Väčšina ľudí nabíja mobil nesprávne. Týmito chybami skracujete jeho životnosť

22. 11 2021 07:05 | TVnoviny.sk
Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com/Lee Charlie

Nebezpečné je tiež skrývať mobil pri nabíjaní pod vankúš.

Batéria je jednou z nevyhnutných súčastí každého mobilného telefónu. Mnoho ľudí však vôbec netuší, ako prístroj správne nabíjať. V dôsledku toho tak môžu skrátiť životnosť batérie. Pozrite sa, ktorým zlozvykom je lepšie sa vyvarovať. Rady pripravila TV Nova.

Väčšina chytrých telefónov obsahuje lítiové batérie. U tých sa podľa odborníkov približne po 500 cykloch nabitia a vybitia začne znižovať pôvodná kapacita, teda po necelých dvoch rokoch každodenného nabíjania.

Každým plným nabitím sa životnosť batérie znižuje o jeden cyklus. Mnoho ľudí si však myslí, že najlepšie je nechať mobil poriadne nabiť aj vybiť.

„Vždy je lepšie batériu nabiť napríklad iba na 80 percent a nenechať ju úplne vybiť, ale udržovať ju stále nabitú. Extrémne prechody z úplne vybitého telefónu na plne nabitý batérii nesvedčia, naopak, dochádza k postupnému poklesu kapacity akumulátoru,“ vysvetlil odborník Radim Tlapák.

To však neznamená, že ľudia musia nabíjať mobil hneď vo chvíli, keď kapacita batérie klesne len o pár percent. Optimálne je pripojiť prístroj ku zdroju, keď kapacita batérie klesne na 10 percent.

Zlozvykom značného množstva ľudí je nabíjať telefón cez noc. To môže batérii veľmi uškodiť, pretože sa mobil stále nabíja často aj po dosiahnutí maximálnej kapacity. U moderných prístrojov by však prebíjanie nemalo byť takým veľkým problémom.

Viacerí z nás sú zvyknutí používať telefón aj vo chvíli, keď ho pripoja na nabíjačku. To je však veľká chyba.

„Hranie hier, používanie fotoaparátu alebo iných náročných aplikácií spôsobuje, že procesor smartfónu generuje veľké množstvo tepla. Teplo však vzniká pri samotnom nabíjaní, a to môže výrazne zhoršiť životnosť batérie,“ doplnil Tlapák.

Mnohí si vôbec neuvedomujú, čo všetko môže spôsobiť prehratie smartfónu. Počas nabíjania je lepšie vybrať mobil z jeho obalu.

Nebezpečné je skrývať mobil pri nabíjaní pod vankúš. Experti totiž upozorňujú, že v niektorých prípadoch by vankúš mohol začať horieť.

Veľkú chybu ľudia robia tiež v prípade, že mobil položia blízko zdroja tepla. Pokiaľ teda bežne nabíjate zo zásuvky pri radiátore, podľa odborníkov by bolo vhodnejšie si doma nájsť iné miesto.