Odišiel ďalší režisér. Vďaka jeho filmom sa preslávil aj Belmondo

13. 09 2022 12:10 | tasr
Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com/Kazitafahnizeer

Jeho kariéru odštartoval filmový debut Na konci s dychom.

Vo veku 91 zomrel filmový režisér Jean-Luc Godard, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov takzvanej francúzskej novej vlny. S odvolaním na utorňajšie správy miestnych médií o tom informuje agentúra AP.

Jean-Luc Godard
Foto: Profimedia.sk
 

Úmrtie oceňovaného režiséra, ktorý bol aj filmovým teoretikom, medzičasom v utorok potvrdili viaceré francúzske médiá odvolávajúce sa na vyjadrenia jeho príbuzných.

Godard sa narodil 3. decembra 1930 v Paríži do bohatej francúzsko-švajčiarskej rodiny. Roky patril k najprovokatívnejším aj najčinorodejším režisérom v Európe aj na celom svete. Jeho kariéru odštartoval filmový debut Na konci s dychom (1959).

Vďaka Godardovým filmom sa preslávil napríklad aj francúzsky herec Jean-Paul Belmondo. Pozornosť na titulkách médií si v roku 1985 vyslúžila aj kontroverzná Godardova snímka Je vous salue, Marie (Pozdravujem vás, Mária), ktorú odsúdil pápež Ján Pavol II., pripomína AP. Medzi jeho ďalšie známe filmy tohto režiséra patria napríklad Pohŕdanie (1963) Alphaville (1965) či Bláznivý Petríček (1965).