Možno už čoskoro bude na všetky typy telefónov jedna nabíjačka

26. 01 2020 08:50 | TVnoviny.sk/TV Markíza
Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Ruslan Khismatov/shutterstock.com

Odborníci teraz čakajú, ako zareaguje technologický gigant Apple.

Jeden konektor na všetky typy telefónov. V čase, keď už zariadenia nabíjame aj bezdrôtovo, sa europoslanci opäť snažia zjednotiť nabíjačky. Favoritom je najmodernejší USB-C port.

Kedysi platilo, že čo telefón, to iný typ nabíjačky. Po dohode výrobcov spred desiatich rokov ostali na trhu tri. „Je to microUSB, moderné USB-C a ešte je tu americký výrobca, ktorý presadzuje svoj konektor lightning," vysvetlil IT novinár Roman Calík.

Z troch koncoviek by mala ostať iba jedna. Europoslanci opäť chcú aby na všetky nové telefóny, či tablety pasoval USB-C port, ktorý je rýchlejší ako jeho predchodca. „Na rozdiel od microUSB, ktorý používame ešte mnohí -tento USB-C konektor má obojstranné použitie," konštatoval Calík.

Odborníci teraz čakajú, ako zareaguje americký technologický gigant Apple. Ten aj napriek dohodám v minulosti od svojho portu neustúpil. Výrobcovia príslušenstva mu totiž platia licenčné poplatky - na rozdiel od USB-čka, ktoré je zadarmo.

„Pokiaľ sa tým EÚ bude zaoberať a povedia, že toto je naša priorita, tak ho to nie že prinúti, ale nebude mať inú možnosť ako predávať svoje zariadenia v Európe. Na druhú stranu treba povedať, že samotný výrobca už USB-C v niektorých svojich zariadeniach používa, dokonca aj v mobilných- ako je tablet," povedal IT novinár.

Veľké množstvo mobilov sa však dá nabíjať aj bezdrôtovo. Či bude práve toto jediný spôsob, ako budeme v budúcnosti nabíjať zariadenia, ešte s určitosťou nevedia povedať ani IT špecialisti. „Bezdrôtové nabíjačky musia byť podporované, aj keď to ešte nie je tá prioritná forma nabíjania," tvrdí eurokomisár Maroš Šefčovič.

Hovorkyňa EK na Slovensku Ingrid Ludviková povedala, že komisia spustila štúdiu, ktorá preskúma dopad zavedenia jednotnej nabíjačky ako na spotrebiteľov, tak na priemysel ale aj životné prostredie.

Používanie rôznych nabíjačiek je podľa Bruselu najmä veľký environmentálny problém. Pri zvyčajnej dvojročnej životnosti telefónov tak hromadenie adaptérov a káblov podľa odhadov vytvára tisíce ton elektrického odpadu ročne.

„Každé dva roky sú k novým zariadeniam nanútené nové nabíjačky, aj napriek tomu, že ich pôvodné ešte fungujú. Týmto ide ruka v ruke množstvo elektronického odpadu a drancovanie surovín," tvrdí eurposlankyňa Róża Thun.

V hre je podľa europoslancov aj to, že by výrobcovia predávali mobily bez nabíjačiek. Výsledné riešenie by mala Európska komisia predstaviť na prelome januára a februára.

Tému spracoval reportér Martin Chlebovec.

 

Komentáre ( 0)