Český dabing prišiel o veľa: Zomrel legendárny herec, hlas Columba a deda Simpsona

15. 06 2022 08:25 | tasr
Dalimil Klapka
Dalimil Klapka Foto: Petr Kozlík/MAFRA/Profimedia

V posledných rokoch čelil mnohým zdravotným komplikáciám, okrem iného trpel rakovinou.

Vo veku 89 rokov zomrel v utorok český divadelný a filmový herec Dalimil Klapka. V posledných rokoch čelil mnohým zdravotným komplikáciám, okrem iného trpel rakovinou, píše spravodajský portál novinky.cz.

Dalimil Klapka bol známym hlavne vďaka početným úlohám v dabingu - medzi tie hlavné patria animovaný seriál Simpsonovci či v detektívny seriál Columbo.

Narodil sa v roku 1933 v Prahe. Už na gymnáziu sa venoval ochotníckemu divadlu a neskôr vyštudoval Divadelnú fakultu Akadémie múzických umení v Prahe. Tridsaťtri rokov pôsobil v Švandovom divadle v Prahe. Takisto pôsobil v Hudobnom divadle Karlín, v Divadle v Dlouhé, v Činohernom klube, ako aj v Divadle na Fidlovačce. Okrem toho takmer 20 rokov vyučoval herectvo na Pražskom konzervatóriu.

Čo sa týka filmov, dostával Klapka skôr menšie úlohy. Zahral si napríklad v snímkach Sokolovo, Anna Proletárka, v rozprávke Bajaja a neskôr v komédiách Saturnin, Experti či v pokračovaní známej rozprávky Saxána a lexikón kúziel.

Často hrával v televíznych seriáloch. Stvárnil napríklad  role v seriáloch Tridsať prípadov majora Zemana, Sanitka, Okres na severe, Dobrodružstvá kriminalistiky, Četnícke humoresky či Kriminálka Anděl.