Čierny zoznam II.

05. 01 2019 06:15 | trinity
Čierny zoznam
Čierny zoznam Foto: NBC

Nikdy never kriminálnikovi! Teda, s výnimkou situácie, že ti riadne tečie do topánok a už skrátka nemáš inú možnosť...!

(The Blacklist, Akčný krimiseriál, 43´, USA, 23. september 2013 - ..., Stereo, HD)
Hrajú: James Spader, Megan Boone, Diego Klattenhoff, Harry Lennix, Hisham Tawfiq, Amir Arison, Ryan Eggold, Parminder Nagra


Nedeľa o cca 22.25
Bývalý špičkový vládny agent Raymond „Red“ Reddington (James Spader) – a v posledných pár rokoch tiež jeden z najnebezpečnejších zločincov Spojených štátov, ktorého meno a tvár kraľovali popredným priečkam zoznamov hľadaných hádam všetkých vládnych i neštátnych, oficiálnych i tajných agentúr krajiny – jedného dňa dokonale šokuje svojich prenasledovateľov, keď vkráča priamo do centrály FBI a dobrovoľne (a pre nezasvätených úplne nepochopiteľne) sa vzdá! A nielen to - muž, nie bezdôvodne prezývaný Poradca Zla a Archivár Zločinov a ktorý už celé roky dohaduje a uzatvára len tie najväčšie obchody s kriminálnikmi celého sveta, totiž zjavne prišiel preto... Aby im dal zvláštnu a naozaj nie práve typickú ponuku – prezradí im všetky kontakty, s ktorými kedy spolupracoval. No, samozrejme, nebude to úplne zadarmo a bez postranných úmyslov – všetko, čo sľúbil, im dodá len za predpokladu, že bude komunikovať výlučne s agentkou Elizabeth „Liz“ Keenovou (Megan Boone), ktorá je v FBI úplným nováčikom, pretože práve vyšla z akadémie v Quanticu!

Tento nečakaný vývoj situácie je naozaj veľmi tvrdým orieškom a trpkým sústom pre všetkých tých, čo sú nútení sa s ním v záujme vyššieho dobra voľky-nevoľky vyrovnať – predovšetkým však pre ostrieľaného agenta FBI Donalda Resslera (Diego Klattenhoff) a riaditeľa protiteroristickej jednotky FBI Harolda Coopera (Harry Lennix), ktorých zároveň najviac páli logická otázka – čo Red touto na prvé, druhé i každé ďalšie počutie absurdnou podmienkou vlastne sleduje?! Liz predsa sotva vyštudovala, ešte nemá žiadne skúsenosti z praxe, a tobôž z terénu... A Red s ňou zjavne nemá vôbec nič spoločné, tak prečo, dočerta, chce komunikovať len a len s ňou? Alebo má mladá profilovačka predsa len nejakých tých kostlivcov v skrini, o ktorých Red vie – ale FBI nie...?

Nech už je za tým čokoľvek, Red ich prípad od prípadu zásobuje naozaj jedinečnými informáciami zo zoznamu, ktorý v uplynulých rokoch sám zostavil a sústavne ho dopĺňal – viac ako priliehavo nazvaného Čierny zoznam! Hoci to spočiatku ešte nie je úplne jasné, každým ďalším prípadom začína byť čoraz viac zrejmé, že Red svojimi odhaleniami sleduje i vlastné, navyše nepochybne krajne nelegálne zámery – no tiež to, že jeho najväčšou prioritou je byť s Elizabeth v kontakte, vybudovať si s ňou krôčik po krôčiku vzťah a... Chrániť ju za každú cenu! Pred všetkým a všetkými, čo by jej mohli nejako ublížiť. A v neposlednom rade i pred človekom, ktorý jej je najbližší, citovo o fyzicky, no ktorému Red neverí ani za máčny mak a ktorého, na rozdiel od všetkých ostatných, považuje za mimoriadne nebezpečného – Lizinho navonok sympatického, šarmantného a absolútne neškodného manžela Toma Keena (Ryan Eggold)!


Kto je kto
Raymond „Red“ Reddington (James Spader)

Čierny zoznam - Red
Foto: NBC
 
Dlhé roky bol jedným z najhľadanejších zločincov na zozname FBI, ktorý v tajnosti – a brilantne, bez jedinej stopy vedúcej k nemu – dohadoval kšefty pre kriminálnikov z celého sveta. Jedného dňa sa však prekvapivo a (spočiatku) absolútne nepochopiteľne agentom FBI sám (a dobrovoľne) vzdal. A nielen to, dal im navyše tiež jedinečnú ponuku, akú jednoducho nemožno odmietnuť, nech už máte akékoľvek zábrany či morálne zásady... Sľúbil im totiž postupne jedného po druhom pomôcť vypátrať, dolapiť a po zásluhe potrestať násilníkov, vrahov a teroristov, ku ktorým sa nik z agentúry až dosiaľ nemal najmenšiu šancu ani len priblížiť, nieto sa ešte o niečo pokúsiť. V neposlednom rade i preto, že niektorých z nich buď mylne považovali už dávno za mŕtvych, alebo preto, že o existencii mnohých ani len netušili! Mal len jednu jedinú, o to však prekvapujúcejšiu požiadavku – chcel hovoriť a spolupracovať výlučne s Elizabeth „Liz“ Keenovou, čerstvou absolventkou akadémie! Nech však pôsobí akokoľvek manipulatívne a prefíkane, len slepý (alebo nepredstaviteľne naivný a hlúpy) by nevidel, že sa vzdal len a len preto... Lebo má v talóne pripravený iný, ešte o čosi šokujúcejší plán nepredstaviteľného rozsahu a dosahu...!

