Animácia ukazuje, ako by vyzerala naša planéta, keby vyschli všetky moria a oceány

06. 02 2020 07:30 | TVnoviny.sk
Planéta bez morí a oceánov.
Planéta bez morí a oceánov. Foto: reprofoto: YouTube/Dr James O'Donoghue

Animáciu z dielne NASA ešte vylepšil známy planetológ.

Ako by vyzerala naša planéta bez morí a oceánov, ktoré tvoria tri pätiny jej povrchu? Odpoveď na túto otázku ukazuje animácia z dielne NASA, ktorú nedávno ešte vylepšil americký planetológ James O'Donoghue. Píše o tom portál Science Alert.

Bývalý zamestnanec NASA spomalil začiatok animácie, aby tak zvýraznil fakt, že už po znížení hladiny oceánov o pár desiatok metrov, sa odhalí, ako vyzerala Zem pred desiatkami tisíc rokov. Z vody sa vynárajú pevninské mosty, ktoré vtedy umožnili migráciu obyvateľstva medzi kontinentmi. Zo Sibíri na Aljašku, z Austrálie na ostrovy, ktoré ju obklopujú a z Európy na Britské ostrovy.

Planetológia alebo geológia planét alebo planetárna astronómia je vedný odbor, ktorý sa zaoberá štúdiom planét a planetárnych sústav z fyzikálneho, astronomického, geologického a chemického hľadiska. Najčastejšie sa považuje za odbor astronómie. Výskum sa robieva kombináciou pozorovania zo Zeme, pozorovania z vesmírnych lodí, ako aj experimentálnou a teoretickou prácou na Zemi.

Hneď ako v animácii klesne hladina oceánov pod úroveň medzi 2000 až 3000 metrov, z vody sa vynárajú stredooceánske chrbty - ktoré sú s dĺžkou 60-tisíc kilometrov najrozsiahlejším horským systémom na planéte.

Keď sa hladina oceánov zníži o 6 kilometrov, planéta je už takmer úplne bez vody, no do úplného vyschnutia najhlbších morských priekop ešte ostáva ďalších 5 kilometrov.


Komentáre ( 0)