Dražili predmety prvého človeka na Mesiaci, celková suma je v miliónoch

05. 11 2018 06:40 | TASR
Identifikačný štítok z rakety, ktorou letel Neil Armstrong na mesiac.
Identifikačný štítok z rakety, ktorou letel Neil Armstrong na mesiac. Foto: TASR/AP

Okrem štítku sa dražila napríklad aj letecká kombinéza.

Za takmer 7,5 milióna dolárov vydražili v texaskom Dallase predmety spojené s bývalým americkým astronautom Neilom Armstrongom, ktorý ako prvý človek vystúpil na povrch Mesiaca. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP.

Najdrahším predmetom, ktorý sa predal na sobotňajšej aukcii, bol Armstrongov identifikačný štítok z lunárneho modulu Eagle, ktorý bol súčasťou misie Apollo 11. Jeho cena sa vyšplhala na 468 500 dolárov.

V rámci misie Apollo 11 vystúpil Neil Armstrong 21. júla 1969 ako prvý človek na povrch Mesiaca a vyslovil pamätné slová: "Toto je malý krok pre človeka, ale veľký skok pre ľudstvo".

Na dražbe v Texase, organizovanej aukčnou spoločnosťou Heritage Auctions, sa predala aj letecká kombinéza, ktorú mal Armstrong oblečenú na misii Gemini 8 v roku 1966. Počas nej sa uskutočnilo prvé spojenie dvoch kozmických telies na obežnej dráhe Zeme. Rodina astronauta, ktorý zomrel v roku 2012 vo veku 82 rokov, dostala za kombinézu 109 375 dolárov.

Na tej istej sobotňajšej aukcii vydražili aj fragment vrtule a časť krídla z experimentálneho lietadla Flyer, ktoré v roku 1903 postavili bratia Wrightovci. Oba predmety sa predali za 275 000 dolárov.

Komentáre ( 0)