Koniec odtlačkov prstov? Vedci skúmajú nový spôsob identifikácie

18. 02 2021 08:55 | TVnoviny.sk
Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Foto: Shutterstock / sibfox

Vedci z austrálskej Univerzity v Novom Južnom Walese tvrdia, že niektoré biometrické metódy majú svoje slabiny a v záujme bezpečnosti je nutné ich nahradiť takými, ktoré nie sú ľahko zneužiteľné.

Zabudnite na technológiu rozpoznávania tváre, hlasu či odtlačkov prstov. Podľa vedcov ide o zastaralú technológiu, ktorá sa dá ľahko zneužiť. Pracujú preto na modernejšej verzií, pri ktorej sa budeme identifikovať pomocou na chrbte dlaní. Informuje o tom CNN.

Biometrické rozpoznávanie sa v posledných rokoch stáva čoraz rozšírenejším. Technológia rozpoznávania tváre, hlasu či odtlačky prstov sa používajú už v mnohých oblastí cez bankovníctvo po identifikáciu zamestnancov.

Vedci z austrálskej Univerzity v Novom Južnom Walese však tvrdia, že niektoré biometrické metódy majú svoje slabiny a v záujme bezpečnosti je nutné ich nahradiť takými, ktoré nie sú ľahko zneužiteľné.

Ilustračný záber.
Foto: Shutterstock/ Michael Moloney
 

„Žily sa nachádzajú pod kožou, takže nezanechávajú žiadne stopy ako odtlačky prstov, nie je možné ich vyhľadať na sociálnych sieťach ako fotografie tvárí a na rozdiel od dúhoviek ich prakticky nie je možné získať tajne,“ vysvetlil Syed Shah, výskumný pracovník na fakulte počítačovej vedy a techniky na Univerzite v Novom Južnom Walese.

Odborníci preto nasnímali pomocou bežnej hĺbkovej kamery asi 17 500 snímok žíl od 35 ľudí. Jedinečné vzory sa im na chrbtoch dlaní vytvorili po stlačení päste. Následne z nich vedci pomocou umelej inteligencie vytvorili tzv. diskriminačné znaky. Tie sa dajú použiť na identifikáciu jednotlivca s viac ako 99% presnosťou.

Shah priznáva, že vedci sa s nápadom používať žily na identifikáciu ľudí pohrávajú už dlhšie, no realizácia tejto myšlienky si vyžaduje špeciálnu technológiu. Jeho tím však zatiaľ na výskum novej metódy využíva bežne dostupné 3D kamery.

Podľa austrálskych vedcov, ktorých štúdia bola publikovaná v časopise IET Biometrics, by mohla byť táto technika čoskoro využívaná na autentifikáciu osôb na osobných zariadeniach ako sú notebooky či smartfóny.

Komentáre (0)