V Poľsku otvorili najhlbší bazén na svete. Na jeho dne sa ukrýva aj vrak lode

03. 12 2020 15:30 | TVnoviny.sk
Najhlbší bazén na svete Deepspot
Najhlbší bazén na svete Deepspot Foto: Profimedia.sk

Bazén stavali dva roky a jeho výstavba stála viac ako desať miliónov dolárov.

Budú sa môcť potápať do väčších hĺbok bez toho, aby museli cestovať k moru. V poľskom meste Mszczonów otvorili najhlbší bazén na svete za asi 10,6 milióna dolárov a slúžiť by mal ako tréningové miesto pre potápačov, informuje CNN.

S hĺbkou viac ako 45 metrov je bazén Deepspot považovaný za doposiaľ najhlbší bazén na svete. Zmestí sa doň osemtisíc metrov kubických vody, čo je viac ako dvadsaťnásobok množstva vody v 25-metrovom bazéne.

Vybudovanie tohto výnimočného bazéna trvalo dva roky. Stavitelia v bazéne nasimulovali niekoľko zaujímavých zákutí vrátane jaskyne, pozostatkov mayských ruín či dokonca vraku lode, ktoré môžu potápači preskúmať.

Najhlbší bazén na svete Deepspot
Foto: Profimedia.sk
 

„Nie sú tu žiadne ryby ani koralové útesy, takže to nie je náhrada za more. Je to však určite skvelé miesto, kde sa môžete učiť a trénovať tak, aby ste sa mohli bezpečne potápať na otvorenom mori,“ uviedol pre agentúru AFP poľský inštruktor potápania Przemyslaw Kacprzak.

Pre záujemcov je k dispozícii podmorský tunel a od 14. decembra plánujú otvorenie niekoľkých hotelových izieb s výhľadom na vodu v hĺbke piatich metrov.

Poľské úrady povolili otvorenie bazéna aj napriek prísnym obmedzeniam súvisiacim s pandémiou koronavírusu, pretože ide o školiace stredisko, ktoré poskytuje kurzy pre potápačov a nie štandardný bazén pre širokú verejnosť.

Riaditeľ Michal Braszczynski pre agentúru AFP uviedol, že aj keď je bazén k dispozícii primárne pre potápačov, zariadenie môže poslúžiť ako výcvikové stredisko pre hasičov a armádu.

Deepspot svojou hĺbkou prekonal doterajší rekord bazéna Y-40 Deep Joy v hoteli Millepini neďaleko talianskej Padovy, ktorý je hlboký 42 metrov. Nový rekord však pravdepodobne čoskoro prekoná 50-metrový bazén Blue Abyss, ktorý stavajú v anglickom Colchesteri.

Moderné zariadenie navrhnuté architektom Robinom Partingtonom malo byť otvorené už tento rok, no pre pandémiu sa jeho otvorenie presunulo predbežne na koniec roka 2022.

Zdroj: YouTube/AFP News Agency

Komentáre (0)