Nové SUV od BMW dokáže meniť farbu laku, stačí stisnúť tlačidlo

06. 01 2022 08:00 | TASR/TVnoviny.sk
BMW Ix
BMW Ix Foto: Profimedia.sk

V minulosti sa o niečo podobné pokúšal napríklad aj Chevrolet.

Veľtrh spotrebnej ekonomiky, ktorý sa každoročne koná v Las Vegas, ponúka čoraz viac noviniek z prostredia automobilového priemyslu. Zrejme najväčší ohlas v tomto roku vyvolala automobilka BMW, keď predstavila auto, ktoré dokáže zmeniť farbu stisnutím tlačidla.

Na prvý pohľad pôsobí plne elektrické BMW Xi ako bežné SUV s tuctovým bielym lakom. Stačí však stisnúť tlačidlo a karoséria zmení farbu na antracitovú. To však nie je všetko, farba auta sa totiž môže meniť aj vo vlnách, čo vytvára zaujímavý efekt.

Keďže ide o prototyp, technológia má ešte nedostatky. Lak je totiž citlivý na teplotu a aj preto BMW do Las Vegas priviezlo aj druhé náhradné vozidlo s rovnakou technológiou, pre prípad, že by sa prvý exponát príliš prehrieval, alebo naopak chladil.

Tento nedostatok naznačuje, že takéto autá sa do sériovej výroby tak skoro nedostanú.

V minulosti sa o niečo podobné pokúšal napríklad aj Chevrolet, ktorý v roku 2015 na tunningovej show v Las Vegas ukázal koncept SEMA Chevrolet Camaro so špeciálnym povrchom od LumiLor Labs. Priamo do laku vložili vodivú vrstvu, ktorá umožňovala rozsvietiť niektoré časti karosérie.

Aj keď táto úprava mala od„auta chameleóna“ ďaleko, vyšla na 80-tisíc dolárov (70-tisíc eur). V prípade novinky od BMW tak zrejme pôjde o omnoho vyššiu sumu.

Nemecký výrobca áut BMW má za sebou z hľadiska predaja aj napriek čipovej kríze rekordný rok. Počas roka 2021 sa prvýkrát predalo viac než 2,2 milióna vozidiel kmeňovej značky koncernu BMW.

Koncern, ku ktorému okrem kmeňovej značky patria aj značky Mini a Rolls-Royce, zaznamenal v minulom roku "solídny rast". Dôležitým motorom expanzie bola aj emobilita. Koncern v minulom roku dodal viac než 100.000 čistých elektromobilov, čím splnil svoj cieľ.