Elizabeth „Liz“ Keenová (Megan Boone)
Čierny zoznam - Liz
Foto: NBC
 
Mladá, pôvabná a veľmi bystrá profilovačka, ktorá sotva vyšla z akadémie FBI v Quanticu a nastúpila do práce... Dostala prípad, na ktorý iní márne agenti čakajú celý život! Ešte totiž ani nestihla vyraziť z domu a už ju obkolesili jej budúci kolegovia a dopravili ju ako nejakú VIP-osobu priamo do hlavného stanu – centrály špeciálneho, prísne tajného protiteroristického oddelenia FBI, kde sa po prvý raz v živote (alebo si to aspoň ona a všetci naokolo v tej chvíli mysleli) stretla s Redom, najhľadanejším a najbrilantnejším zločincom sveta! Ten pravý šok ju však ešte len čakal. Dostavil sa v momente, keď sa dozvedela, že Red ponúkol štátnym úradom plnú kooperáciu pod jedinou podmienkou – že bude spolupracovať výlučne s ňou! Ale prečo? Čím je preňho taká zaujímavá? Ona si predsa ničím výnimočná nepripadá! V odbore zatiaľ nemá žiadne praktické skúsenosti, ani v súkromí nijako nevybočuje z radu – je šťastne vydatá, no bezdetná, mamu už dávno nemá a s adoptívnym otcom vždy skvelo vychádzala... Hm. Lenže... Čo ak je všetko, čo dosiaľ poznala a čomu verila... V skutočnosti úplne inak?

Donald Ressler (Diego Klattenhoff)
Čierny zoznam - Donald
Foto: NBC
 
Drsný a cieľavedomý agent, ktorý sa len tak niečoho (alebo niekoho) nezľakne, vždy ide až na doraz a pre dobrú vec, spravodlivosť a bezpečnosť nevinných riskuje úplne všetko. A je tiež workoholik, pre ktorého je v živote na prvom, druhom i treťom mieste jeho práca. Vlastne... V jeho prípade naozaj platí, že práca a život sú akési zvrátené synonymá, hoci to nebolo jeho tak celkom dobrovoľné rozhodnutie a aj keď to len veľmi zriedkavo dáva najavo - rovnako ako všetky ostatné emócie, ktorými sa vyznačujú bežní smrteľníci -, veľmi tým trpí a trápi sa kvôli tomu. Keďže bol Redovi už istý čas v pätách a jeho spisy mal naštudované v podstate odpredu i odzadu, takže by ich pokojne mohol recitovať hoc aj zo spánku, pochopiteľne mu neveril ani nos medzi očami, keď sa zrazu dobrovoľne vzdal a ponúkol kompetentným spoluprácu.

Harold Cooper (Harry Lennix)
Čierny zoznam - Harold
Foto: NBC
 
Bystrý, rázny a zvyčajne citovo tak trochu „podchladene“ pôsobiaci riaditeľ protiteroristickej jednotky FBI má dokonalý zmysel pre detaily - všíma si i to, čo iní napriek veľkej snahe prehliadajú. Je to však tiež neskutočný cynik a pre kariérny postup, o ktorom sníva v podstate od momentu, čo dostal odznak a zbraň, je odhodlaný urobiť temer všetko! Hoci predsa len má isté morálne limity, ktoré nie je ochotný ignorovať, prekročiť či podliezť za žiadnu cenu. Dokáže síce oceniť dobre vykonanú prácu svojich mužov, no okrem seba neverí absolútne nikomu – a Redovi už vôbec nie!

Tom Keen (Ryan Eggold)
Čierny zoznam - Tom
Foto: NBC
 
Príťažlivý Lizin manžel je (nielen) potenciálne veľmi nebezpečný muž tisícich tvárí, hoci navonok pôsobí milo, priateľsky a... Možno trochu príliš neškodne, čo však (spočiatku) nikomu okrem Reda nekole oči. Ktovie, možno preto, že Red už, na rozdiel od jeho nových spojencov, v živote videl a zažil naozaj veľa hrozného, a tak dokáže vycítiť problémy na sto honov. Alebo preto, že jeho neprehliadnuteľná náklonnosť k Liz, s ktorou ho (zatiaľ) netušene veľa spája a ešte viac rozdeľuje, ho robí vnímavejším k všetkému, čo by pre ňu mohlo predstavovať hrozbu. Alebo skrátka preto, že Red je živým dôkazom večnej platnosti jednoduchej pravdy z dnes už kultového sci-fi Stratení vo vesmíre: „Zlo spozná Zlo...!“
 

Komentáre ( 0)