Vedci prvýkrát pozorovali ľadového medveďa, ako v mori loví soba

06. 01 2022 08:05 | TVnoviny.sk
Ľadový medveď prenasleduje losa.
Ľadový medveď prenasleduje losa. Foto: ZpuTube{Field & Stream

Odborníci upozorňujú, že vnímanie zmien v návykoch medveďov bielych môže byť veľmi skreslené.

Návyky ľadových medveďov sa pod vplyvom klimatických zmien menia. Zaujímavý dôkaz o tomto fenoméne priniesla prvá zdokumentovaná situácia, keď tohto arktického predátora nakrútili na kameru počas lovu soba v mori. Podarilo sa to vedcom, ktorí skúmajú populáciu medveďov bielych vo fjorde Hornsund na nórskom súostroví Svalbard (Špicbergy), píše portál CT24.

Boli svedkami, ako sa dospelý jedinec vrhol do vody za sobom, ktorého následne ulovil, vytiahol na breh a zožral. Rovnakého medveďa pri tej istej činnosti pozorovali aj o niekoľko dni neskôr. Tieto pozorovania sú pre výskum ľadových medveďov zásadné. Existovali už podobné náznaky z minulosti, no chýbal dôkaz v podobe obrazového materiálu.

Správy o zmene správania ľadových medveďov sa objavujú čoraz častejšie. Ich populácie sú totiž pod drobnohľadom a pozornosti kamier a zrakov vedcov tak unikne máloktorý výkyv z normálu. Medvede biele sa obvykle počas zimných mesiacov živia tulením mäsom, ktoré je bohaté na tuky. Problém je však v tom, že tulene žijú na mori na ľadových kryhách, ktorých je vplyvom globálneho otepľovania, čoraz menej.

Obdobie, keď Severný ľadový oceán pokrýva vrstva ľadu, sa každým rokom skracuje. More v lete zamŕza neskôr a v zime sa roztápa skôr. Ľadovým medveďom tak neostáva iné, ako hľadať potravu na pevnine. Keď jej je nedostatok, musia sa živiť doplnkovou korisťou, napríklad vajcami vtákov ale aj ľudskými odpadkami na skládkach. Ľadové medvede nepohrdnú ani morskými rybami, vtákmi či hlodavcami a keď je hlad veľký, dobrá je aj rastlinná strava.

Zásadný problém však spočíva v energetických výdajoch pri love koristi, ktorá je pre medvede atypická. Energiu, ktorú získajú z konzumácie kačacích vajec je totiž nižšia ako tá, ktorú do lovu investujú. Ľadové medvede sa evolučne špecializovali na lov tuleňov, v ktorom sú mimoriadne efektívni.

S kratším časom stráveným na morskom ľade a menším množstvom tuku z tuleňov pre nich bude ťažšie uspokojiť svoje energetické potreby, čo bude viesť k vyššej úmrtnosti. Lov na kryhách im sťažuje aj z roka na rok sa zvyšujúca rýchlosť arktického vetra.

Odborníci ale upozorňujú, že vnímanie zmien v návykoch medveďov bielych môže byť veľmi skreslené. Je poravdepodobné, že sa tak títo predátori správali aj v minulosti, lenže vtedy nebolo môžné to zaznamenať.

„Aj keď je osud ľadových medveďov oprávnene predmetom našej pozornosti, on-line obsah môže byť zavádzajúci. Pri zameraní sa na jedincov pre ilustráciu klimatických problémov hrozí, že sa presunie dôkazné bremeno z presvedčivých vedeckých dôkazov na rozprávanie o živote jednotlivých zvierat,“ uviedli autori štúdie.https://youtu.be/7u0m_90yIPM