Vodiči sa čoskoro budú môcť rozhodnúť, akú pneumatiku si kúpia

17. 05 2020 13:35 | TVnoviny.sk/TV Markíza
Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Či drahšiu a kvalitnejšiu alebo lacnejšiu, ktorá ale vydrží dlhšie.

Pri kúpe pneumatík budeme lepšie informovaní. Európsky parlament schválil nové označovanie pneumatík pre osobné a nákladné vozidlá. Kvalita pneumatiky bude ľahšie rozoznateľná.

Či už máte limuzínu alebo auto po dedovi, každý vodič musí časom riešiť kúpu nových pneumatík. Doposiaľ sme sa o nich dozvedeli nasledovné. „Štítok zatiaľ obsahuje informáciu o spotrebe paliva danej pneumatiky, o priľnavosti za mokra a hlučnosti," vysvetlil vedúci pneuservisu Ľuboš Knoška.

Po novom pribudne aj odhad kilometrov, ktoré sa dá najazdiť s danou pneumatikou pri štandardnom spôsobe jazdy a pribudne aj odhad alebo jazdné vlastnosti na snehu alebo ľade.

Nové štítky budú musieť byť jasne viditeľné. Bez ohľadu na to, či to budú pneumatiky v kamennom obchode alebo na internete. Rovnako by mali obsahovať QR kód pre rýchle naskenovanie údajov.

Ako tvrdí dopravný analytik Jozef Drahovský prispeje to v prvom rade k informovanosti vodičov, aby sa rozhodli, či radšej dajú viac peňazí a budú mať kvalitnejšiu pneumatiku a bezpečnejšiu alebo radšej im pneumatika dlhšie vydrží, aj keď nebude taká kvalitná a bezpečná.

„Na svete je mnoho, mnoho, mnoho výrobcov a už každý vyrába všetko, len kvalita niekde ostáva v pozadí. To znamená pri týchto štítkoch by sa mala roztriediť kvalitná pneumatika od menej kvalitnej," dodal Knoška.

Nové označovanie musí ešte schváliť Rada ministrov, alo malo by ísť len o formalitu. Lepšie informovaní o pneumatikách budeme potom od 1. mája 2021.

Reportáž nakrútili regionálne štáby a Ľubo Fronko.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)