Chronický zápal je skrytý zabijak. Liečba sa začína v ústach

21. 05 2018 07:00 | TVnoviny.sk
Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Belozerova Svetlana/shutterstock.com

Netýka sa to len stravy.

Zápal je reakciou imunitného systému, ktorá nás chráni proti toxínom, infekciám a poraneniam. Chronický zápal, ktorý v tele pretrváva dlhú dobu, ale spôsobuje závažné poškodenie a poruchy vedúce k chronickým ochoreniam. Je častou príčinou chorôb akými sú únava, vysoký krvný tlak, ischemická choroba srdca, alergie, astma, nadváha, cukrovka, nádorové ochorenia, časté bolenie v krku, kožné vyrážky, bolesť kĺbov.

„Zápal môže byť lokálny, napríklad v kĺbe, pretože máte artritídu. Ale môže to byť v tele a kolujú v ňom rôzne chemické látky,“ vysvetlil v Teleráne lekár-špecialista na civilizačné ochorenia David Frej.

Všetky choroby začínajú v črevách

Podľa jeho slov, ak jeme niektoré potraviny, ktoré nám nerobia dobre a vieme to napríklad vďaka únave, musíme to vnímať. Veľa prejavov zápalu nemusí byť v tráviacom trakte. „Črevná mikroflóra ovplyvňuje mozog i to, ako sa cítime. Črevám sa tiež hovorí, že sú stredný mozog. Napríklad hormón šťastia (serotonín) sa na 95 percent vytvára v črevách a nie v mozgu,“ vysvetlil.

V črevách máme baktérie, ktoré sú veľmi dôležité pre náš život. Frej tvrdí, že ak im nedodávame vyváženú stravu, začnú prerastať až do tenkého čreva a množia sa. Ako príklad uviedol kvasinky a choroby z nich - kandidózu alebo kvasinkové ochorenia. „Zápal môže kolovať v tele, nemusí byť vždy iba lokálny. Zápalové látky kolujúce v tele vyhľadávajú najslabšie miesto. Niekomu spôsobia problémy s kožou, inému zase s mozgom alebo pečeňou,“ tvrdí Frej citujúc Hypokrata, že všetky choroby začínajú v črevách.

Jedlo, stres a aktívny život

Odborník zdôraznil, že zápaly môže človek sám ovplyvniť. Dôležitá je životospráva a aktívne prispieť k vyliečeniu. „Nemal by byť pasívny braním liekov. Mal by zmeniť veci v živote, ktoré nie sú až tak náročné, čo je napríklad strava. Stresu sa dnes už nemôžete vyhnúť, ale môžete niečo proti nemu robiť. Existujú protistresové techniky, napr. dýchanie alebo niektoré cviky z jogy,“ vyhlásil.

Ilustračná snímka.
Foto: Rimma Bondarenko/shutterstock.com
 

Aj varená strava podľa neho môže spôsobiť zápal. Dôvodom je, že v organizme sa nám tvorí tzv. oxidačný stres. „Sú to voľné radikály, ktoré vznikajú prirodzene, nielen z vonkajšieho prostredia. Musíme mať v tele dosť antioxidantov, ktoré pôsobia proti zápalom,“ poznamenal odborník.

Ako liečiť chronické zápaly?

Podľa Freja chronickým zápalom sa dá predchádzať rôznymi spôsobmi - fytoterapiou, rôznymi doplnkami stravy, bioaktívnymi látkami, ale aj detoxikáciou. „Je veľa odborných článkov, v ktorých sa píše, že detoxikácia a pôsty pôsobia dokonca aj proti chronickej bolesti. Je to celkovo o neprejedaní sa. A dôležitý je aj spánok. Hypokrates ho dával na prvé miesto. Dokonca ešte pred stravu,“ zdôraznil lekár.

Koľko hodín by sme mali spať? Ideálne by sme mali spať do osem hodín, nie viac a nie menej ako šesť. Aké vitamíny by sme mali jesť, aby sme sa vyhli chronickým zápalom? Odpoveď od odborníka nájdete na videu? Nie je to len ovocie a zelenina.