Obľúbená aplikácia ponúka nové emotikony, v skutočnosti vám kradne z účtu peniaze

04. 11 2019 13:35 | TVnoviny.sk
Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

V obchodu Google Play sa ponúkala zdarma.

Spoločnosť Upstream Secure-D varuje pred používaním aplikácie Android Emoji ai.type. Tú si stiahlo viac ako 50 miliónov používateľov. Píše tn.nova.cz.

Hoci ju Google ešte v júni odstránil, stále ju má väčšina vo svojich zariadeniach. Ai. type sa správa ako bezplatná aplikácia. Bez vášho vedomia však dokáže z vášho účtu uskutočniť viaceré transakcie.

Aplikáciu vynašla izraelská spoločnosť ai. type, s. r. o. a okamžite sa stala veľmi populárnou. Chytrú klávesnicu, ktorá je vhodná pre mobily aj tablety, využíva 50 miliónov ľudí po celom svete. Aplikácia taktiež ponúka nové emotikony, prípadne vám ich odporučí automaticky.

V obchodu Google Play sa ponúkala zdarma. Nikto však netušil, že im po celý čas miznú z účtu peniaze.

Spoločnosť Upstream Secure-D, slúžiaca ako bezpečnostná platforma, zablokovala viac ako 14 miliónov požiadaviek na podozrivé transakcie. Všetky pochádzali z aplikácie.

Ak by na ne spoločnosť neprišla, boli by užívatelia z 13 krajín ľahší celkovo o 18 miliónov dolárov (v prepočte viac ako 16 miliónov eur).

Na dvoch zariadeniach s touto aplikáciou sa dokonca objavili správy slúžiace k overeniu predplatného k rôznym prémiovým digitálnym službám. Na základe správ sa ľudia automaticky k predplatnému zaregistrovali bez toho, aby vôbec o tom vedeli.

Podľa Forbes je v Google Play k dispozícii podobná verzia aplikácie ai. type. Tú spoločnosť pridala v októbri, nemala by byť nebezpečná. Odborníci totiž nezistili žiadne aktivity, ktoré by mohli užívateľov ohroziť.