Smutný deň pre Hollywood: Opustili nás hneď dve veľké legendy

26. 07 2022 08:30 | TASR, markiza.sk
Paul Sorvino a David Warner
Paul Sorvino a David Warner Foto: Profimedia.sk

Paul Sorvino a David Warner sú už v hereckom nebi.

Vo veku 83 rokov zomrel v pondelok 25. júla 2022 americký herec Paul Sorvino, ktorý vo filme Mafiáni (1990) stvárnil postavu Paulieho Cicera. „Som úplne zničená. Láska môjho života a najúžasnejší muž, aký kedy žil, zomrel. Zlomilo mi to srdce,“ napísala na sociálnej sieti jeho manželka Dee Dee Sorvinová. Podľa jeho hovorcu herec zomrel z prirodzených príčin, píše agentúra AP. Sorvino sa narodil v New Yorku v roku 1939. Na Broadwayi debutoval v roku 1964 vo filme Bajour.

O štyri roky neskôr sa objavil vo svojom prvom filme, čiernej komédii režiséra Carla Reinera Where’s Poppa?. V nasledujúcich desaťročiach sa Sorvino stal stálicou americkej kinematografie. Preslávil sa najmä rolou šéfa podsvetia Paulieho Cicera vo filme režiséra Martina Scorceseho Mafiáni. Postava bola inšpirovaná skutočným mafiánom Paulom Variom z Brooklynu. V televíznom seriáli Zákon a poriadok stvárnil policajného seržanta Phila Cerrettu. Sorvino hral vo viac ako 50 filmoch a desiatkach televíznych seriáloch. Často hovoril, že hoci je známy najmä hraním gangstrov, jeho skutočnými vášňami boli poézia, maľba a opera.

Do Hereckého neba sa, bohužiaľ, dostal aj David Warner. Zomrel vo veku 80 rokov v opatrovateľskom domove v Denville Hall, kde už dlhší čas bojoval so zákernou rakovinou. Chorobe podľahol v nedeľu 24. júla 2022. „Posledných 18 mesiacov znášal svoj neľahký údel s charakteristickou ladnosťou a dôstojnosťou. Jeho odchod nás však nesmierne zasiahol a zarmútil. V našich srdciach navždy zostane ako dobrosrdečný muž, ktorého celoživotný odkaz zasiahol životy mnohých ľudí,“ vyjadrila sa pre BBC smútiaca rodina.

Warner patril vo Veľkej Británii k populárnym charakterovým hercom, ktorý sa do povedomia verejnosti dostal už na počiatku šesťdesiatych rokov pôsobením v slávnej Royal Shakespeare Company. Postupne sa začal presadzovať aj v televízii a filme. Rovnako ako Sorvino sa preslávil predovšetkým zápornými postavami a presadil sa aj v Hollywoode. Zahral si napríklad vo filmoch Titanic, Omen či Tron. Úlohy získal aj v obľúbených seriáloch ako Dr. Who, Star Trek, Wallander alebo Vraždy v Midsomeri.