Chrome či Firefox dostali nové funkcie. Spája ich najvyšší nárast rýchlosti

24. 11 2020 00:55 | TVnoviny.sk
Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/Wachiwit

Vývojári sa zamerali na vyššiu rýchlosť a úsporu energie.

Obľúbené internetové prehliadače Chrome a Firefox majú nové vylepšené verzie. Google Chrome 87 aj Mozilla Firefox 83 zaznamenali najvyšší nárast výkonu za posledné roky. Užívatelia sa môžu tešiť aj na predĺženie výdrže batérie notebooku, lepšie zabezpečenie, nový PDF prehliadač či surfovanie výhradne v režime HTTPS. Nové verzie oboch aplikácii už nepočítajú s využitím prehrávača Flash od firmy Adobe. Píše o tom portál iDNES.

V prípade, že máte zapnuté automatické aktualizácie, update by mal prebehnúť sám. V opačnom prípade by ste mali v oddelení Nápoveď kliknúť na možnosť "O aplikácii Google Chrome", respektíve „O aplikácii Firefox". Týmto krokom by malo automatický dôjsť k aktualizácii na najnovšiu verziu.

Chrome 87

Boli časy, keď Chrome patril medzi najrýchlejšie prehliadače. Avšak s postupom času začal zaostávať a bol čoraz náročnejší na systémové prostriedky PC. Chrome preto v snahe zvrátiť tento trend zvýšil rýchlosť a úsporu energie.

Nová verzia browsera v prípade otvorených kariet preferuje tie aktívne, čím až päťkrát znižuje využitie procesoru a šetrí systémové prostriedky, ktoré nepotrebujú toľko výkonu a šetria energiu. Životnosť batérie notebooku by to malo predĺžiť až o 75 minút.

Nový Chrome by okrem toho mal menej zaťažovať operačnú pamäť RAM a mal by sa spustiť o 25% rýchlejšie, pričom stránky sa načítajú o 7% rýchlejšie. K zrýchleniu prispelo najmä to, že neaktívne karty otvorené na pozadí sa po novom po 5 minútach uspia.

Jednou z najvýraznejších zmien je vylepšený prehliadač PDF dokumentov. Dostal nový vzhľad a pribudol aj náhľad stránok a možnosť prezerať si stránky vedľa seba.

Chrome zareagoval aj na čoraz častejšie využívanie videokonferencií a pridal nové nástroje pre kamery.

Google vylepšil aj verziu pre mobilné zariadenia s operačným systémom Android. Internetové stránky v týchto zariadeniach sa budú pri prechádzaní dopredu a dozadu načítavať takmer okamžite. Môže za to pridanie novej medzipamäte.

Firefox 83

Vývojári Firefoxu sa tiež rozhodli pre posilnenie rýchlosti. Aplikácia verzie 83 ťaží z významných aktualizácií javascriptového enginu SpiderMonkey. Stránky sa načítavajú o 15 % rýchlejšie, odozva sa zlepšila o 12 % a využitie pamäťe je nižšie o 8 %.

Vylepšení sa dočkala aj verzia pre mobilné telefóny. Najnovšie verzie aplikácie Firefox pre iOS umožňuje browser nastaviť ako hlavný prehliadač a užívatelia Androidu majú po novom prístup k doplnkom jako FoxyProxy, AdGuard AdBlocker, Web Archives, Ghostery.

Veľkou zmenou je nový režim surfovania výhradne prostredníctvom HTTPS, ktorý Mozilla predstavila ako novinku.

Novú podobu dostal aj vyhľadávací panel. Rovnako ako v Chrome už môžete listovať medzi kartami a vracať sa ku všetkému, čo ste si chceli pozrieť, ale zabudli ste.

Vývojári určite potešili aj ľudí, ktorí robia prezentácie pomocou svojej obrazovky vo Firefoxe 83. Nové užívateľské rozhranie im teraz umožňuje spúšťať prezentácie jednoduchšie.

Zatiaľ čo vývojári Google aktualizovali modul pre prezeranie PDF dokumentov, ich konkurenti z Mozilly pridali okre toho aj ďalšie funkcie do nástroja AcroForm. Ten umožňuje vypĺňať, tlačiť a zálohovať interaktívne formuláre PDF

Komentáre (0)