Oscarový režisér musí za znásilnenie zaplatiť odškodné: Málo to rozhodne nie je

11. 11 2022 10:15 | tasr
Režisér a scenárista Paul Haggis
Režisér a scenárista Paul Haggis Foto: Profimedia.sk

Neskôr ho zo sexuálneho obťažovania verejne obvinili ďalšie tri ženy. Samotný režisér tieto obvinenia odmietol.

Súd v americkom meste New York nariadil vo štvrtok kanadskému oscarovému režisérovi, scenáristovi a producentovi Paulovi Haggisovi (69) zaplatiť publicistke Haleigh Breest najmenej 7,5 miliónov dolárov (7,36 milióna eur) ako odškodné za znásilnenie, ku ktorému došlo v roku 2013 v Haggisovom apartmáne na Manhattane.

Verdikt bol vynesený po 15-dňovom občianskoprávnom súdnom procese. Trestnému stíhaniu Haggis v tejto veci nečelí. Haleigh podala sťažnosť v roku 2017. Ako tvrdila, Haggis ju po filmovej premiére 31. januára 2013, keď mala 26 rokov, prinútil ísť do jeho bytu v manhattanskej štvrti SoHo, kde ju nútil k orálnemu sexu a následne ju znásilnil.

Neskôr Haggisa zo sexuálneho obťažovania verejne obvinili ďalšie tri ženy. Samotný režisér tieto obvinenia odmietol.

„Som vďačná, že som mala príležitosť na spravodlivosť a vyvodenie zodpovednosti na súde a že porota sa rozhodla riadiť sa faktami a uverila mi,“ uviedla publicistka vo vyhlásení. Jej právny zástupca dodal, že ide o veľké víťazstvo pre jeho klientku, ako aj pre celé hnutie #MeToo.

V júni Haggisa na vyše dva týždne zadržiavali talianske úrady pre podozrenie zo sexuálneho útoku s priťažujúcimi okolnosťami. Obvinenia, že mal prinútiť k pohlavnému styku mladú cudzinku, poprel.

Snímka Million Dollar Baby z roku 2004, ktorú Haggis produkoval, získala štyri Oscary. Jeho režisérsky debut, film Crash z roku 2005, bol ocenený dvoma Oscarmi. Napísal aj scenáre k dvom bondovkám. 

Na snímke: Režisér a scenárista Paul Haggis (uprostred) poskytuje rozhovor novinárom po odchode zo súdu 10. novembra 2022 v New Yorku:

Režisér a scénarista Paul Haggis (uprostred) poskytuje rozhovor novinárom po odchode zo súdu 10. novembra 2022 v New Yorku.
Foto: AP Photo/John Minchillo