Od budúceho roka bude platiť otcovská dovolenka

04. 10 2021 08:25 | TVnoviny.sk/TV Markíza
Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza

Minister práce sa ale nevie dohodnúť s ministrom financií, na ako dlho a kto ju bude platiť.

Od budúceho roka bude platiť otcovská dovolenka. Minister práce sa ale nevie dohodnúť s ministrom financií, na ako dlho a kto ju bude platiť. Čas na vyjednávanie si dali do novembra.

Naša mladá rodinka vie veľmi dobre, aké náročné je, keď príde dieťa do rodiny. V čase keď mali doma trojročnú dcérku, manželka čakala dvojičky. Mali ale šťastie, prvé dni po pôrode mohol manžel ostať doma.

„Mne chvalabohu zamestnávateľ vyšiel v ústrety a mohol som si dovolenku zadeliť ako som potreboval, keďže som mu to dopredu oznámil. Ale určite by sem nejakú pomoc od štátu privítal, hlavne keď už máte doma jedného potomka alebo niekoľkých a treba sa o nich postarať," hovorí otecko Andrej Jung.

Nie vždy je ale zamestnávateľ ochotný. Dnes je povinný vám dať voľno len pri prevoze do nemocnice. Pod tlakom Bruselu sa ale od budúceho roka zavedie otcovská dovolenka. Tento týždeň o nej mala definitívne rozhodnúť vláda, ale nevedia sa dohodnúť, kto to zaplatí.

„My máme záväzok, že to prijať musíme, už ju istým spôsobom aj máme zabezpečenú, máme však dve možnosti. Jedna je, že to má platiť zamestnávateľ. Európska smernica totiž neurčuje, kto to má platiť," hovorí minister práce Milan Krajniak.

Minister ale navrhol, aby to zatiahla Sociálna poisťovňa.

„Myslíme si, že v tejto pandemickej dobe nemôžeme dať zamestnávateľom na krk ďalší výdavok," dodáva minister.

S tým má ale problém ministerstvo financií. Navrhovali napríklad aj možnosť zrušenia príspevku pri narodení dieťaťa, čím by sa ušetrilo. To ale neprešlo.

Spor je ale aj o tom, aká dlhá by otcovská dovolenka mala byť. Brusel hovorí o desiatich pracovných dňoch.

„My sme navrhli 21 kalendárnych dní. Pretože sa môže stať, že si to niekto vyberie cez Vianoce, a tam počet pracovných dní nie je až taký veľký," dodáva minister,

Nové voľno ale nedá štát oteckom navyše. Týždne, ktoré strávia doma bezprostredne po narodení dieťaťa, sa im odrátajú z neskoršej otcovskej dovolenky. Čas na vyjednávanie si dalo ministerstvo do novembra. Spor o tom, že by otcovská ale neprešla, vraj nie je.

Pozrite si reportáž

 

Celé Televízne noviny si môžete pozrieť na markizaplus.sk.