Pred 60-timi rokmi zomrela Marilyn Monroe. Dodnes si niektorí myslia, že šlo o vraždu

04. 08 2022 12:42 | nt
Pred 60-timi zomrela Marilyn Monroe. Dodnes si niektorí myslia, že šlo o vraždu
Pred 60-timi zomrela Marilyn Monroe. Dodnes si niektorí myslia, že šlo o vraždu Foto: Profimedia.sk
Marilyn Monroe ako dieťa
Norma Jean - Marilyn Monroe
Marilyn Monroe

Herečka sa predávkovala psychotropnými látkami.

Eunice Murray sa 4. augusta 1962 rozhodla, že ostane v dome, kde pracovala ako domáca, na noc. V okolí domu na adrese 12305 Fifth Helena Drine v štvrti Brentwood v Los Angeles to vyzeralo na pokojnú noc. Eunice sa však nad ránom 5. augusta prebudila so zlým pocitom. Niečo nebolo v poriadku.

Rozhodla sa skontrolovať svoju domácu pani. Spod dverí jej spálne prenikalo svetlo. Majiteľka na klopanie nereagovala a dvere boli zamknuté. Eunice sa rozhodla zavolať psychiatrovi, ktorý jej pani ošetroval. Doktor Ralph Greenson dorazil tak rýchlo, ako to len bolo možné a do spálne svojej pacientky musel vniknúť oknom. Na posteli ležala ikona a sexsymbol tých čias Marilyn Monroe bez známok života.

profimedia-0043068837.jpg
Foto: Profimedia.sk
 

Smutné detstvo

Marilyn sa narodila ako Norma Jeane Mortensen v Los Angeles 1. júna 1926. Jej mama Gladys už mala dve deti z predchádzajúceho manželstva. Gladys Pearl Monroe bola dcérou chudobných prisťahovalcov z amerického stredozápadu. Ako 15-ročná sa vydala za o deväť rokov staršieho Johna Newtona Bakera. S ním mala dve deti, ktoré po rozvode v roku 1921 vzala so sebou a odsťahovali sa do jej rodiska v Kentucky. Malá Norma do svojich 12-tich rokov ani netušila, že má sestru a prvýkrát sa stretli ako dospelé.

Gladys sa druhýkrát vydala v roku 1924 za Edwarda Mortensena. Ich manželstvo však trvalo len pár mesiacov a v roku 1928 sa oficiálne rozviedli. V rodnom liste Marilyn bol Edward označený za otca. Bolo to však nemožné, pretože dvojica si povedala zbohom dávno predtým, ako Gladys otehotnela s malu Normou. Životopisci Fred Guiles a Lois Banner označujú za herečkinho otca Charlesa Stanleyho Gifforda - kolegu z práce, s ktorým mala Gladys pomer v roku 1925.

Náhradná rodina

Marilyn mala ranné detstvo pomerne stabilné a šťastné. Keďže jej matka nebola mentálne a ani finančne schopná sa o ňu postarať, skoro po jej narodení dala súhlas, aby malá Norma skončila v pestúnskej starostlivosti u manželov Alberta a Idy Bolendrovcov. Dievčatko tak vyrastalo na vidieku v kalifornskom Hawthorne a dostalo sa jej výchovy založenej na evanjelikálnych princípoch. Spočiatku s nimi žila aj Gladys, ktorá odtiaľ dochádzala do práce do Los Angeles. V roku 1927 jej však predĺžili pracovné smeny, tak ostala bývať v meste. Dcéru navštevovala počas víkendov, brávala ju do kina či na výlety do Los Angeles. Bolenderovci si chceli Normu adoptovať, ale Gladys bola na tom finančne dobre a rozhodla sa s dcérkou odsťahovať do malého domčeka v Hollywoode, ktorý si kúpila.

Domček zdieľali s hereckým párom Georgeom a Maude Atkinsonovcami a ich dcérou Nellie. V januári 1934 sa začali u Gladys prejavovať mentálne poruchy a bola jej diagnostikovaná paranoidná schizofrénia. Po niekoľkých mesiacoch v domácom ošetrení skončila v kalifornskej štátnej nemocnici a zvyšok svojho života prežila na psychiatrii. Dcéru videla len zriedkavo.

Norma Jean - Marilyn Monroe
Foto: Profimedia.sk
 

Sexuálne zneužitá ako osemročná

Zákonnou zástupkyňou malého dievčatka sa stala Grace McKee Goddard. Nasledujúce štyri roky prežila Marilyn v niekoľkých pestúnskych rodinách a často pritom menila školy. U Atkinsonovcov žila 16 mesiacov a počas tohto obdobia bola sexuálne zneužívaná. Vtedy mala osem rokov. Herečka sa o tom zmienila životopiscovi Benovi Hechtovi v rokoch 1953 - 54. Aj keď meno muža vtedy nevyslovila, Georgea Atkinsona ako zrejmého páchateľa neskôr identifikovala spisovateľka Lois Banner vo svojej publikácii. Spisovateľka je presvedčená o tom, že práve tieto udalosti boli zdrojom Marilyniných psychických problémov.

Ďalší spisovateľ Donald Spoto zmieňuje, že Monroe bola v roku 1937 pohlavne zneužitá manželom jej zákonnej zástupkyne Grace. Keď v roku 1938 bývala u svojich príbuzných, zneužíval ju jej bratranec. O zneužívaní sa zmieňuje aj Barbara Leaming, no skorší životopisci Fred Guiles, Anthony Summers a Carl Rollynson na základe nedostatku dôkazov o zneužívaní pochybujú. V roku 1935 dala Grace Normu do sirotinca. Malá Norma vtedy dospela k dojmu, že ju nikto nechce.

V lete 1937 si ju Grace opäť vzala k sebe, ale po predchádzajúcich problémoch so zneužívaním zo strany jej manžela, u nich pobudla Norma len pár mesiacov a potom bývala u Graceinej tety Any v Sawtelle. Tam navštevovala školu Emerson Junior High School. V škole bola priemerná, no mala nadanie na písanie a prispievala aj do miestnych študentských novín. Po tom, ako sa tete Any zhoršil zdravotný stav, skončila Norma tretíkrát o Goddardovcov. 

Pokračovanie na ďalšej strane.