Koronavírus zmení lietanie: Cestujúci budú na letisko chodiť už štyri hodiny pred odletom

04. 05 2020 15:20 | TVnoviny.sk, TASR
Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP Photo/Chris O'Meara

Podľa experta by mal ovplyvniť aj cenu leteniek.

Pandémia koronavírusu výrazne obmedzila cestovný ruch. Na zmeny v cestovaní, ​najmä leteckou dopravou, sa budeme musieť pripraviť aj po tom, čo sa opatrenia začnú uvoľňovať. Podľa expertov sa zmenia nie len ceny leteniek, ale aj postupy pri bezpečnostných kontrolách, ktoré predĺžia dobu pred nástupom do lietadla.

Analytik v oblasti letectva Andrew Charlton pre portál The Times povedal, že cestujúci budú musieť prísť na letisko ​o niekoľko hodín skôr ako boli zvyknutí. Štandardné dve hodiny pred odletom môžu narásť na štyri. „K obvyklému check-inu, bezpečnostnej a pasovej kontrole sa pridajú aj zdravotné prehliadky," myslí si.

Ďalej dodal, že v lietadlách bude musieť ostať viac voľných sedadiel. Odôvodňuje to bezpečnostným odstupom, ktorý by mal byť medzi ľuďmi. V praxi to znamená, že stredné sedadlá by mali ostať prázdne. Takéto opatrenia by podľa odborníka mohli zvýšiť cenu leteniek.

Riaditeľ spoločnosti Wizz Air má na to iný názor. Podľa neho by mali ceny leteniek byť nízke, aby znovu prilákali cestujúcich lietať. „Veľmi nízke ceny budú stimulovať trh a tak budú ľudia cestovať," cituje ho portál The Telegraph.

Začína sa lietať

Nemecká spoločnosť Lufthansa na konci apríla oznámila, že plánuje zvýšiť počet letov do a z Frankfurtu a Mníchova na 330 letov týždenne. V lietadle budú cestujúci povinný nosiť ochranné rúško a to počas celého letu. Aerolínie zároveň dodali, že už nebudú uplatňovať súčasný systém povinného voľného stredného sedadla v prípade troch sedadiel vedľa seba, keďže ochranu cestujúcich na vedľajších sedadlách by malo zabezpečovať rúško.

Od začiatku mája začína lietať aj nízkonákladová spoločnosť Wizz Air. Z Budapešti obnovuje lety do 16 destinácií, vrátane Londýna, Barcelony a Berlína. Takisto počas mája obnoví aj spoje z a do Viedne. Cestujúcich ale vyzvali, aby si pred cestou overili, či môžu do cieľovej krajiny vstúpiť. Taktiež ich požiadali, aby vykonali všetky nutné úkony pred cestou online a zamedzili tak interakcii so zamestnancami na letisku.

Z bratislavského letiska sa zatiaľ lietať nebude. Letisko M. R. Štefánika informovalo, že zákaz civilných letov na slovenské letiská je predĺžený minimálne do 14. mája. Bratislavské letisko zároveň priblížilo, že dopravca Wizz Air v rámci svojej siete liniek predáva letenky od 1. mája, Ryanair od 15. mája, flydubai od 22. mája, ruský dopravca Pobeda od 1. júna. "Avšak ak bude zákaz civilných letov opätovne predĺžený, tieto lety sa nemusia uskutočniť," upozornilo s tým, že o ďalšom postupe bude informovať letecký dopravca e-mailom alebo SMS správou.

Ekonomický dopad na niektoré spoločnosti

Pandémia koronavírusu má aj obete ekonomického charakteru. Letecké spoločnosti boli nútené vo veľkom prepúšťať svojich zamestnancov. Napríklad taký Ryanair by mohol zrušiť až 3 000 pracovných miest. V tejto súvislosti chce vedenie firmy začať rokovania s odbormi o "reštrukturalizácii a programe prepúšťania," ktorý aerolínie plánujú spustiť v júli.

Ako uviedla agentúra DPA, výsledkom programu znižovania nákladov môže byť podľa Ryanairu "zrušenie až 3 000 pracovných miest, a to najmä na pozícii pilotov a palubného personálu". To predstavuje zhruba 15 % pracovnej sily. Súčasťou programu by ďalej malo byť zníženie miezd až o pätinu a zrušenie niektorých základní v Európe.

Britská letecká spoločnosť British Airways plánuje zrušiť až 12 000 pracovných miest. "Aerolínie už informovali odborové organizácie o plánovanej reštrukturalizácii a programe znižovania počtu pracovných miest," uvádza sa v oficiálnom oznámení s tým, že o návrhu prepúšťania sa bude ešte diskutovať,".

 

Komentáre ( 0)