Legendárna značka dáva definitívne zbohom. Môže za to viacero dôvodov

03. 06 2020 14:30 | TVnoviny.sk
Lada.
Lada. Foto: Reprofoto: YouTube/AvtoVAZ

Jazdili s ňou policajti, lesníci či poľnohospodári.

Ruskej legendárnej značke Lada definitívne odzvonilo. V rámci Európskej únie sa už viac predávať nebude. Dôvodom je ako vysoká spotreba, tak aj emisie neodpovedajúce novým normám.

Píše o tom tn.nova.cz, odlávajúc sa na ruské zdroje a hlavného európskeho dovozcu aj samotnú automobilku AvtoVAZ.

Lada na starom kontinente predávala legendárny offroad Niva (pod oficiálnym názvom 4x4), crossover či skôr zvýšené combi Vesta a sedany, kombi aj hatchbacky Granta.

Napríklad, Niva sa predávala za 12 až 15-tisíc eur. Objemy predaja však postupne klesali, v roku 2018 ruská spoločnosť v Európe predala 5325 vozidiel, celkovo na medzinárodné trhy vyviezla 38-tisíc automobilov značky Lada.

"Dlho sme upozorňovali, že z Európy odchádzame. Zaviedli sa nové ekologické normy a ekonomicky nedáva zmysel investovať do zdokonaľovania motorov pre malý objem predaja," povedal hovorca AvtoVAZ Sergej Iljinskij.

Hovorilo sa aj o tom, že o tri roky by sa legenda mohla vrátiť s nástupom novej generácie Nivy. „Z dlhodobého hľadiska sa to môže stať," priznal Iljinskij.

Spoločnosť Lada Deutschland sa pre stratu ruskej značky musela preorientovať na iné vozidlá, rozbehla predaj modelov čínskych automobiliek BAIC a JAC.

Hoci Lada stratila cveng aj vo východnej Európe, najmä Niva pre množstvo ľudí naďalej zostáva kultovým modelom už od čias Sovietskeho zväzu.

Získala si povesť nezlomného a pritom lacného offroadu. Jazdili s ňou policajti, lesníci či poľnohospodári.

Komentáre ( 0)