V Hollywoode ocenili tých najlepších: Kto získal čestného Oscara?

21. 11 2022 11:00 | tasr
Governors Awards
Governors Awards Foto: Profimedia.sk

Governors Awards sú súčasťou 95. ročníka udeľovania Cien Akadémie - Oscarov.

V americkom Hollywoode odovzdali v sobotu večer filmové ocenenia Governors Awards, ktoré sú súčasťou 95. ročníka udeľovania Cien Akadémie - Oscarov (2023). Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Governors Awards pozostávajú z Čestnej Ceny Akadémie - čestného Oscara (udeľovanej každý rok), Humanitárnej ceny Jeana Hersholta (udeľovanej iba v určité roky) a Pamätnej ceny Irvinga G. Thalberga (udeľovanej iba v určité roky).

Čestná Cena Akadémie a Humanitárna cena Jeana Hersholta majú podobu klasického Oscara, zatiaľ čo Pamätná cena Irvinga G. Thalberga je malá busta Thalberga na podstavci.

Správna rada (Board of Governors) Akadémie filmových umení a vied (AMPAS) udelila čestných Oscarov austrálskemu režisérovi Petrovi Weirovi, americkej skladateľke Diane Warren a francúzskej režisérke Euzhan Palcy.

Humanitárnu cenu Jeana Hersholta dostal kanadsko-americký vyslúžilý herec Michael J. Fox.

Peter Weir bol v minulosti nominovaný na Oscara šesťkrát za svoju prácu na filmoch Svedok (1985), Spolok mŕtvych básnikov (1989), Zelená karta (1990), Truman Show (1998) a Master & Commander: Odvrátená strana sveta (2003).

Diane Warren bola v rokoch 1987 - 2021 nominovaná na Oscara 13-krát v kategórii najlepšia pôvodná pieseň.

Euzhan Palcy dostala svojho kariérneho Oscara za celoživotné dielo zahŕňajúce filmy ako Ulice čiernych chatrčí (1983), Biele obdobie sucha (1989) či Siméon (1992).

Michael J. Fox bol poctený zmienenou humanitárnou cenou za svoju kampaň na podporu výskumu Parkinsonovej choroby, ktorú mu diagnostikovali v roku 1991, keď mal 21 rokov. Jeho nadácia vyzbierala na tieto účely už vyše miliardu dolárov.

Fox, ktorý svoje aktívne herecké pôsobenie ukončil v roku 2020, sa preslávil trilógiou Návrat do budúcnosti (1985 - 1990), ako aj snímkami Obete vojny (1989) či Doktor Hollywood (1991).

Na fotke zľava: Euzhan Palcy, Michael J. Fox, Dianw Warren a Peter Weir:

Na fotke zľava: Euzhan Palcy, Michael J. Fox, Dianw Warren a Peter Weir.
Foto: Profimedia.sk