Dinosaury zrejme nevyhynuli po páde asteroidu. Zabiť ich malo iné vesmírne teleso

19. 02 2021 11:25 | TVnoviny.sk
Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock / Esteban De Armas

Podľa najnovšej harvardskej štúdie na Zem pred miliónmi rokov nepadol asteroid, ale kométa.

Vyhynutie najväčších tvorov, aké kedy obývali našu planétu, možno prebiehalo inak, než sme si doteraz mysleli. Nová harvardská štúdia tvrdí, že vyhynutie dinosaurov mohol spôsobiť pád kométy a nie asteroidu, informuje CNN.

Podľa štúdie harvardských vedcov to bola práve kométa, ktorá dopadla na Zem pred viac ako 66 miliónmi rokov. Tá mala vytvoriť kráter Chicxulub s rozlohou 25 450 kilometrov štvorcových nachádzajúci sa na polostrove Yucatán v Mexiku. Dopad vesmírneho telesa je spojený s vyhynutím dinosaurov v období kriedy.

Podľa Abrahama Loeba, profesora na Harvardskej univerzite a spoluautora štúdie, kométa vznikla z Oortovho mraku, teda skupiny ľadových objektov nachádzajúcich sa na okraji slnečnej sústavy.

Kým asteroid je kus skaly, kométa je tvorená väčšinou zo zmrazeného plynu. To, že sa k našej planéte priblíži asteroid, je síce pravdepodobnejšie než v prípade kométy, no vedci ponúkajú aj pravdepodobný scenár, ako k tejto udalosti mohlo dôjsť.

Zdroj: YouTube/Beautiful Science

Podľa Loeba kométu, ktorá smerovala do stredu slnečnej sústavy z Oortovho mraku, mohla poháňať gravitačná sila Jupitera, takže mala dostatočnú rýchlosť na to, aby sa dostala k Slnku. Po priblížení k nemu následne slnečná gravitačná sila pravdepodobne kométu rozbila na viac častí a jedna z nich zasiahla Zem.

Novej teórii pochopiteľne nie je naklonená cela vedecká obec. Mnohí odborníci pripomínajú množstvo indícií, ktoré potvrdzujú práve pôvodnú verziu o asteroide. V mieste dopadu vesmírneho telesa, ale aj v iných oblastiach po celej planéte, sa totiž našli rovnaké chemické prvky, napr. irídium, aké sa nachádzajú aj vo vzorkách asteroidov.

Natalia Artemieva, vedúca vedecká pracovníčka z Inštitútu planetárnej vedy v Arizone uviedla, že kus kométy by bol príliš malý na to, aby vytvoril kráter takej veľkosti. Harvardská štúdia totiž odhadla veľkosť kométy na 6 kilometrov, čo je približne o polovicu menší rozmer, než aký vytvoril kráter Chicxulubu.

„Neexistujú absolútne žiadne dôkazy, ktoré by dokazovali, že ich model je nesprávny, ale na druhej strane existuje veľa dôkazov, ktoré stále poukazujú na to, že najpravdepodobnejším nárazovým telesom je asteroid,“ uviedol David Kring, hlavný vedec Lunárneho a planetárneho inštitútu v Houstone.

Vedci z Harvardu chcú teraz hľadať zvyšky kométy z rozpadu, ktoré by boli priamym dôkazom ich novej teórie.
 

Komentáre (0)