Chcete mať mobilné dáta pod kontrolou aj na dovolenke? Tieto rady sa vám určite zídu

08. 07 2019 07:00 | TVnoviny.sk/TV Markíza
Dátový roaming.
Dátový roaming. Foto: TV Markíza

Iné podmienky platia pre krajiny mimo Európskej únie.

Mobilné dáta alebo wifi. Dovolenku v zahraničí si už mnohí bez telefónu nevedia predstaviť. No už to dávno nie je len o volaní. Problémom môžu byť dáta mimo Európy.

Poradíme vám, ako v roamingu komunikovať čo najrozumnejšie. Či už dddych pri mori alebo v horách, ak ostávate v Európskej únii, nič sa pre vás nemení a voláte či „esemeskujete" rovnako ako doma.

Pozor však na mobilné dáta. Najmä pri väčších balíčkoch totiž neplatí, že v zahraničí môžete minúť rovnaký objem ako na Slovensku.

„Existuje určitý prepočet. To znamená, že ak máme napríklad 10 gigabajtov dát na Slovensku, nemusí to platiť aj v rámci Európskej únie. Napríklad z toho balíka môžeme využívať len osem gigabajtov a podobne," hovorí IT novinár Roman Calík.

Netreba však zabúdať na vypnutie automatických aktualizácií alebo zálohovanie dát cez sieť. Treba tak spraviť ešte pred dovolenkou. Môže to totiž odhryznúť poriadny kus z vášho predplateného balíčka.

Iné podmienky platia pre krajiny mimo Európskej únie. Operátori ich majú rozdelené podľa taríf. V princípe však platí, že čím ďalej od Slovenska, tým drahšie.

„To sú napríklad krajiny Južnej Ameriky, Ázie (Čína, Taiwan, Japonsko). V Austrálii sú vysoké ceny, nehovoriac o tom, keby ste išli niekde na Severný pól. Tam už sú tie ceny extrémne," dodáva Calík.

Podobne je to aj s dátami v lietadle. V dovolenkových rezortoch však hľadáme skôr wifi sieť. Hovory cez aplikácie alebo surfovanie po internete sú tak zadarmo.

Pozor ale na bezpečnosť. Ak potrebujete telefonovať alebo byť online mimo EÚ, častejšie ako len na hotelovej izbe, riešením môže byť kúpa lokálnej SIM karty.

Viac v reportáži Martina Chlebovca

 

Komentáre ( 0)