Ako vyzerá budúcnosť letectva? Zabudnite na klasické sedadlá a veľký priestor na nohy

10. 06 2021 06:45 | TVnoviny.sk
Sedenie v lietadle budúcnosti
Sedenie v lietadle budúcnosti Foto: Free to Fly Travel/Facebook

Už čoskoro sa môžeme dočkať lietania postojačky.

Dopravné lietadlá vyzerajú už niekoľko desaťročí v podstate rovnako. Viditeľnejšie posuny nastali v interiéroch. Ako môžu vyzerať o pár rokov sedadlá? Vrátia sa nadzvukové lietadlá alebo dokonca vzducholode?

Ako do lietadla bezpečne a znesiteľne usadiť maximum pasažierov? Pre aerolinky je to neustály boj, obzvlášť v najlacnejšej triede economy. V posledných týždňoch a mesiacoch ohlásili výrazný pokrok v nových ideách, píše blesk.cz.

1. Posteľ v polici

Automobilka Toyota Boshoku prišla s nápadom využiť pre ľudí priestor, určený pre kufríky, batohy a kabelky. Koncept Cloud Capsule (Oblačná kapsula) robí z regálu na príručnú batožinu poschodovú posteľ - teda podľa oficiálneho popisu viacúčelový priestor, ktorý sa vyrovná sedadlu v business triede, uvádza CNN.

Pre bezpečnosť cestujúci pri štarte sedia normálne pripútaní na sedadle, ale akonáhle zhasne kontrolka povinných bezpečnostných pásov, prelezú po rebríku do ležadlového priestoru. Ponúkne pohodlie, súkromie aj vlastné nastavenie klimatizácie.

2. Lietanie postojačky

Už pred 20 rokmi uvažovala firma Airbus nad lietaním postojačky. Pre bezpečnosť by sa cestujúci pri štarte a pristátí opierali chrbtom aj rukami.

V roku 2010 nad takýmto modelom lietania postojačky začal verejne uvažovať lowcostový dopravca Ryanair, ktorý k operadlu pre chrbát pridal predsa len minimalistické sedadlo, skôr úzku lavičku, ktorá by spolu s bezpečnostným pásom držala pasažiera na mieste. Jeho váhu by rovnako držali nohy.

3. Sedlo miesto sedadla

Dizajnéri talianskej firmy Aviointeriors vypočítali, že sedlo zaberie až o štvrtinu menej miesta ako sedadlo (namiesto priemerných 79 cm zhruba 58cm). Podobne ako v sedle koňa, váha cestujúceho sa nesústreďuje len na zadok, ale aj na nohy. Kolená sa navyše dotýkajú operadla predchádzajúceho radu.

Pre zaoceánske lety to nie je ideálne, ale Aviointeriors uisťuje, že kovboji v tejto pozícii vydržia pohodlne osemhodinovú pracovnú „šichtu", tak prečo by takýto kompromis neurobili pri trojhodinovom lete dovolenkári dbajúci na cenu.

4. Poschodové sedenie

Študent Technickej univerzity v Delfte, Alejandro Núñez Vicente, prišiel s efektívnym nápadom: každý druhý rad sedadiel zdvihnúť. Spodný rad ponúka cestujúcim takú pohovku, kde si môžu natiahnuť nohy. Sedenie v hornom rade zas ponúka viac miesta na nohy.

Zároveň by cik-cak rozmiestnenie umožnilo viac sklopiť operadlo, bez toho aby ste stlačili spolucestujúceho za sebou. Nad hlavami pasažierov zmizne priestor pre batohy. Batožiny sa presunú pod zvýšenú radu sedadiel.

5. Lietadlo bez trupu

Technická univerzita v Delfte priniesla koncept futuristického lietadla Flying-V. Jednalo by sa o lietadlo s rozpätím krídel 65 metrov, pre vyše tri stovky ľudí. Normálne lietadlo má v krídlach nádrže. „Véčko" do nich umiestni aj pasažierov, náklad a zaobíde sa bez trupu. Jedinečný tvar má ušetriť 20 % paliva.

6. Šesť krídel

Opačný nápad, ale s rovnakým cieľom, rozvíja SE Aeronautics v americkom štáte Alabama. Jej koncept lietadla SE200 vyzerá trochu obyčajnejšie - ale má šesť krídel, čo má znížiť spotrebu až o 70%. Stroju postačí kratšia dráha. Lietadlo bude tak môcť lietať aj na menšie letiská.

7. Nový concorde pre bohatých

Z Londýna do New Yorku za 3 hodiny a 20 minút. To sľubuje projekt nového lietadla, ktoré sa má stať väčšou legendou ako kedysi slávny concorde.

Tie skončili pred 18 rokmi, ale americký dopravca United Airlines plánuje cestujúcim ponúknuť niečo lepšie, v podobe lietadla Overture spoločnosti Boom Supersonic.

Stroje budú určené pre 65 až 88 pasažierov. Lietať majú vďaka sile motorov britskej firmy Rolls-Royce rýchlosťou cez 2000 km/h. Letenka na linke Londýn - New York má vyjsť na približne 4000 eur.

Bude to lietadlo bez škodlivých emisií. Výrobca odhaduje, že do roku 2035 vyšle do oblakov tisíc strojov a navždy tým zmení leteckú dopravu.

8. Ekologická vzducholoď

Iná vízia ponúka lietanie výrazne pomalšie, avšak vysoko ekologické. Až 47 % regionálnych letov prepája mestá, ktoré nie sú od seba vzdialené ani 370 km, čo je zdrojom zbytočných emisií. Anglická firma Hybrid Air Vehicles chystá vzducholoď, ktorá by mohla na kratšie lety nahradiť lietadlá.

Airlander nepotrebuje letisko, pristane takmer na akomkoľvek plochom povrchu. Preto môže lietať v podstate z centra mesta, čím môže cestujúcim ušetriť pokojne dve hodiny v hromadnej doprave či taxíku.