Bazáre v Turecku ešte nikdy neboli také lacné. Mena slabne a ekonomika sa rozpadá

14. 08 2018 07:40 | TVnoviny.sk/TV Markíza
Pracovník zmenárne zamieňa zahraničnú menu za tureckú líru v zmenárni v Istanbule.
Pracovník zmenárne zamieňa zahraničnú menu za tureckú líru v zmenárni v Istanbule. Foto: TASR/AP

Kým pred rokom sme za každé euro dostali 3,5 líry, dnes už bezmála 7. Lacné nákupy si v Turecku užijú tí turisti, ktorí tam mieria už v týchto dňoch

Chystáte sa na dovolenku do Turecka? Viac ako kedykoľvek predtým sa vám oplatí vyjsť za brány rezortu a nakupovať. Turecko čelí nebývalej kríze a jeho mena doslova zo dňa na deň slabne. Dobrá správa pre turistov sa ale veľmi rýchlo môže zmeniť v nočnú moru Európy.

Bazáre v Turecku ešte nikdy neboli také lacné. Aspoň pre našinca. Za eurá dostaneme čoraz viac tureckých lír, ktoré tam vieme obratom minúť. Kým pred rokom sme za každé euro dostali 3 a pol líry, dnes už bezmála sedem lír. Pád meny sa zrýchlil v piatok a pondelok. Turecká ekonomika sa v rukách prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana rozpadá.

Lacné nákupy si v Turecku užijú tí turisti, ktorí tam mieria už v týchto dňoch. Po páde meny bude totiž do niekoľkých týždňov nasledovať zdražovanie.

Európska centrálna banka už zverejnila mená troch veľkých bánk zo Španielska, Francúzska a Talianska, ktoré by po tureckom bankrote možno bolo treba zachraňovať.

Finančná kríza v Turecku je teda v plnom prúde. A za dverami je kríza menová. Ani to však nemusí otriasť autoritárskym režimom v Ankare. Prezident Erdogan sa totiž najmä na vidieku teší nebývalej popularite.