NASA plánuje dve vesmírne misie na ďalšiu planétu

03. 06 2021 10:25 | TASR
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com

Posledná úspešná misia bola na planétu Mars, kde dopravili rover Perseverance.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) ohlásil v stredu dve nové misie, ktorých cieľom bude výskum Venuše. Misie s názvom DaVinci+ a Veritas budú prvými cestami na túto planétu za viac než 30 uplynulých rokov, informovala tlačová agentúra DPA.

Misia DaVinci+ bude analyzovať atmosféru planéty, zatiaľ čo Veritas má zmapovať jej povrch, tvrdí NASA. Dvojica misií na Venušu, najbližšieho planetárneho suseda Zeme, je naplánovaná na roky 2028-2030 ako súčasť vesmírneho programu Discovery. Rozpočet na každú z misií je približne pol miliardy dolárov.

NASA zverejnila ďalšie fotky z Marsu. Rover Perseverance pristál s presnosťou na 40 metrov

„Cieľom týchto misií je lepšie pochopiť, ako sa z Venuše stal svet podobný peklu, keď má toľko ďalších charakteristík podobných tým našim a mohol to byť prvý obývateľný svet v slnečnej sústave s oceánom a zemským podnebím," uvádza sa vo vyhlásení NASA.

„Pomocou špičkových technológií, ktoré sme vyvinuli a zdokonalili počas mnohých rokov misií a technologických programov, spúšťame novú fázu výskumu Venuše. Naše ciele sú veľké - nejde len o lepšie pochopenie evolúcie planét a obývateľnosti našej vlastnej slnečnej sústavy, ale aj o rozšírenie poznatkov o exoplanétach, čo je pre NASA nová vzrušujúca oblasť výskumu," uviedol spolupracovník NASA pre vedu Thomas Zurbuchen.

Posledná kozmická sonda, ktorá sa dostala na Venušu, bola v roku 1990 Magellan. Venuša je druhou planétou od Slnka a zároveň najteplejšou planétou slnečnej sústavy; jej povrch dosahuje 500 stupňov Celzia, čo stačí na roztopenie olova.

 

Komentáre (0)