Zomrel gitarista a zakladateľ jednej z najlegendárnejších skupín všetkých čias

13. 11 2022 13:30 | zp
Skupina The Clash v roku 1982 v Londýne. Zľava Terry Chomes, Keith Levene, Mick Jones a Paul Simonon.
Skupina The Clash v roku 1982 v Londýne. Zľava Terry Chomes, Keith Levene, Mick Jones a Paul Simonon. Foto: Profimedia.sk

Postarala sa aj osvetoznámy hit London Calling.

Vo veku 65 rokov zomrel gitarista a zakladateľ legendárnej britskej punk-rockovej hudobnej kapely The Clash Keith Levene. O smrti hudobníka, ktorý posledné roky bojoval s rakovinou pečene, informoval jeho blízky priateľ a spisovateľ Adam Hammond.

Levene zomrel vo svojom dome v piatok 11. novembra „a zanechal po sebe trvalé dedičstvo vplyvu na britskú rockovú hudbu,“ napísal britský denník The Guardian.

Levene založil kapelu Clash v 70. rokoch spolu s Mickom Jonesom. Skupinu však neskôr opustil a pripojil sa ku kapele Public Image Ltd. Podľa Hammonda bol Levene jedným z najvplyvnejších gitaristov všetkých čias. „Preskúmal možnosti toho, čo môžete robiť s gitarou,“ povedal svojho času o Leveneovi gitarista Red Hot Choli Peppers John Frusciante.

Hammond aj napriek vážnemu ochoreniu označil smrť gitaristu za „neočakávanú“. „Mal tak veľa plánov, bolo toľko vecí, na ktorých pracoval,“ uviedol. „Niet pochýb, že Keith bol jedným z najinovatívnejších, najodvážnejších a najvplyvnejších gitaristov všetkých čias,“ venoval Hammond slová plné úcty zosnulému priateľovi na twitteri.

BBC informovala, že Levene práve dokončil knihu o Public Imag Ltd, ktorú napísal spolu s Hammondom a pracoval na hudbe, ktorá by ju sprevádzala.