Tornádo na Morave, COVID-19 či Na telo plus. TV Markíza má tri nominácie na novinársku cenu

12. 05 2022 11:00 | markiza.sk
Zľava: Gabriela Kajtárová, Michal Kovačič a Denisa Czibulka
Zľava: Gabriela Kajtárová, Michal Kovačič a Denisa Czibulka Foto: TV Markíza

Nominovaní sú Gabriela Kajtárová, Denisa Czibulka a Michal Kovačič.

Nadácia otvorenej spoločnosti zverejnila oficiálny zoznam mien novinárov a novinárok nominovaných na Novinársku cenu. Do 18. ročníka Novinárskej ceny prišlo 418 prihlášok, ktoré poslalo 160 autorov a autoriek. Z nich odborné poroty vybrali tie najlepšie práce.

Nezávislé poroty boli zložené zo slovenských aj českých novinárov, odborníkov z akademického prostredia a osobností z kultúrneho a spoločenského života. Výsledkom ich rozhodnutia sú nominácie na víťazov v 12 žánrových kategóriách a spolu s Radou súťaže udelia aj päť špeciálnych cien.

Napriek pretrvávajúcej zlej pandemickej situácii bol rok 2021 v slovenskej žurnalistike bohatý aj na iné dôležité témy. Okrem pandémie nielen v kontexte polarizácie spoločnosti novinári ďalej vytrvalo hľadali pravdu, odhaľovali netransparentné procesy a spoločensky závažné kauzy, vyvracali hoaxy a dezinformácie a vysvetľovali problémy s inklúziou v našej spoločnosti. Vznikli aj zaujímavé zahraničné reportáže a práce z terénu venujúce sa ochrane prírody.

V Novinárskej cene reprezentujú Televíziu Markíza naše tri známe tváre:

V kategórii Audiovizuálna žurnalistika a fotožurnalistika - Reportáž:

Denisa Czibulka za reportáž Morava - po vyčíňaní tornáda na Morave

 

Gabriela Kajtárová za sériu reportáží z covidových oddelení

 

V kategórii Audiovizuálna žurnalistika a fotožurnalistika - Rozhovor a diskusia

Michal Kovačič - s online reláciou Na telo PLUS

Mená víťazov a víťaziek sa dozvieme už 19.5.2022 na slávnostnom odovzdávaní cien v priestoroch Slovenskej sporiteľne. Odovzdávanie bude vysielané aj prostredníctvom livestreamu na facebookovej stránke Novinárskej ceny www.facebook.com/novinarskacena.
Hlavným partnerom súťaže je Nadácia Slovenskej sporiteľne, ďalšími partnermi sú Slovenská sporiteľňa, Nadácia Zastavme korupciu, MEMO98, Nadácia ESET, Asociácia tlačených a digitálnych médií, Nadace Open Society Fund, Človek v ohrození a Iniciatíva Svet medzi riadkami, Newton Media, Veľvyslanectvo USA na Slovensku, Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva na Slovensku a Veľvyslanectvo Spolkovej republiky Nemecko.