Wilder vs Fury II: Porovnanie súperov a dôležité fakty o boxerskom súboji roka

22. 02 2020 09:05 | TV Dajto
Deontay Wilder a Tyson Fury na poslednej predzápasovej tlačovej konferencii.
Deontay Wilder a Tyson Fury na poslednej predzápasovej tlačovej konferencii. Foto: Profimedia.sk

Obaja aktéri na poslednej tlačovej besede "nesklamali" a predviedli divadlo pre médiá.

Ráno zo soboty na nedeľu bude patriť najočakávanejšiemu boxerskému zápasu roka. V MGM aréne v Las Vegas sa odohrá odveta medzi aktuálnym šampiónom WBC Deontayom Wilderom a bývalým držiteľ opaskov organizácií WBA, WBO, IBF, IBO Tysonom Furym. Ide o ich druhý vzájomný súboj, keď sme v decembri 2018 nespoznali víťaza ani po 12. kolách.

Prvý zápas sa skončil kontroverznou remízou. Fury väčšinu času dominoval, ale dvakrát sa ocitol na podlahe. V záverečnom dvanástom kole si už všetci vrátane Wildera mysleli, že je hotovo, "Gypsy King" však zázračne vstal a dokonca sa ešte pustil do ofenzívy. Na stranu každého boxera sa priklonil jeden arbiter, tretí rozhodca obodoval duel nerozhodne.

 

Furyho promotér hovorí o zápase dvadsaťročia

Chýbajúce rozuzlenie pridáva napätie pred nadchádzajúcou odvetou. Víťazovi sa navyše môže otvoriť cesta k unifikačnému súboju s Anthonym Joshuom, ktorý vlastní opasky organizácií WBA, IBF, WBO a IBO.

"Toto je pravdepodobne najočakávanejší titulový súboj v superťažkej váhe za uplynulých dvadsať rokov. Je to fantastická konfrontácia, silné údery Wildera proti šikovnému boxu Furyho. Ako Muhammad Ali verzus George Foreman pred mnohými rokmi. Obaja sú vo vrcholnej forme, pokiaľ ste boxerský fanúšik, nič lepšie nenájdete," povedal Furyho promotér Frank Warren.

Wilderov promotér Bob Arum prezradil, že obaja boxeri majú za zápas garantovaných po 3,9 milióna libier a táto čiastka sa po zarátaní príjmov z platených streamov môže navýšiť na 16 miliónov libier pre každého.

 

Obaja aktéri na poslednej tlačovej besede "nesklamali" a predviedli divadlo pre médiá. Najväčšie vášne rozpútal Fury, keď sa ohradil voči obvineniu z rasizmu, vzápätí však urazil Wilderovu matku. Kohútov museli od seba oddeľovať členovia ich tímov.

Boxerský zápas roka odvysiela televízia DAJTO v priamom prenose v nedeľu, 23. februára 2020 so začiatkom o 04.00 hod. Komentovať ho bude Slavo Jurko a spolukomentátorom bude tradične niekdajší juniorský vicemajster sveta v boxe a súčasný reprezentačný tréner Pavol Hlavačka.

 
 

Vizitky súperov

Do sveta profesionálneho boxu vstúpili takmer naraz. Wilder je profíkom od 15. novembra 2008 a Fury o pár dní neskôr - 6. januára 2008. Súperov spája aj fakt, že si obaja prešli ťažkými životnými obdobiami.

Kto je Deontay Wilder?

Wilder sa narodil v meste Tuscaloosa v americkom štáte Alabama a mal ťažké detstvo. Boxu sa naplno začal venovať relatívne neskoro, keď mal 20 rokov. Jeho motiváciou bolo zarobiť peniaze pre dcéru, ktorá sa narodila s genetickou poruchou. Američan už má štyri deti a piate je na ceste. Profesionálnym boxerom je aj jeho brat Marcellos Wilder.

Napriek tomu, že Wilder odštartoval amatérsku kariéru v roku 2005, o tri roky neskôr sa už tešil z bronzovej medaily na OH v Pekingu. Po tomto úspechu dostal prezývku "Bronze Bomber". Majstrom sveta sa stal v roku 2015, keď porazil Kanaďana Bermana Stiverna v zápase o titul WBC.

prezývka : Bronze Bomber
vek : 34
výška : 201 cm
váha: 111 kg
rozpätie rúk : 211 cm
štýl : KO umelec
postoj : ortodoxný
svetový rebríček: 2.
bilancia: 42-0-1 (41 KO)

Kto je Tyson Fury?

