Motoristi si od januára priplatia za povinné poistenie

04. 11 2019 07:40 | TVnoviny.sk/TV Markíza
Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Dramatickejšie sa nárast prejaví skôr pri rizikovejších vodičoch.

Motoristi si za povinné poistenie auta priplatia už od januára. Poisťovne budú zvyšovať ceny najmä mladším vodičom vo väčších mestách. Niektorí ale poistku zbytočne preplácajú už teraz, hoci by mohli ušetriť.

Mnohí vodiči majú povinnú poistku na auto uzatvorenú na kalendárny rok. Ak patríte medzi nich, v týchto týždňoch by ste mali od poisťovne dostať domov novú sumu poistného. Priplatiť si budú musieť potom aj ostatní.

„Dôvodom zvyšovania cien je viacero. Predovšetkým je to už tri roky trvajúci problém, že škodovosť neustále rastie a poisťovne sa dostávajú na hranicu udržateľnosti, a preto musia prirodzene zvyšovať ceny, aby dokázali segment PZP udržať naďalej," vysvetlil Marián Búlik, finančný analytik.

Navyše od roku 2021, ak si budete chcieť opraviť auto po nehode, využiť budete môcť iba certifikovaný servis. Očakáva sa, že aj to zvýši škodovosť a postupne donúti poisťovne, aby zvyšovali poistné razantnejšie.

„Aktuálne sa strata pohybuje okolo 11 percent, čo v praxi znamená, že na každých sto eur, ktoré poisťovne od klientov vyberú, musia ďalších 11 eur doplatiť. Z toho vyplýva, že nárast poistného v prípade PZP je nevyhnutnosťou," uviedla Beáta Lipšicová, hovorkyňa poisťovne Uniqa.

Rast cien by mal byť pre väčšinu mierny, zhruba o šesť alebo sedem percent. Dramatickejšie sa nárast prejaví skôr pri rizikovejších vodičoch.

„Poisťovňa nezvyšuje plošne ceny poistenia, aby na to nedoplácali zodpovední vodiči. Zodpovední vodiči majú u nás naopak nižšie poistné, a tí ktorí majú viac nehôd a viac škôd, tak si za poistenie priplatia," vysvetlil Matej Neumann, hovorca poisťovne Union.

Koľko presne to bude je ťažké povedať, pretože výška poistného závisí od veku vodiča, regiónu aj výkonu motora či značky auta. Dnes zaplatí v priemere 44 ročný motorista z malej obce za menšie auto od 80 do 170 eur, kým mladý vodič z väčšieho mesta aj dvojnásobok tejto sumy.

Napriek tomu, že naši motoristi nebudú z vyšších cien nadšení, stále platíme v prepočte oveľa menej ako v Česku, Maďarsku či Poľsku. Nehovoriac o Rakúsku a Taliansku, kde platia majitelia áut aj desaťnásobne vyššiu poistku.

V rámci konkurenčného boja si viete ale aj dnes poistiť auto za rozumnú cenu.

„Vodiči si môžu znížiť cenu svojho PZP, napríklad tým, že vypustia niektoré asistenčné služby z tohto poistenia, najmä vtedy ak ich už majú obsiahnuté v havarijnom poistení. Alebo je možné ušetriť zrušením havarijného poistenia a pripoistiť si k PZP riziká ako stret so zverou, krádež, vlámanie alebo poškodená vozovka," dodal finančný analytik.