Úder blesku pred parlamentom: Toto si myslí odborník na bleskozvody

25. 08 2019 19:59 | BRATISLAVA/TV Markíza
Blesk zasiahol Dankov stožiar
Blesk zasiahol Dankov stožiar Foto: Adam Kovac

V noci časť Slovenska zasiahli veľmi intenzívne búrky.

V noci sa blýskalo nad parlamentným stožiarom. Úplne nový 30-metrový stĺp pred Národnou radou zrejme dostal zásah bleskom. Búrky v noci potrápili veľkú časť juhozápadného Slovenska a blesky sa rátajú na tisíce.

V noci časť Slovenska zasiahli veľmi intenzívne búrky, ktoré s malými prestávkami trvali neuveriteľných až 8 hodín.

TIP: Dankov stožiar zasiahol blesk. Pozrite si VIDEO

A blesky neobišli ani bratislavský hradný kopec. Na videu vidno, že jeden z nich udrel v mieste, kde stojí nový stožiar predsedu Národnej rady. Tomáš bol v tom čase pred parlamentom a fotil blesky nad Petržalkou.

„Zrazu udrel blesk, som si myslel, že je to ten hlavný blesk, nakoniec z fotografie som zistil, že ten blesk hlavný udrel za mnou. Mám z toho matné spomienky. Adrenalín stúpol, bol to pre mňa šok," povedal Tomáš.

Odborník nám vysvetlil, že blesk sa potrebuje k zemi dostať, čo najkratšou možnou cestou. A teda takýto kus vztýčeného kovu je naozaj niečo, čo priťahuje aspoň blesky.

TIP: Pri parlamente išlo o život! Spoveď muža, ktorý stál blízko stožiara, keď do neho udrel blesk

„On potrebuje mať, čo najmenší možný odpor, aby sa uzemnil. Ak má na výber pole a na poli je vysoký strom, trafí do stromu, pretože strom je vyššie, na druhej strane, ak má vysoký strom a vedľa toho je nejaká kovová tyč, vyberie si kovovú tyč, uzemní sa do nej," povedal revízny technik bleskozvodov Filip Šupol.

„Môže byť tak takým bleskozvodom aj 30-metrový stožiar?"

„Samozrejme áno," odpovedal Šupol.

Blesk sa pri údere rozvetví. Uzemní sa síce na jednom mieste a je lepšie, ak je to do stĺpu, než do stromu, no jeho sila môže ľudí zasiahnuť aj v najbližšom okolí.

„Ak na tom stožiari alebo vedľa stožiara by boli nejakí ľudia, tak to nie je dobré," doplnil Šupol.

Viac sa dozviete z reportáže Ľubice Janíkovej