Prezident organizačného výboru OH v Tokiu Joširo Mori odstúpil z funkcie

12. 02 2021 10:40 | TASR
Joširo Mori
Joširo Mori Foto: File TASR/AP photo/Junji Kurokawa

Dôvodom sú jeho sexistické výroky.

Prezident organizačného výboru OH v Tokiu Joširo Mori odstúpil z funkcie. Dôvodom sú jeho sexistické výroky. Morimu sa nepáčil plán Japonského olympijského výboru zvýšiť počet žien v exekutíve na 40 percent.

„Dnešným dňom rezignujem na prezidentskú pozíciu," potvrdil funkcionár v piatok pri otvorení mítingu exekutívy organizačného výboru. Očakáva sa, že meno jeho nástupcu zverejnia v priebehu piatka.

Mori podľa lokálnych médií informoval kolegov o tomto kroku už vo štvrtok. Agentúra AFP informovala, že na jeho miesto by mal prísť Saburo Kawabuči. Osemdesiatštyriročný funkcionár v minulosti pôsobil ako predseda Japonskej futbalovej federácie a je starosta olympijskej dediny. Tlačová agentúra Kjodó ale uviedla, že Kawabuči ponuku neakceptoval. Moriho by tak mohla nahradiť olympijská ministerka Seiko Hašimotová, bývalá rýchlokorčuliarka a cyklistka.

Momentálne je v 24-člennom výkonnom výbore Japonského olympijského výboru iba päť žien. „Ženy majú potrebu sa k všetkému vyjadriť. Sú súťaživé. Ak jedna osoba zdvihne ruku, že sa chce prihlásiť o slovo, ženy cítia potrebu tiež niečo k téme povedať. Takže potom hovoria úplne všetci. Niekto mi raz povedal, že ak zvýšime počet žien, musíme obmedziť ich čas v rozprave. Pretože inak neprestanú hovoriť a to je problém," povedal pred týždňom Mori.

Jeho tvrdenie odsúdil aj Medzinárodný olympijský výbor či viacero športovkýň na čele s tenistkou Naomi Osakovou. Mori sa za svoje tvrdenie ospravedlnil.

Komentáre (0)