Petra Vlhová a ďalší opúšťajú Slovenskú lyžiarsku asociáciu, ministerstvo jej ruší štatút zväzu

01. 12 2020 17:15 | TVnoviny.sk
Alpská lyžiarka Petra Vlhová oslavuje triumf v slalome v Kranjskej Gore.
Alpská lyžiarka Petra Vlhová oslavuje triumf v slalome v Kranjskej Gore. Foto: TASR/AP

Nečakaný krok zdôvodnil Petrin otec Igor Vlha.

Hviezdna slovenská lyžiarka Petra Vlhová, ako aj ďalší členovia Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA), sa rozhodli pre vážny krok. Po dlhodobom neriešení problémov sa v utorok (1.12.) rozhodli vystúpiť z asociácie.

„Piati zo šiestich členov predsedníctva alpských disciplín spolu so 46 športovými klubmi, ktoré v sebe združujú 1 317 členov, ukončujú členstvo v SLA. Členstvo ukončuje nadpolovičná väčšina zjazdárskych klubov, ktorá predstavuje takmer 40-percent členskej základne SLA. Dlhodobé neriešenie, ignorovanie a absencia skutočne korektného zásahu činiteľov štátu nás doviedlo na okraj priepasti, do ktorej padá slovenské lyžovanie," skonštatovala na brífingu Jana Palovičová, poverená vedením športového odvetvia alpských disciplín SLA.

Celá tlačová beseda k situácii v SLA

 

„To, čo sa dlhodobo deje v Slovenskej lyžiarskej asociácii, nemá so športom, ani s národom, ani asociačným aspektom nič spoločné. Môžem s plnou vážnosťou a zodpovednosť potvrdiť slová bývalého prezidenta SLA Františka Repku, ktorý ako dôvod svojej rezignácie uviedol, že v rámci predsedníctva asociácie dochádza k účelovej manipulácii s informáciami, zo strany prezidenta a viceprezidentov dochádza tiež k ovplyvňovaniu členov predsedníctva SLA, presadzovaniu ich osobných názorov a záujmov," dodala Palovičová s pokračovaním:

"Odchod z národnej asociácie znamená pre všetkých športovcov, trénerov a ich materské kluby vrchol frustrácie, beznádeje, ale aj veľké riziko. Ak ani dnes nezasiahnu kompetentní predstavitelia štátu, lyžovanie u nás skončí."

Z národnej lyžiarskej asociácie totiž neodchádza len úsek alpských športov, ale aj skokanské a bežecké disciplíny.

"Nemôže to riešiť jeden človek a ešte Talian"

Na alarmujúcu situáciu upozornil aj otec Petry Vlhovej Igor Vlha. „Trápim sa dvanásť rokov. Som rád, že by sa malo niečo udiať. Štát by si mal uvedomiť, že nás nemôže riešiť jeden človek a ešte k tomu Talian. Musí to skončiť. Musí začať riešiť šport, deti, juniorov," povedal.

 

Igor Vlha pre SME doplnil, že ako alternatívu k SLA si založili občianske združenie Zväz slovenského lyžovania.

„Bol som na ministerstve a hovoril, že nie je možné, že pätnásť rokov ten istý človek robí problémy. Nepomôže žiadna rekonštrukcia, treba ich zrušiť a zlikvidovať. Veď koľko firiem skrachuje aj v privátnom sektore. Aspoň môže vzniknúť niečo nové, lepšie a odolnejšie," povedal, narážajúc na viceprezidenta SLA Marina Mersicha.

Odobratie štatútu národného zväzu

Ministerstvo školstva, vedy, výskum a športu SR odoberá štatút národného športového zväzu Slovenskej lyžiarskej asociácii (SLA).

Po dohode s Medzinárodnou lyžiarskou federáciou (FIS) tak hnutie, združujúce viacero disciplín, bude dočasne spadať pod Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV).

Oznámil to v utorok na svojom facebookovom profile splnomocnenec vlády SR pre mládež a šport Karol Kučera.

Reakcie na situáciu ohľadom SLA

Reakcie na situáciu ohľadom Slovenskej lyžiarskej asociácie (Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR je odoberá štatút národného športového zväzu):

Timotej Zuzula, otec a tréner Veroniky Zuzulovej, bývalej lyžiarskej reprezentantky a priekopníčky elitných výsledkov vo Svetovom pohári:
"Trvalo to dosť dlho. Nepamätám si už, kedy sme na to prvýkrát upozorňovali, bol som asi sám. Bolo načase, trvalo to 15 rokov. Veronika na to najhoršie doplatila, nemohla štartovať, neprihlásili ju na dvoje pretekov. Napriek tomu sa stále nič nedialo. Priznám sa, som z toho prekvapený, nevedel som, čo sa deje, čo to naštartovalo. Zo SLA som odišiel pred dvoma rokmi, celý život lyžujem, viem, ako by malo lyžovanie vyzerať. Nechcel som byť v organizácii, ktorá devastuje lyžovanie na Slovensku. V demokracii sa musí menšina prispôsobiť väčšine. Lenže v športe sú reprezentanti, ktorí predstavujú kvalitu, menšinou a tá bude vždy prehlasovaná väčšinou, kvantitou. Ak sa vagabundi, ktorých je kvantita, dohodnú, tak menšinu vždy prehlasujú. Budú tých najlepších devastovať a držať pod krkom, ako budú chcieť a ešte si k tomu upravia zákony. Tento štát dosiaľ neriešil, že by tu mal byť záujem o reprezentáciu, skrátka iba kŕmil peniazmi organizáciu, ktorá robila antiprogram proti reprezentácii SR. Konečne to ľuďom došlo, asi ich niekto osvietil, na to potrebovali dosť veľa rokov, aby pochopili, o čo tu ide. Je to hanba všetkých tých, ktorí riadili šport na Slovensku."

Marek Hliničan, predseda úseku snoubordingu SLA: "Sme rozčarovaní, sklamaní a smutní z tohto rozhodnutia. Veci v snoubordingu boli zo strany SLA nasmerované dobre, máme veľa mladých talentov, s ktorými pracujeme a ktorí sa javia, že by v budúcnosti mohli robiť dobré výsledky. Obávam sa, aby jeden úsek neovládol celú SLA, ako tomu bolo v minulosti. Nerozumiem tomuto kroku, podľa mňa to nie je logické rozhodnutie. Ide sa rušiť celá SLA, v ktorej je zastrešených sedem športov. Na Slovensku je možné všetko, aj keď pravda je niekde inde. Nemôžeme však byť ovládaní jedným športom. Nepáči sa mi to a nemám z toho vôbec dobrý pocit."

Komentáre (0)