohltí a udusí ich veľkú lásku...

Carmine „Don“ Falcone (John Doman)
Gotham: Vojna gangov - Don Falcone
Foto: Warner Bros.
 
Hlava najväčšieho zločineckého syndikátu v Gothame má pod palcom všetkých šéfov len o chlp či dva menších gangov, nad ktorými drží ochrannú ruku, no ktorých tiež nemilosrdne trestá, ak si to zaslúžia. Má závideniahodný vplyv na v podstate všetky stupne politického riadenia v Gotham City - a i na celý zbor gothamskej polície, od vedenia až po posledného pochôdzkara!

Fish Moony (Jada Pinkett Smith)
Gotham: Vojna gangov - Fish Moony
Foto: Warner Bros.
 
Majiteľka jedného z najvychytenejších nočných klubov, šéfka jedného z obávaných gothamských gangov a naozaj veľmi zaujímavá osobnosť – bez nej sa totiž vo štvrti divadiel a kín v podstate nič nepohne! Neslávne ju preslávili predovšetkým jej sadistické excesy, ale i mimoriadne bystrá, na intuícii založená myseľ, vďaka ktorej sú pre ňu jej ľudia i nepriatelia ako otvorené knihy!