Rodák z Manchestru dostal meno po legendárnom Mikovi Tysonovi a je hrdý na svoj írsky pôvod. Pochádza z dlhej línie bojovníkov. Jeho Otec John sa v 80. rokoch venoval súbojom s holými päsťami. Ako boxeri pôsobia aj jeho bratranci Andy Lee (bývalý šampión strednej váhy WBO) a Hugie Fury (bývalý majster Británie v ťažkej váhe). Najväčší vplyv na Furyho kariéru mal strýko Peter, ktorý ho viedol ako tréner.

Do výšky 205 cm narástol aj napriek tomu, že sa narodil predčasne - tri mesiace pred termínom. Profesionálnym boxerom sa stal ako 20-ročný.

Tridsaťjedenročný Brit sa dostal na výslnie v roku 2015, keď pripravil o tituly dlhoročného šampióna Vladimira Klička. Potom ho však zasiahli psychické ťažkosti a problémy s alkoholom či drogami. V ringu absentoval takmer tri roky, po prvý raz bojoval proti Wilderovi len šesť mesiacov od návratu.

"Je to pretrvávajúca obava a bude, kým neumriem. Nie je to niečo, čo sa dá vyliečiť. Keď si udržím v živote rutinu a zdravý štýl, myslím si, že to bude v poriadku. Necítim žiadny tlak, lebo sa nepovažujem za slávneho. Nie som hviezda, iba tučný a plešatý boxer," povedal Fury pre server The Guardian.

prezývka: Gypsy King
vek: 31
výška: 205 cm
váha: 122 kg
rozpätie rúk: 216 cm
štýl: prešibaný boxer
postoj: mení garde
svetový rebríček: 4.
bilancia: 29-0-1 (20 KO)

Posledná tlačová konferrncia pred súbojom Wilder vs Fury II..jpg
Foto: Profimedia.sk
 

Porovnanie schopností

Rýchlosť: Wilder 8 ; Fury 8

Nato, že obaja merajú viac než dva metre, sa po ringu pohybujú veľmi dobre. Dobre sú na tom aj čo sa týka reflexov. Fury vyniká prácou tela a Wilder dynamickými údermi, ktoré síce nie sú vždy presné a technicky zvládnuté, no nechýba im rýchlosť.

Sila: Wilder 9 ; Fury 8

Wilderova zadná ruka v sebe ukrýva dynamit. Podľa štatistík má Američan spomedzi súčasnej špičky najvyššiu percentuálnu úspešnosť silových úderov. Fury v sile úderov zaostáva, no najmä v klinčoch môže využiť svoju váhovú prevahu. Angličan disponuje silným hákom z prednej ruky.

Obrana: Wilder 7 ; Fury 8

Obranu má o niečo lepšiu Fury, ktorý ťaží zo svojho pohybu a reflexov. Manchesterský obor vie súpera šikovne zaklinčovať. Wilder má podobný štýl a v zápase proti Ortizovi ukázal, že vie ustáť aj ťažké údery.

Útok: Wilder 10 ; Fury 7

Keď sa Wilder rozbehne, je nezastaviteľný. Hneď ako vycíti slabosť súpera, zasype ho spŕškou ťažkých úderov. Nedokáže síce vyvinúť dlhší tlak, no na jeho štýl zatiaľ nikto nenašiel recept. Furyho ofenzívne schopnosti nie sú najhoršie a je vidieť, že všetko, čo robí, má premyslené. Dokáže meniť garde a má skvelú prácu nôh, oproti Američanovi však nie je taký nebezpečný.

Psychika: Wilder 8 ; Fury 9

Tyson Fury je povestný svojimi slovnými provokáciami. Pod kožu sa dokázal dostať aj inokedy ľadovo pokojnému Vladimirovi Kličkovi. Angličan pôsobí v ringu vyrovnanejším dojmom ako jeho súper a nedokáže ho zlomiť ani nepriaznivý vývoj duelu.

Kľúče k víťazstvu: Zvíťazí brutálna sila Američana alebo "cigánska" šikovnosť britského vyzývateľa? Fury by mal byť čo najviac aktívny a musí dávať obrovský pozor na Wilderovu zadnú ruku. Američan stále nemá veľa skúseností s dlhšími zápasmi a dôležitá bude jeho momentálna kondícia. Ak chce Wilder uspieť, musí byť trpezlivý.

Celkový verdikt: Wilder 8,4 ; Fury 8

Komentáre ( 0)