Elitní športovci ako magnet na problémy. Nad ich výrokmi a činmi zostáva rozum stáť

12. 01 2022 10:20 | TVnoviny.sk
Evander Kane v drese San Jose Sharks.
Evander Kane v drese San Jose Sharks. Foto: TASR/AP - Jeff Chiu

Mnohokrát sme boli svedkami viacerých káuz, ktoré boli výsledkom nepremysleného konania známych športovcov.

Šport prináša mnoho príbehov, žiaľ, neraz aj negatívnych. Mnohokrát sme boli svedkami viacerých káuz, ktoré boli výsledkom nepremysleného konania známych športovcov. Jedným z takých prípadov je aj kontroverzný hokejový útočník Evander Kane.

Ten je aktuálne bez klubu, keďže jeho doterajší zamestnávateľ San Jose s ním ukončil zmluvu. To spôsobí, že Kane príde o 22,9 milióna dolárov. Jeho zmluva mala platiť až do konca sezóny 2024/2025 s priemerným ročným platom sedem miliónov amerických dolárov.

Dôvodom takého rozhodnutia bolo opakované porušenie pravidiel zo strany Kanaďana. V úvode sezóny sa neslávne zviditeľnil, keď predložil falošné potvrdenie o očkovaní, za čo dostal od vedenia NHL 21-zápasový dištanc. Kane neskôr v jednom z rozhovorov svoje konanie oľutoval a uviedol, že je pripravený niesť následky svojho konania. Po uplynutí trestu ho „žraloci“ poslali do nižšej AHL.

V decembri však Kane nastúpil do karantény, ktorú porušil a pred jej uplynutím odletel súkromným lietadlom do Vancouveru. Práve po tomto porušení protokolu sa San Jose definitívne rozhodlo, že sa ich cesty rozídu.

Evander Kane má toho na rováši ešte viac. NHL pred časom prešetrovala podozrenie, že stávkoval na zápasy vlastného tímu. Toto podozrenie sa nepotvrdilo, resp. sa ho nepodarilo dokázať. Samotný Kane priznal problémy s hazardnými hrami. Aj napriek viacerým disciplinárnym prehreškom je vynikajúcim hokejistom, ktorý má potenciál byť veľmi produktívny. Preto sa objavujú informácie o možných záujemcoch o jeho služby z radov tímov profiligy.

Tenista Novak Djokovič.
Foto: TASR/AP
 

Zorganizovanie diskutabilného turnaja

Ďalším športovcom, ktorý sa preslávil aj odporom voči pravidlám a predpisom je tenista Novak Djokovič, ktorý dlhodobo vyjadruje svoj nesúhlas s očkovaním proti koronavírusu. V spojitosti s tým sa aktuálne rieši kauza okolo víz pre srbského tenistu pri vstupe do Austrálie. Tie mu boli najskôr zrušené, následne však Djokovič uspel s odvolaním na súde a môže ostať v Austrálii. S najväčšou pravdepodobnosťou sa tak súčasná svetová jednotka predstaví na Australian Open napriek tomu, že podmienkou účasti na turnaji je byť zaočkovaný proti ochoreniu COVID-19. Dostal totiž výnimku po údajnom decembrovom prekonaní tohto ochorenia.

Djokovič už v prvej vlne pandémie v Srbsku zorganizoval tenisový turnaj, kde neboli dodržané viaceré opatrenia. Napríklad sa ho zúčastnilo neobmedzené množstvo ľudí, ktorí nedodržiavali medzi sebou bezpečné vzdialenosti, a teda bolo zvýšené riziko šírenia vírusu medzi prítomnými. Hráči sa po zápasoch objímali a hľadisko bolo zaplnené do posledného miesta.

Basketbalista Kyrie Irving z Brooklynu Nets.
Foto: TASR/AP - Darron Cummings
 
 

Výroky, ktoré nemôže myslieť vážne

Basketbalista Kyrie Irving taktiež patrí k športovcom, ktorí odmietajú očkovanie proti covidu. Práve z tohto dôvodu jeden z najlepších hráčov NBA nemohol dlhší čas hrať. Do rozbehnutého kolotoča NBA naskočil iba teraz, aj to s jedným háčikom. Pravidlá v Brooklyne nedovoľujú nastúpiť na zápas nezaočkovaným hráčom, a preto nemôže hrávať na domácich zápasoch.

Hviezda NBA Irving už v minulosti zaujala viacerými výrokmi, pri ktorých je namieste sa pýtať, či Irving tieto výroky myslí naozaj vážne. Napríklad sa vyjadril, že Zem je plochá, alebo že dinosaury sú výmysel. Opäť ide o športovca, ktorý patrí svojimi výkonmi k najlepším na svete.

Ruský pilot F1 Nikita Mazepin z tímu Haas.
Foto: TASR/AP - Darko Vojinovic
 

Problémy na okruhu aj mimo neho

Nikita Mazepin je mladý ruský pretekár Formuly 1, ktorý pôsobí v tíme Haas. Už pred vstupom do „efjednotky“ sa zviditeľnil  nevhodným správaním. Na sociálnej sieti sa objavilo video, na ktorom Mazepin v aute obťažoval prísediacu ženu. Toto video po chvíli odstránil.

Za svoje konanie sa mladý pilot ospravedlnil, avšak problém už bol na svete. Konanie sa nestretlo s pochopením ani u zamestnávateľa mladého Rusa. Tím Haas túto kauzu riešil interne.

Mazepin mal problémy pre nevhodné správanie už v minulosti, napríklad keď ako pretekár v F3 po pretekoch napadol iného jazdca, ktorého po výmene názorov dvakrát udrel päsťou do tváre, pričom mu spôsobil viaceré zranenia. Predmetom sporu vtedy bola výmena pneumatík počas pretekov.

Šport má prinášať emócie a napätie u fanúšikov aj samotných športovcov, avšak malo by ísť o pozitívne emócie a radosť. Často sa stáva, že športovcom v návale emócií prasknú nervy. Je to pochopiteľné, avšak mala by existovať hranica, ktorá by sa nemala prekročiť.