Obľúbená automobilka hlási koniec dieselov. Vyraďuje ich z ponuky a ukončuje aj vývoj

30. 10 2020 12:25 | TVnoviny.sk
Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

V ponuke s dieselom zostane len jeden model.

Ďalší tradičná automobilka postupne skoncuje s dieselovými motormi. Renault už tento rok vyraďuje naftové motory z ponuky u niekoľkých modelov (medzi nimi SUV Kadjar) vo Veľkej Británii a viac nebude pokračovať v ich vývoji.

Spoločnosť avizuje, že od budúceho roka zmiznú zo showroomov aj naftové verzie modelov Captur a Clio. V ponuke tak s dieselom zostane len Mégane, informuje o tom portál Autocar.

Podobné rozhodnutie v poslednej dobe učinila aj Honda, ktorá oznámila, že v Británii ďalej nebude predávať nové dieselové modely pre nedostatok dopytu a prechod na elektrifikované vozidla.

Rovnako ustupuje aj Ford, ktorý potvrdil, že Fiesta - najpredávanejšie nové vozidlo v Británii za uplynulých 11 rokov - sa tam s naftovým motorom už predávať nebude.

Ústup Renaultu sa však netýka len britského trhu. Šéf vývoja a výskumu francúzskej automobilky Gilles Le Borgne potvrdil, že sa blíži definitívny koniec dieselov v ich ponuke - súčasné dieselové motory pre emisnú normu Euro 6d Full sú poslednou generáciou vývoja.

Očakáva sa, že norma Euro 7 začne platiť niekedy v roku 2026 a podľa expertov si vyžiada kompletnú zmenu filozofie výrobcov áut. To, ostatne, drsne vyžadujú aj stále tvrdšie normy zo strany EÚ.

Komentáre (0)