Mapa protipólov vám ukáže, čo sa nachádza na opačnej strane akéhokoľvek miesta našej planéty

06. 10 2020 13:45 | TVnoviny.sk
Interaktívna mapa.
Interaktívna mapa. Foto: antipodesmap.com

Zaujímavé je aj to, že neexistuje žiadna priama komerčná letecká linka medzi dvoma protiľahlými lokáciami.

Je to otázka, ktorú si v živote položila asi väčšina ľudí: Na ktorom mieste planéty by ste sa vynorili, keby sa pod vami prepadla zem? Odpoveď poskytuje interaktívna mapa. Stačí zadať mesto, poštové smerovacie číslo alebo GPS súradnice a ukáže sa vám presné miesto na druhej strane planéty, kde by ste sa objavili.

Protiľahlé miesta majú opačné denné časy - počas poludnia na jednom mieste je na opačnej strane Zeme polnoc. Zaujímavé je aj to, že neexistuje žiadna priama komerčná letecká linka medzi dvoma protiľahlými lokáciami.

Možno budete sklamaní, ale protipólom hociktorého miesta na Slovensku je územie na dne oceána východne od Nového Zélandu.

Tvorca mapy ponúka aj zoznam dvojíc veľkých miest, ktoré sú navzájom presnými protipólmi, ale aj také, ktoré sa iba tesne minuli. Do prvej skupiny patria napríklad napríklad tieto mestá: Wellington (Nový Zéland) - Alaejos (Španielsko); Hongkong (Čína) - La Quiaca (Argentína); Nelson (Nový Zéland) - Mogadouro (Portugalsko).

V druhej skupine sú aj dvojice hlavných miest, ktoré sú takmer protpólmi: Šanghaj (Čína) - Buenos Aires (Argentína), Tchaj-pej (Taiwan) - Asunción (Paraguaj), Bangkok (Thajsko) - Lima (Peru), Montevideo (Uruguaj) - Soul (Južná Kórea)

Komentáre (0)